zužujú, ráta sa so skutočnosťou, že v rámci profesionálnej armády už mladí ľudia absolvovať základnú vojenskú službu nebudú. Po tom, čo 1. júna 2002 vznikla Vyššia vojenská správa a následne aj 24 územných vojenských správ, ktoré pôsobia na pôde okresov, sa spustila lavína zmien.
"Predpokladám, že dôjde v roku 2003 k ďalšej reorganizácii územných vojenských správ s tým, že je predpoklad, že sa ich počet rapídne zníži. Z tohto pohľadu je avizovaná novela príslušného zákona a vojenské správy budú pôsobiť na inom území, už nie v rámci okresov," hovorí riaditeľ Vyššej vojenskej správy pre Košický a Prešovský kraj plk. Ing. Miloš Timko.
Začiatkom novembra prešli vojenské správy podstatnou reformou na základe rozkazu ministra obrany.
"Bola vykonaná reorganizácia, museli sa znižovať počty pracovníkov. U profesionálnych vojakov došlo k zníženiu počtov asi o 56 % a u občianskych pracovníkov asi o 53 %. Úlohy, ktoré plnia vojenské správy na úseku obrany štátu, sa však nezmenili. Pre nás teda vyplynula povinnosť prerozdeliť prácu ľuďom tak, aby všetko fungovalo. Pri reorganizácii, ktorú sme vykonávali, boli problémy hlavne v tom, že pri tak vysokom počte ľudí, ktorí prišli o prácu, je problémom nájsť si adekvátne zamestnanie v civilnom sektore. Obdobne to platí aj pre civilných zamestnancov, kde hlavne pohraničné okresy známe vysokou nezamestnanosťou neponúkajú ľuďom adekvátne náhrady."
S prepušťaním armáda neprestane ani v nasledujúcom roku a už v januári sa tento proces opäť naštartuje.
"V januári budú prepustení další profesionálni vojaci aj civilní zamestnanci. My však musíme pracovať tak, aby ľudia netrpeli, aby sme aj so zníženým počtom ľudí dokázali zabezpečiť všetky úlohy pre občanov na úseku obrany v špecializovnej štátnej správe."
Kritériá pre tých, ktorí museli po rokoch práce armádu opustiť, boli vraj vopred stanovené.
"U vojakov profesionálov sme v prvom rade brali do úvahy vekovú hranicu nad 55 rokov, druhé kritérium tvorili kvalifikačné predpoklady, to znamená, že nás opustili tí, ktorí nemali vysokoškolské vzdelanie. V ďalších kolách bude ako kritérium braný počet odslúžených rokov. Oísť budú musieť ľudia, ktorí majú splnenú výsluhu v hodnosti. Major môže napríklad momentálne slúžiť do 42 rokov. Rezort ministerstva obrany sa ale o týchto pracovníkov postaral. Dostali naviac tri hrubé platy a v súlade so zákonom im boli dopočítané určité percentá za výsluhu. Všetci dostali výsluhový príspevok, alebo dôchodok a sociálne zabezpečenie bolo na porovnateľnej úrovni s ostatnými krajinami, kde podobné procesy prebiehajú. U civilných zamestnancov to bolo bolestivejšie v tom, že nemali nárok na vysluhový dôchodok, ministerstvo obrany im však popri dvoch hrubých platoch zo zákona vyplatilo navyše v priemere ďalšie dva až šesť platov podľa dĺžky odslúženej doby v ozbrojených silách."
V októbri vznikli regrutačné strediská v Prešove a v Košiciach, ktorých pracovná náplň nie je nateraz stopercentne jasná, nakoľko sa pracovné úlohy prekrývajú s prácou vojenských správ.
"Regrutačné strediská budú od nás postupne preberať povinnosť naberať občanov, ktorí majú záujem vstúpiť do profesionálnej armády. Vízia je taká, že v roku 2006 by malo dôjsť k zániku vyšších vojenských správ, ako aj územných vojenských správ. Postupne by ich prácu mali preberať iné zložky, mala by vzniknúť národná registrácia."
Predpokladá sa, že základná vojenská služba by mala byť od roku 2006 zrušená.
"Pri odvodoch v roku 2003, keď sa mu podrobia ročníky 1984 a starší, bude zdravotný stav brancov posudzovaný podľa novej zdravotnej klasifikácie, ktorá bude platiť od 1. januára 2003. Je predpoklad, že v nástupných termínoch nastúpia na základnú vojenskú službu len tí, ktorí majú bezchybný zdravotný stav. Ostatní, ktorí sú v evidencii územných vojenských správ a ich zdravotný stav bol hodnotený s určitými obmedzeniami, budú opäť zdravotne preskúmaní a stanoví sa im nová zdravotná klasifikácia. Tí, ktorí nesplnia podmienky zdravotnej klasifikácie, budú z vojenskej evidencie vyradení. Zdravotné kritériá teda sprísnime. Branci, ktorí mohli doteraz s určitými obmedzeniami plniť úlohy, už tak robiť nebudú."
Ľudia sa napodiv nástupu na vojenskú službu nevyhýbajú a počas nástupného termínu k 1. 10. 2002 bola zaznamenaná obsadenosť na úrovni 99,2 percenta.
"Vyšli sme v ústrety všetkým tým, ktorí nám v stanovenej dobe nestihli podať dôvody, pre ktoré nemôžu nastúpiť na základnú vojenskú službu. To maličké percento, ktoré sme nedoplnili, súvisí s odbornosťami, ľudí s danou špecializáciou sme nenašli."
V súvislosti s pozvánkou do NATO si plk. Timko myslí, že slovenskú armádu čaká ešte veľa práce.
"Nie sme na 100 % pripravení v technickej a jazykovej vybavenosti, nie na vojenských správach ale všeobecne. Podobne tak v myslení ľudí, lebo každý musí pochopiť, že každý zväzok prináša určité záväzky. Armáda bude však podľa mňa lacnejšia a profesionálnejšia."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári