súvislosti so vznikom Východoslovenského ústavu srdcových chorôb, pretože je podmienený viacerými zmenami v tomto zdravotníckom zariadení. Tých sa desia zamestnanci dotknutých pracovísk a námietky voči nim má aj Lekárska Fakulta UPJŠ, podľa ktorej necitlivá redukcia počtu lôžok môže ohroziť výučbový proces.
Ako sme už informovali začiatkom týždňa, vznik ústavu si vyžiada rozšírenie počtu lôžok. Preto by malo dôjsť k redukcii postelí na kožnej klinike, pričom do jej priestorov sa má presťahovať hematológia. Tým získa kardiochirurgia priestor na piatom poschodí, kardiológia však žiadala aj priestory na prvom poschodí, kde je momentálne situovaná dialýza a klinika anestéziológie a intenzívnej medicíny. Keďže uvoľniť ich by nebolo jednoduché, padol návrh zrušiť II. internú kliniku na štvrtom poschodí. Proti tejto myšlienke pochopiteľne ostro protestuje jej vedenie a nesúhlasí s ňou ani lekárska fakulta.
"Interná medicíny je kľúčovým medicínskym odborom a medici sa ju učia od tretieho ročníka vyššie. Ide o viac ako osem stovák študentov, ku ktorým treba prirátať bakalárov študujúcich ošetrovateľstvo. Tých je v druhom a treťom ročníku dokopy iba tridsať, avšak do prvého ročníka ich teraz nastúpilo 150. Toto kvantum študentov sa musí vystriedať na štyroch interných klinikách v dvoch fakultných nemocniciach, ktoré majú celkovo 276 lôžok. Ťažisko výučby pritom spočíva vo FNsP. Okrem toho musí každoročne 180 poslucháčov šiesteho ročníka pred štátnicami absolvovať jedenásťtýžňovú stáž na interných klinikách, kde by mali pracovať ako sekundárni lekári. Ak sa zruší II. interná klinika s 58 lôžkami, situácia bude nesmierne dramatická, pretože už teraz interné kliniky praskajú pri nápore medikov vo švíkoch," vysvetlila nám dôvody odmietavého postoja lekárskej fakulty voči navrhovanému zrušeniu II. internej kliniky prodekanka LF pre styk s FNsP Lýdia Pundová. Ako poznamenala, voči skresaniu počtu lôžok na kožnej klinike fakulta nemá v zásade výhrady, pokiaľ sa časť jej činnosti presunie do kožných ambulancií.
K opodstatnenosti II. internej kliniky sa vyjadril aj jej prednosta Dušan Trejbal.
"Naša klinika je zameraná na endokrinológiu, reumatológiu a poruchy metabolizmu, zatiaľ čo I. interná sa venuej viac gastrenterológii a chorobám obličiek. Obe sa pritom starajú aj o kardiologických pacientov, ktorých v súčasnosti nepokrýva kardiologické centrum. Myslím, že ak naša klinika zanikne, doplatia na to predovšetkým pacienti. Ale o prácu príde aj niekoľko kvalitných odborníkov. Medzi internistami máme šesť prestížnych kardiológov, ktorí sa venujú vedeckej práci a publikačnej činnosti - publikujú vo svetových časopisoch a aktívne zúčastňujú sa aj na medzinárodných kongresochv. Myslím, že úsilie zlikvidovať kliniku je predovšetkým snahou o ich odstavenie," skonštatoval prednosta, ktorému je vraj týchto ľudí veľmi ľúto, pretože je na ich pracovné výsledky naozaj hrdý. Odmietol tiež, že by jeho nesúhlas s likvidáciou kliniky podmieňovala predovšetkým obava zo straty postavenia.
"Mám tridsaťdvaročnú prax a tri atestácie, o svoju budúcnosť sa nebojím," zdôraznil Dušan Trejbal, podľa ktorého je interná medicína odjakživa nazývaná kráľovnou medicíny, ale narába sa s ňou ako s najpodradnejším odborom.
"Minulý týždeň mi jednoducho oznámili, že od nového roka končíme. Bez akejkoľvek diskusie! Nikto sa nás nepýtal na náš názor, nemocnicu nezaujímalo ani stanovisko vedenia lekárskej fakulty. Až tento týždeň došlo k stretnutiu, na ktorom sme si vydiskutovali svoje postoje," podotkol prednosta.
Riaditeľ FNsP pripustil, že nemocncia informovala LF o pripravovaných zmenách s oneskorením, za čo sa jej vedeniu ospravedlnil. Poznamenal však, že to bolo dôsledkom snahy urýchlene riešiť situáciu. "Prelínajú sa nám tu dve veci. Jednak plánovaný vznik ústavu, s ktorým súvisia určité zmeny - ale tie by nemocnicu beztak čakali. Pokúsili sme sa presvedčiť vedenie lekárskej fakulty o tom, že budúcnosť so sebou prinesie nielen ďalšiu redukciu lôžok, ale aj zmenu prístupu k výuke a to smerom od priamej výuky pri lôžku k iným variantám, pričom redukcia počtu lôžok vôbec neznamená ohrozenie výuky. Na druhej strane treba zdôrazniť, že všetko je zatiaľ iba v rovine návrhov a definitívne rozhodnutie ostáva na ministerstve zdravotníctva," vysvetlil Róbert Roland, podľa ktorého by fakultná nemocnica mala poskytovať predovšetkým zdravotnú starostlivosť pre najkomplikovanejšie a finančne najnáročnejšie prípady, čo by mali pochopiť tak pacienti, ako aj zdravotné poisťovne.
"Fakultná nemocnica s poliklinikou sa stotožnila s myšlienkou vytvorenia Východoslovenského ústavu srdcových chorôb i s potrebou reštrukturalizácie. Problémy je pritom potrebné riešiť rýchlo a razantne, nie kozmetickým zakonzerovaním súčasného stavu," zdôraznil riaditeľ, podľa ktorého však ministerstvo zdravotníctva obdrží v súvislosti so vznikom ústavu tri návrhy na riešenie situácie. Prvým je už načrtnutá likvidácia II. internej kliniky, druhý predstavuje redukciu jej lôžkovej časti, zatiaľ čo tretí, predložený vedením kliniky, navrhuje ponechať súčasný stav, pričom novovzniknutý ústav by mohol dostať k dispozícii dosiaľ málo využívané priestory funkčnej diagnostiky na II. poschodí. Aj keď tento návrh je absolútne v rozpore s predstavami vedenia FNsP, riaditeľ prisľúbil, že ho ministrovi predloží na zváženie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári