Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 7. október, 2022 | Meniny má Eliška

Ing. Emil Kočiš (KDH-DS): Za zlé gazdovanie nesmú trpieť občania, preto prehodnotím všetky poplatky

Kandidátom KDH a DS na post primátora je 47-ročný Ing. Emil Kočiš, ktorý je riaditeľom Štatististického úradu v Košiciach. Nikdy nebol v

komunistickej strane, neprezliekal stranícke tričká. Dve volebné obdobia je aktívnym poslancom mestského zastupiteľstva a predkladá návrhy, ktoré sú užitočné pre mesto a jeho občanov. Patrí k najskúsenejším kandidátom, pretože v samospráve Košíc pracuje popri zamestnaní takmer desať rokov. Dobre jej rozumie a má jasno, čo treba zmeniť.

Ktoré by boli vaše prvé kroky na košickej radnici, v prípade, že by ste boli úspešný?

- Nevyhnutne a okamžite by som sa určite pozrel do ekonomických záležitostí mesta. Ani ako poslanec totiž nemám možnosť poznať komplexne skutočný stav. Napriek mojej žiadosti, aby mi magistrát predložil kompletnú správu ratingovej agentúry, som ju jednoducho nedostal. Aby som mohol začať čokoľvek robiť, musel by som sa zorientovať vo všetkých zmluvných vzťahoch, úveroch, záväzkoch, ktoré mesto má, aby bolo jasné, v akom štádiu sa nachádza. Možno by som narazil na závažné dokumenty, ktoré sú roky utajované pred poslancami. Veď len z novín sa dozvedáme, že mesto musí zaplatiť takmer 70 miliónov Delte management a to na základe rozhodnutia súdu. A AGW žaluje mesto dokonca o miliardu. Nám poslancom to nikdy nebolo vysvetlené ani zdôvodnené, na základe akých zmlúv, kým podpísaných sa toto deje. Nemám záujem písať čierne knihy, iba chcem poznať pravdu, aby sa Košice mohli pohnúť dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

Dve volebné obdobia ste opozičným poslancom mestského zastupiteľstva, obidve sa končia bytovým škandálom, keď vedenie radnice bez transparentných pravidiel a komisie prideľovalo byty vyvoleným občanom. Čo s tým?

- Za primátora Schustera sa neprehľadným spôsobom bez pravidiel pridelilo vyše tisíc obecných bytov, za primátorovania jeho straníckeho nástupcu ďalších 107 obecných bytov, ako to skonštatoval hlavný kontrolór. Zodpovednosť nenesie nikto, zodpovedný námestník Filas neodstúpil a pri odvolávaní ho dokonca podržal vo funkcii primátor Trebuľa. Ani postihy na magistráte nie sú zatiaľ žiadne, všetko sa točí okolo jednej úradníčky, ktorá je vypísaná. Je to smiešne a hrozné zároveň. Takéto spôsoby do samosprávy nepatria, časy, keď sa súdruhovia na národných výboroch vzájomne podržali, by mali odísť navždy do minulosti. Ako opozičný klub sme za uplynulé roky niekoľkokrát navrhli jasný a transparentný spôsob, ako nakladať s bytovým fondom bez podozrení z korupcie, ľavicová väčšina však naše návrhy nevyslyšala. A za svoje šafárenie sa verejnosti ani len neospravedlnila.

SkryťVypnúť reklamu

Takže ako by ste bytovú agendu riadili vy?

- Riešenie je veľmi prosté a transparentné. Voľné byty predávať na dražbách, pričom zo zisku z predaja sa bude dať vyriešiť oveľa viac skutočných sociálnych prípadov, ktoré roky márne čakajú na pomoc mesta. Agenda musí byť pravdivá, overená a aktuálna, čo doteraz nebolo, aby sa pod rúškom sociálnosti nepomáhalo vyvoleným špekulantom. Matematika je jasná, keby sa tých 107 bytov bolo odpredalo na dražbách, mesto by malo najmenej 22 miliónov korún a za pomoci výhodnej podpory ministerstva výstavby, mohol stáť nájomný dom s najmenej 60 bytmi, v ktorých by našli útočisko skutočne sociálne odkázané rodiny s deťmi. Takto sme prišli o byty a na meste zostáva tisíce nevybavených žiadostí občanov, o stratenej dôvere ani nehovoriac.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú priority vášho volebného programu?

- Poviem len stručne, prehľadnosť v ekonomike, disciplína na magistráte, aby občan bol pánom, keď chce niečo vybaviť, disciplína v mestskej polícii, ktorú nasmerujem na zabezpečovanie bezpečnosti a nie perzekúciu vodičov, transparentnosť a maximálna informovanosť o narábaní s majetkom a bytmi, výstavba bytov na Ťahanovciach a v iných častiach mesta, skutočná pomoc sociálne odkázaným, dostavba štadióna, využitie kasárni na tržnicu a zábavné podniky, aby sa odľahčilo centrum, prehodnotenie vysokých poplatkov pre občanov v rôznych oblastiach. Samospráva dostala do majetku školy, mojim dobrým priateľom je minister školstva, u ktorého mám dvere otvorené, čo by som samozrejme využil v prospech košických škôl, rodičov a detí. Je nutné "pobiť" sa dobrými projektami o peniaze z fondov Európskej únie, spriehľadniť finančné toky, ktoré sa roky zahmlievajú zo strany magistrátu. Zpriehľadniť narábanie s majetkom, jeho prenajímanie i predaj, pustiť do rady majetku, ktorá rozhoduje o cenách, aj opozíciu, čo za posledné štyri roky nebolo. Vedenie radnice musí byť kontrolované a všetko čo urobí musí byť dostatočne zrozumiteľné a transparentné. Preto budem otvorený k novinárom, aby vždy dostali načas odpovede na svoje otázky, ktoré sprostredkúvajú občanom cez média.

V posledných rokoch sa veľa diskutuje o novele Zákona o meste Košice, či treba alebo nie znížiť počet mestských častí, poslancov. Váš postoj?

- Novela zákona by mala byť lepšia ako pôvodný zákon, nemala by vzťahy zahmlievať, ale vyjasňovať. Je mi jasné, že starostovia nikdy nebudú za svoje zrušenie, ale oni sú tam z vôle ľudí. Preto sa treba občanov opýtať, či chcú mať svoj miestny úrad, či sú s nim spokojní a nielen direktívne zákonom nariadiť zrušenie. Po celomestskej diskusii by sa mali politické strany zhodnúť na nejakom konzense a s tým zalobovať v parlamente. Osobne som presvedčený, že mestských častí by mohlo byť menej. Čo sa týka počtu poslancov, to nie je otázka peňazí, pretože ide o zanedbateľnú čiastku v porovnaní s inými oblasťami, ktoré samospráva financuje. Čím viac ľudí do veci verejných vidí, môže kontrolovať úrad i starostu, tým lepšie pre všetkých.

V súčasnosti sa črtá možnosť, že mesto dostane za korunu rozostavaný Zimný štadión späť do svojho majetku. Tešíte sa tomu a podporili by ste tieto aktivity v prípade zvolenia?

- To by bol teda veľký škandál, keby malo mesto kúpiť štadión čo len za dve koruny, keď ho za Schustera predalo VSŽ-tke za korunu preto, aby doň zainvestovali a aby hokej v Košiciach prekvital. Ako primátor by som samozrejme dostavbu štadióna podporil a snažil sa všetkými dostupnými cestami zohnať potrebné peniaze. Mám dobré a priateľské vzťahy s ľuďmi vo vedení US Steel, ktorý už pomáha hokeju. Som fanúšikom košického mančaftu, ktorý má cveng a tradíciu a vôbec si neželám, aby slovenskému hokeju kraľoval nejaký Slovan. Hokejisti robia nášmu mestu výbornú reklamu, takže ich treba podporiť.

Viete zdokladovať svoj majetok?

- Samozrejme a bez najmenších problémov. Mám rodinný dom, ktorý som si postavil za pomoci rodiny, úspor a úveru. Jazdím na sedemročnom Renaulte 19. Mojim najväčším majetkom je manželka a dvaja synovia.

Prečo by mali občania voliť za primátora práve vás?

- Občan si môže vybrať. Uchádzam sa o dôveru ako priamy človek, ktorý svoje názory a stanoviská prezentuje na zastupiteľstvách. Želal by som si, aby samospráva nefungovala naďalej ako národné výbory, aby v najdôležitejších funkciách nesedeli tí istí ako za socializmu, s tými istými spôsobmi práce. Košičania si toto trinásť rokov po novembri 1989 nezaslúžia. Chcem, aby ľudia cítili, že samospráva je tu pre nich, že volení funkcionári nesú zodpovednosť za svoje skutky. Chcem prehodnotiť poplatky za odpad, ktoré nám dodnes nezdokladovali, odkiaľ sa také cifry nabrali. Osem rokov vládla v Košiciach ľavica a doviedla mesto k úpadku, do vleku bánk a súkromných spoločností. Preto som presvedčený, že šancu by mala dostať pravica, aby mohla ukázať a zrealizovať svoje návrhy. Nedá sa totiž gazdovať tak, že si postavíme luxusný dom, prinesieme na mizinu celú rodinu, zadĺžime ju na 15 rokov, ako sa to stalo v prípade Hlavnej ulice. Veď mesto za rok 2001 zaplatilo na úrokoch 600 miliónov korún, pričom rekonštrukcia nestála viac ako 250 miliónov.

Primátor Trebuľa so svojimi námestníkmi tvrdia, že oni za úvery zodpovednosť nenesú, prišli až v čase cross defaultu a začali ho úspešne riešiť...

- Pripadá mi smiešne, že predstavitelia politických strán, ktoré priviedli mesto k úpadku a do nútenej správy bánk, dnes hlásajú, že sú to oni, ktoré ho zachraňujú. Asi ťažko uveríte lekárovi, ktorý vám už raz vážne poškodil zdravie, že mu to na druhý pokus vyjde. Občania by si mali vybrať nového lekára.

Vedenie mesta odštartovalo reštrukturalizačný proces podpisom zmlúv s bankami a tvrdí, že Košice sú zachránené...

- Reštrukturalizácia neznamená, že mesto dvojmiliardový dlh vyrovnalo. To sa len predĺžila doba možnosti jeho splácania na 15 rokov. Na reštrukturalizačnej zmluve s mestom banky len zarobia, inak by to nerobili. Veď dostať 700 miliónový úver na 15 rokov s 11 percentným úrokom nie je pre mesto výhodné, ročne zaplatíme desiatky miliónov korún len na úrokoch, ktoré by sa dali využiť na výstavbu nájomných bytov. Nehovoriac o vydaných obligáciach v objeme 600 miliónov, z ktorých mesto vypláca ročne 16,5 percentný výnos. Nevýhodnejší cenný papier pre mesto neexistuje, zarábajú iní a Košice prichádzajú o nehnuteľnosti ako na bežiacom páse. Toto gazdovanie sa odzrkadľuje na živote občanov v každej oblasti, málo sa investuje do ciest, chodníkov, ihrísk, osvetlenia, poplatky za odpad a teplo, či parkovanie sú vysoké, pretože mesto musí niekde získať peniaze. Som však optimistom a verím, že spolu s občanmi, v prípade, že dostanem ich dôveru, tento trend obrátime. Ja vás v banke nezaložím."

Na čo ste stavili v kampani?

- Na osobné stretnutia s ľuďmi. Dnes popoludní po štvrtej môžu prísť pred Vedeckú knižnicu, kde sa stretnú nielen so mnou, ale aj s ministrom vnútra V. Palkom, či županom Bauerom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 3. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 4. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 5. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Dizajnový krb či krbové kachle? Šetriť dokážu obe
 2. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy
 3. Biometricky presné progresívne okuliarové šošovky Rodenstock
 4. S Alžbetou II. odchádza aj kus osobných dejín Britov
 5. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 6. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 7. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 8. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 22 100
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 866
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 026
 4. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 015
 5. Dôležitosť duševnej pohody 5 093
 6. Láka na dvadsať kilometrov pláží. Varadero má aj ďalšie tromfy 4 619
 7. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 415
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 3 146

Blogy SME

 1. Juraj Krúpa: SNAŽÍM SA UDRŽAŤ NAD VECOU, SNAŽÍM SA UDRŽAŤ EMÓCIE, ALE... NEJDE TO!
 2. Miroslav Iliaš: Otvorený list novému ministrovi školstva Jánovi Hvoreckému
 3. Anna Miľanová: Klaun...
 4. Ján Valchár: Všetko najlepšie k narodeninám, Vladimír Vladimírovič!
 5. Ivan R. V. Rumánek: Bohemizmy vs anglicizmy (Jazyk je všetko 26)
 6. Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici
 7. Miroslav Lukáč: Vieme kto na Slovensku má slabosť pre vrahov. Putina, vraždiacich šoférov, gen.Štb, Kočnerov a ich zatiaľ neuverejnených spojencov.
 8. Peter Biščo: Spravodlivosť je v našej vlasti oveľa vzácnejšia, ako šafran.
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 6 852
 2. Jana Melišová: 💝 Keď sa chce, tak sa dá 5 289
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 987
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 4 172
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 085
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 652
 7. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 993
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 901
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Juraj Krúpa: SNAŽÍM SA UDRŽAŤ NAD VECOU, SNAŽÍM SA UDRŽAŤ EMÓCIE, ALE... NEJDE TO!
 2. Miroslav Iliaš: Otvorený list novému ministrovi školstva Jánovi Hvoreckému
 3. Anna Miľanová: Klaun...
 4. Ján Valchár: Všetko najlepšie k narodeninám, Vladimír Vladimírovič!
 5. Ivan R. V. Rumánek: Bohemizmy vs anglicizmy (Jazyk je všetko 26)
 6. Café Európa: Ako sa žije na slovensko-maďarskej hranici
 7. Miroslav Lukáč: Vieme kto na Slovensku má slabosť pre vrahov. Putina, vraždiacich šoférov, gen.Štb, Kočnerov a ich zatiaľ neuverejnených spojencov.
 8. Peter Biščo: Spravodlivosť je v našej vlasti oveľa vzácnejšia, ako šafran.
 1. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 6 852
 2. Jana Melišová: 💝 Keď sa chce, tak sa dá 5 289
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 987
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou? 4 172
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 085
 6. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 3 652
 7. Jozef Černek: Smutná pozvánka pre pani prezidentku 2 993
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 901
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu