Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Darina Mášiková: Nie som vo vleku záujmov politických strán

Na post primátora mesta Košice kandiduje aj jediná žena. Má 54 rokov a Košičania ju poznajú hlavne z oblasti kultúry. Posledných osem rokov

pripravuje Košické Vianoce a Oslavy Dni mesta. Pracuje vo funkcii vedúcej oddelenia kultúry a sociálnych vecí. Volá sa Darina Mášiková a mnohým kolegom i nadriadeným svojim rozhodnutím vyrazila dych. Je rodená Košičanka, vychovala dve deti, teší sa z dvoch vnukov. Vyštudovala Filozofickú fakultu UK v Bratislave, kde ukončila odbor francúzsky jazyk a slovenčinu.

Máte povolenie od pána primátora Trebuľu hovoriť s novinármi, keďže vydal absurdný príkaz, že okrem neho a hovorkyne sa nesmie nikto z magistrátu pre média vyjadriť?

- Myslím si, že zákaz sa týka len pracovných záležitostí, to znamená môjho pôsobenia na magistráte. Som presvedčená, že o veciach, ktoré súvisia s mojou kandidatúrou, hovoriť môžem.

Ako novinára ma hneď napadá otázka, či by ste nám v prípade zvolenia takto sťažovala prácu a znemožňovala hovoriť s vedúcimi pracovníkmi jednotlivých rezortov, ktorí veciam rozumejú a vedia ich občanom vysvetliť?

- V žiadnom prípade by som nechcela robiť médiam pri ich práci problémy. S novinármi treba komunikovať. Nastavujú zrkadlo, do ktorého sa rozhodne treba pozerať. A to, čo je nejasné, treba vysvetliť. Len tak sa môže dosiahnuť transparentná, jasná a zrozumiteľná komunikácia. Osobne mám s médiami dobrú skúsenosť, nikdy moje slová neprekrútili.

Viete, prečo je vydaný tento zákaz?

- Viem, ale keďže nemôžem hovoriť o pracovných záležitostiach, nebudem to komentovať.

V kauze netransparentného prideľovania obecných bytov vás ako jedinú pomenoval primátor Zdenko Trebuľa medzi zodpovednými? Aký to má ďalší priebeh?

- Na túto otázku vám nemôžem tiež odpovedať, aj keby som chcela, pretože sa týka mojej práce na magistráte a na túto oblasť platí zákaz. Zotrvávam na vyjadreniach, ktoré som pre Korzár uviedla, keď ešte zákaz neplatil.

(Kompetencie na prideľovanie bytov boli pridelené námestníkovi Filasovi. Nikdy som nedostala žiadny menovací dekrét do žiadnej komisie, kde sa rozhodovalo o prideľovaní bytov. Akékoľvek prideľovanie bytov išlo mimo mňa. Kontrolór zistil, že byty prideľovali dvaja ľudia - námestník Filas a Gabriela Harčárová. Aj toto bol jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla kandidovať. Bola by som rada, keby sa konečne zaviedla spravodlivosť a transparentnosť do prideľovania bytov - citujeme z rozhovoru, ktorý nám poskytla D. Mášiková 22. októbra 2002.)

Ako sa zrodilo vaše rozhodnutie kandidovať na post primátora?

- Môj názor na spôsob riešenia mnohých vecí sa líšil od toho, čo sa realizovalo. Pasívny nesúhlas je jedna možnosť, ďalšia je skúsiť využiť príležitosť, ktorú ponúkajú komunálne voľby. Ako nezávislý kandidát nie som vo vleku záujmov politických strán, nie sú pre mňa záväzné ich uznesenia a nebudem tak podliehať nijakému politikárčeniu. Inak sa totiž to, čo sa deje, ani nedá nazvať. Keď si prezriete zoznamy kandidátov, zistíte, že sú tam ľudia, ktorí prešli už toľkými stranami, že je jasné, že ich jediným záujmom sú stoličky. S takýmto postupom nesúhlasím. Takže svoju nezávislosť považujem za výhodu. V prípade zvolenia budem predkladať také návrhy, ktoré považujem za rozumné a realizovateľné. Pôsobím dosť dlho v meste, a to nielen na pôde magistrátu, aby som poznala jeho problémy a ako triezvo uvažujúci človek hľadala aj riešenia, ktorými by sa dali napraviť. Sľubovať ľuďom modré z neba nebudem, som realista.

Kde teda vidíte najväčšie nedostatky v meste a čo budú vaše priority?

- Nedostatkov je tu veľa, mnohé navzájom súvisia. Mojimi prioritami bude riešenie sociálnej problematiky, v spolupráci s mestskými časťami podporovať výstavbu nájomných bytov pre mladé rodiny, poskytnúť pomoc starým ľuďom aj zriaďovaním penziónov. Je nutné riešiť rómsku populáciu, zapojiť ľudí do verejnoprospešných prác masívne, pretože nečinnosť nikam nevedie. Ďalšími prioritami je bezpečnosť, ale aj rozvoj cestovného ruchu, ktorý vytvára pracovné príležitosti. Doteraz sa do centra investovalo, teraz je čas, aby sme začali zarábať na jeho kráse. Samozrejme, nezabúdam ani na kultúru a šport, aby bol dostupný pre všetkých, aby sa deti mali kde venovať svojim záujmom. A všetkými možnými aktivitami, rokovaniami s investormi a vytváraním podmienok by som chcela, hoci aj nepriamo, pomôcť k zníženiu nezamestnanosti v Košiciach.

Čo s mestským dlhom?

- Riešenie finančnej situácie mesta bude dlhodobým problémom, vynárajú sa zmluvy z minulosti, na základe ktorých je mesto žalované. Tomuto zložitému problému sa bude treba venovať s tímom odborníkov a bankovými partnermi. Všetko je vecou rokovaní a možností mesta. Je však jasné, že z obyvateľov už nemožno žmýkať ďalšie poplatky, aby sa vykryli diery v mestskom rozpočte.

Máte predstavu, ako by malo mesto riešiť problematiku bytov a ich prideľovania?

- Musí to byť absolútne transparentné, prehľadné, aby nedošlo ani k najmenšiemu podozreniu z korupcie. Treba vypracovať jasný a zrozumiteľný systém a dôsledne ho dodržiavať.

Ste prvou kandidátkou zvnútra magistrátu, ktorá sa rozhodla konkurovať vo voľbách proti svojmu šéfovi. Aké boli reakcie kolegov?

- Niektorí mi určite fandia, iní asi nie.

Mali by ste problém zdokladovať svoj majetok?

- Nie. Bývam v družstevnom byte, mám chalupu a auto. To, čo je pre mňa najcennejšie, sú moje dve deti, dvaja vnuci, skvelý zať a pes. A samozrejme manžel. Nič iné nepotrebujem.

Prečo by mali občania voliť za primátorku práve vás?

- Pretože na rozdiel od straníckych kandidátov nemám iný záujem ako záujem mesta. Som nezávislá, považujem sa za skromného človeka, nebudem mať dva žalúdky, nebažím po majetkoch. Mojou jedinou túžbou je, aby sa tu ľudia dobre cítili, aby tu mali prácu, cítili sa spokojne a bezpečne a aby boli na Košice hrdí.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 583
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 502
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 122
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 443
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 939
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 958
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 492
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 294
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 278
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.
Michal Šimečka.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia denníka SME
Michal Šimečka.
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019