rad maďarský "folklór" alebo folk, alebo, nazvyte si to ako chcete, isté je, že hudba zoskupenia Ghymes (nazvaného podľa stredovekého hradu Gýmeš) sa zaškatuľkovať nedá. Bližšie k pravde by sme boli tvrdiac, že toto mužské sexteto produkuje žáner, ktorý je na hudobnej scéne priekopnícky.
Ghymes tvoria maďarskí hudobníci, všetko multiinštrumentalisti, žijúci na Slovensku. Skupina funguje už takmer dve desiatky rokov, za ktoré vyprodukovala osem hudobných albumov a získala si množstvo priaznivcov, o čom svedčila i natrieskaná sála Thálie. Fakt, že hudba je univerzálnym svetovým jazykom potvrdilo zloženie publika, ktoré hovorilo slovensko-maďarsky. I komentár na pódiu sa uberal v tomto duchu. "Sme radi, že po štyroch rokoch vystupujeme znovu tu v Košiciach, a dúfame že prídeme opäť o štyri roky... keď nás pozvú," ozval sa Andor Bujak, ktorý okrem lutny, gitary a huslí, na ktorých hral, fungoval tento večer i ako slovenský tlmočník. "Tak to bola jedna pesnička a teraz my vám zahráme druhú," pokračoval v roztomilej slovenčine, na ktorú publikum vrelo reagovalo potleskom. "Tá pesnička bude o mladej žene, ktorá sa má vydávať. Keď už mala ísť pred oltár, naraz si to rozmyslela a radšej pirule zobrala, ako toho muža," dozvedeli sme sa obsah skladby, v ktorej sa vzápätí snúbil obrovský prílev energie, temperamentu, drámy a živelnosti.
Ani ostatné z piesní Ghymesu neboli napriek silným emóciám, z ktorých šli po chrbte zimomriavky ukrátené o nádych romantiky, nehy a poézie.
Tohto večera sa veľa nenarozprávalo, všetok priestor totiž pohltil nával nástojčivej melódie a rytmu v podaní množstva nástrojov, za ktorými sa striedali šiesti muzikanti.
Predstavte si hudbu, v ktorej sa snúbia bicie s cimbalom, saxofón s lutnou, perkusie so synťákom a aby toho nebolo málo, o slovo sa hlásila gitara, viola, veľký bubon, kontrabas, fagot, píšťala i elektrická basa, plus tri spevy hlavných protagonistov. Verte, že po úvodných skladbách, by už maďarčina v hudbe nevadila ani matičiarom.
V závere koncertu sa do tejto zmesi odvážnejšie pridali i elektronické zvuky evokujúce napríklad také kvílenie jastraba a dielo bolo dokonané. Popri folklóre, folku, rocku či klasike, ktorej vplyv na hudbe Maďarov silne cítiť, piesne v závere koncertu silne evokovali džezový experiment. "Sme vám zahrali skladbu z nášho posledného albumu Jastrabie čaro, aby ste vedeli, že osem albumov máme," znelo svojsky podané vysvetlenie hovorcu. Diváci tlieskali o prídavky v strnulom úžase.
My tlieskame výberu kultúrneho programu, dojem z ktorého bude v Košičanoch doznievať ešte veľmi dlho.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári