Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

Ing. Emil Kočiš (KDH-DS): Za zlé gazdovanie nesmú trpieť občania, preto prehodnotím všetky poplatky

Kandidátom KDH a DS na post primátora je 47-ročný Ing. Emil Kočiš, ktorý je riaditeľom Štatististického úradu v Košiciach. Nikdy nebol v

komunistickej strane, neprezliekal stranícke tričká. Dve volebné obdobia je aktívnym poslancom mestského zastupiteľstva a predkladá návrhy, ktoré sú užitočné pre mesto a jeho občanov. Patrí k najskúsenejším kandidátom, pretože v samospráve Košíc pracuje popri zamestnaní takmer desať rokov. Dobre jej rozumie a má jasno, čo treba zmeniť.

Ktoré by boli vaše prvé kroky na košickej radnici, v prípade, že by ste boli úspešný?

- Nevyhnutne a okamžite by som sa určite pozrel do ekonomických záležitostí mesta. Ani ako poslanec totiž nemám možnosť poznať komplexne skutočný stav. Napriek mojej žiadosti, aby mi magistrát predložil kompletnú správu ratingovej agentúry, som ju jednoducho nedostal. Aby som mohol začať čokoľvek robiť, musel by som sa zorientovať vo všetkých zmluvných vzťahoch, úveroch, záväzkoch, ktoré mesto má, aby bolo jasné, v akom štádiu sa nachádza. Možno by som narazil na závažné dokumenty, ktoré sú roky utajované pred poslancami. Veď len z novín sa dozvedáme, že mesto musí zaplatiť takmer 70 miliónov Delte management a to na základe rozhodnutia súdu. A AGW žaluje mesto dokonca o miliardu. Nám poslancom to nikdy nebolo vysvetlené ani zdôvodnené, na základe akých zmlúv, kým podpísaných sa toto deje. Nemám záujem písať čierne knihy, iba chcem poznať pravdu, aby sa Košice mohli pohnúť dopredu.

Skryť Vypnúť reklamu

Dve volebné obdobia ste opozičným poslancom mestského zastupiteľstva, obidve sa končia bytovým škandálom, keď vedenie radnice bez transparentných pravidiel a komisie prideľovalo byty vyvoleným občanom. Čo s tým?

- Za primátora Schustera sa neprehľadným spôsobom bez pravidiel pridelilo vyše tisíc obecných bytov, za primátorovania jeho straníckeho nástupcu ďalších 107 obecných bytov, ako to skonštatoval hlavný kontrolór. Zodpovednosť nenesie nikto, zodpovedný námestník Filas neodstúpil a pri odvolávaní ho dokonca podržal vo funkcii primátor Trebuľa. Ani postihy na magistráte nie sú zatiaľ žiadne, všetko sa točí okolo jednej úradníčky, ktorá je vypísaná. Je to smiešne a hrozné zároveň. Takéto spôsoby do samosprávy nepatria, časy, keď sa súdruhovia na národných výboroch vzájomne podržali, by mali odísť navždy do minulosti. Ako opozičný klub sme za uplynulé roky niekoľkokrát navrhli jasný a transparentný spôsob, ako nakladať s bytovým fondom bez podozrení z korupcie, ľavicová väčšina však naše návrhy nevyslyšala. A za svoje šafárenie sa verejnosti ani len neospravedlnila.

Skryť Vypnúť reklamu

Takže ako by ste bytovú agendu riadili vy?

- Riešenie je veľmi prosté a transparentné. Voľné byty predávať na dražbách, pričom zo zisku z predaja sa bude dať vyriešiť oveľa viac skutočných sociálnych prípadov, ktoré roky márne čakajú na pomoc mesta. Agenda musí byť pravdivá, overená a aktuálna, čo doteraz nebolo, aby sa pod rúškom sociálnosti nepomáhalo vyvoleným špekulantom. Matematika je jasná, keby sa tých 107 bytov bolo odpredalo na dražbách, mesto by malo najmenej 22 miliónov korún a za pomoci výhodnej podpory ministerstva výstavby, mohol stáť nájomný dom s najmenej 60 bytmi, v ktorých by našli útočisko skutočne sociálne odkázané rodiny s deťmi. Takto sme prišli o byty a na meste zostáva tisíce nevybavených žiadostí občanov, o stratenej dôvere ani nehovoriac.

Skryť Vypnúť reklamu

Aké sú priority vášho volebného programu?

- Poviem len stručne, prehľadnosť v ekonomike, disciplína na magistráte, aby občan bol pánom, keď chce niečo vybaviť, disciplína v mestskej polícii, ktorú nasmerujem na zabezpečovanie bezpečnosti a nie perzekúciu vodičov, transparentnosť a maximálna informovanosť o narábaní s majetkom a bytmi, výstavba bytov na Ťahanovciach a v iných častiach mesta, skutočná pomoc sociálne odkázaným, dostavba štadióna, využitie kasárni na tržnicu a zábavné podniky, aby sa odľahčilo centrum, prehodnotenie vysokých poplatkov pre občanov v rôznych oblastiach. Samospráva dostala do majetku školy, mojim dobrým priateľom je minister školstva, u ktorého mám dvere otvorené, čo by som samozrejme využil v prospech košických škôl, rodičov a detí. Je nutné "pobiť" sa dobrými projektami o peniaze z fondov Európskej únie, spriehľadniť finančné toky, ktoré sa roky zahmlievajú zo strany magistrátu. Zpriehľadniť narábanie s majetkom, jeho prenajímanie i predaj, pustiť do rady majetku, ktorá rozhoduje o cenách, aj opozíciu, čo za posledné štyri roky nebolo. Vedenie radnice musí byť kontrolované a všetko čo urobí musí byť dostatočne zrozumiteľné a transparentné. Preto budem otvorený k novinárom, aby vždy dostali načas odpovede na svoje otázky, ktoré sprostredkúvajú občanom cez média.

V posledných rokoch sa veľa diskutuje o novele Zákona o meste Košice, či treba alebo nie znížiť počet mestských častí, poslancov. Váš postoj?

- Novela zákona by mala byť lepšia ako pôvodný zákon, nemala by vzťahy zahmlievať, ale vyjasňovať. Je mi jasné, že starostovia nikdy nebudú za svoje zrušenie, ale oni sú tam z vôle ľudí. Preto sa treba občanov opýtať, či chcú mať svoj miestny úrad, či sú s nim spokojní a nielen direktívne zákonom nariadiť zrušenie. Po celomestskej diskusii by sa mali politické strany zhodnúť na nejakom konzense a s tým zalobovať v parlamente. Osobne som presvedčený, že mestských častí by mohlo byť menej. Čo sa týka počtu poslancov, to nie je otázka peňazí, pretože ide o zanedbateľnú čiastku v porovnaní s inými oblasťami, ktoré samospráva financuje. Čím viac ľudí do veci verejných vidí, môže kontrolovať úrad i starostu, tým lepšie pre všetkých.

V súčasnosti sa črtá možnosť, že mesto dostane za korunu rozostavaný Zimný štadión späť do svojho majetku. Tešíte sa tomu a podporili by ste tieto aktivity v prípade zvolenia?

- To by bol teda veľký škandál, keby malo mesto kúpiť štadión čo len za dve koruny, keď ho za Schustera predalo VSŽ-tke za korunu preto, aby doň zainvestovali a aby hokej v Košiciach prekvital. Ako primátor by som samozrejme dostavbu štadióna podporil a snažil sa všetkými dostupnými cestami zohnať potrebné peniaze. Mám dobré a priateľské vzťahy s ľuďmi vo vedení US Steel, ktorý už pomáha hokeju. Som fanúšikom košického mančaftu, ktorý má cveng a tradíciu a vôbec si neželám, aby slovenskému hokeju kraľoval nejaký Slovan. Hokejisti robia nášmu mestu výbornú reklamu, takže ich treba podporiť.

Viete zdokladovať svoj majetok?

- Samozrejme a bez najmenších problémov. Mám rodinný dom, ktorý som si postavil za pomoci rodiny, úspor a úveru. Jazdím na sedemročnom Renaulte 19. Mojim najväčším majetkom je manželka a dvaja synovia.

Prečo by mali občania voliť za primátora práve vás?

- Občan si môže vybrať. Uchádzam sa o dôveru ako priamy človek, ktorý svoje názory a stanoviská prezentuje na zastupiteľstvách. Želal by som si, aby samospráva nefungovala naďalej ako národné výbory, aby v najdôležitejších funkciách nesedeli tí istí ako za socializmu, s tými istými spôsobmi práce. Košičania si toto trinásť rokov po novembri 1989 nezaslúžia. Chcem, aby ľudia cítili, že samospráva je tu pre nich, že volení funkcionári nesú zodpovednosť za svoje skutky. Chcem prehodnotiť poplatky za odpad, ktoré nám dodnes nezdokladovali, odkiaľ sa také cifry nabrali. Osem rokov vládla v Košiciach ľavica a doviedla mesto k úpadku, do vleku bánk a súkromných spoločností. Preto som presvedčený, že šancu by mala dostať pravica, aby mohla ukázať a zrealizovať svoje návrhy. Nedá sa totiž gazdovať tak, že si postavíme luxusný dom, prinesieme na mizinu celú rodinu, zadĺžime ju na 15 rokov, ako sa to stalo v prípade Hlavnej ulice. Veď mesto za rok 2001 zaplatilo na úrokoch 600 miliónov korún, pričom rekonštrukcia nestála viac ako 250 miliónov.

Primátor Trebuľa so svojimi námestníkmi tvrdia, že oni za úvery zodpovednosť nenesú, prišli až v čase cross defaultu a začali ho úspešne riešiť...

- Pripadá mi smiešne, že predstavitelia politických strán, ktoré priviedli mesto k úpadku a do nútenej správy bánk, dnes hlásajú, že sú to oni, ktoré ho zachraňujú. Asi ťažko uveríte lekárovi, ktorý vám už raz vážne poškodil zdravie, že mu to na druhý pokus vyjde. Občania by si mali vybrať nového lekára.

Vedenie mesta odštartovalo reštrukturalizačný proces podpisom zmlúv s bankami a tvrdí, že Košice sú zachránené...

- Reštrukturalizácia neznamená, že mesto dvojmiliardový dlh vyrovnalo. To sa len predĺžila doba možnosti jeho splácania na 15 rokov. Na reštrukturalizačnej zmluve s mestom banky len zarobia, inak by to nerobili. Veď dostať 700 miliónový úver na 15 rokov s 11 percentným úrokom nie je pre mesto výhodné, ročne zaplatíme desiatky miliónov korún len na úrokoch, ktoré by sa dali využiť na výstavbu nájomných bytov. Nehovoriac o vydaných obligáciach v objeme 600 miliónov, z ktorých mesto vypláca ročne 16,5 percentný výnos. Nevýhodnejší cenný papier pre mesto neexistuje, zarábajú iní a Košice prichádzajú o nehnuteľnosti ako na bežiacom páse. Toto gazdovanie sa odzrkadľuje na živote občanov v každej oblasti, málo sa investuje do ciest, chodníkov, ihrísk, osvetlenia, poplatky za odpad a teplo, či parkovanie sú vysoké, pretože mesto musí niekde získať peniaze. Som však optimistom a verím, že spolu s občanmi, v prípade, že dostanem ich dôveru, tento trend obrátime. Ja vás v banke nezaložím."

Na čo ste stavili v kampani?

- Na osobné stretnutia s ľuďmi. Dnes popoludní po štvrtej môžu prísť pred Vedeckú knižnicu, kde sa stretnú nielen so mnou, ale aj s ministrom vnútra V. Palkom, či županom Bauerom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 3. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 4. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 2. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 3. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 4. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 5. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 6. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 7. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 8. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 143
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 341
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 313
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 3 484
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 465
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 357
 7. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 333
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 270
 9. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 211
 10. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Z klientely Belianskej jaskyne vypadli najmä poľskí turisti.

Sezóna sa s rokom 2019 nedá vôbec porovnať.


19m
Martina si nové nastavenie signalizácie pochvaľuje. S deťmi by sa na stredovom ostrovčeku bála čakať.

Prestavili svetelnú signalizáciu.


17 h
Nové stromy v Košiciach stále pribúdajú.

Ľudia chcú viac zelene, nájsť miesto na vysadenie je problém.


17 h
Turzovské jazero, v ktorom sa topili dvaja mladíci. Jedného policajt zachránil, život druhého vo vode vyhasol.

Zhrnuli sme prípady utopených na východnom Slovensku.


3 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vladimíra Kurincová Čavojová (1978) pôsobí na Ústave experimentálnej psychológie, ktorý funguje pod Centrom spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (SAV). Získala ocenenie SAV za popularizáciu vedy aj za aktivitu Prečo ľudia veria nezmyslom.

Rozhovor s Vladimírou Kurincovou Čavojovou o vášňach, ktoré rozdeľujú spoločnosť.


30. júl
Minister financií Igor Matovič.

Ministerstvo osemhodinový posun nevníma ako posun.


4 h
Rory Sabbatini so svojou manželkou Martinou, ktorá je aj jeho caddy.

Nemôžem tomu uveriť, je to úžasné, vravel slovenský golfista.


Pavol Spál 5 h
Taliansky šprintér Lamont Jacobs vyhral beh na 100 m na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte 9. deň olympiády minútu po minúte.


Sportnet a 1 ďalší 18 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop