Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Predák a žeriavnik, ktorí sa podpísali pod ťažkú ujmu na zdraví kolegu, odišli zo súdu s 15-tisícovými peňažnými trestami

Košice - Výchovné peňažné tresty vo výške 15 000 korún vymeral samosudca Okresného súdu Košice II 42-ročnému predákovi Kamilovi T. a 29-ročnému

žeriavnikovi Patrikovi H. Uvedených pracovníkov U. S. Steelu, s. r. o., uznal vinnými z trestného činu ublíženia na zdraví podľa paragrafu 224 ods. 1, 2, Trestného zákona. Obidvaja sa ho dopustili tým, že z nedbanlivosti spôsobili ťažkú ujmu na zdraví opravárovi motorového žeriava Ivanovi T. pričom porušili dôležitú povinnosť vyplývajúcu z ich zamestnania. Pre prípad, že by obžalovaní vymeraný peňažný trest nezaplatili, samosudca stanovil aj náhradný nepodmienečný trest v trvaní troch mesiacov.

K pracovnému úrazu, o ktorom je reč, došlo 21. februára lanského roka o 7. hod. v odlievarni vysokej pece č. 2, kde sa mala vykonať vopred naplánovaná oprava káblov na mostovom žeriave. Predák Kamil T. dal svojim dvom podriadeným pokyn na jeho opravu. Po tom, čo už vyšli na žeriav, umožnil žeriavnikovi Patrikovi H., aby urobil ešte jeden prevoz… A to bez toho, aby sa presvedčil, či opravári zišli zo žeriava dolu. Stroj sa dal do pohybu, pričom ´mačka´ zachytila opravárovi Ivanovi T., ktorý stál na žeriave, ľavú ruku. A to tak nešťastne, že mu doslova amputovala časť prstov. Podľa znalcov zo súdneho lekárstva utrpel ťažkú ujmu na zdraví s trvalými následkami, spočívajúcu v polovičnej traumatickej amputácii ľavého zápästia, s poškodením nervov, ciev, šliach a svalov a tiež pomliaždeniny a zlomeninu prsta pravej ruky.

"Je pravda, že som poslal opravárov na žeriav. Potom som však šiel po diaľkový ovládač a skôr, ako som odišiel, vyzval som ich, aby zišli zo žeriava dolu a ostali na plošine, kde žeriav nemá dosah," bránil sa pred samosudcom obžalovaný Kamil T. Ďalej uviedol, že keď sa vrátil a žeriavnik uviedol stroj do chodu a začal s ním robiť, myslel si, že opravári už na žeriave nie sú. Veľmi rýchlo sa však presvedčil, že boli. O tom, čo sa dialo ďalej, vypovedal zranený opravár nasledovne: "Po tom, čo sa žeriav pohol, som najprv pocítil buchnutie káblov do chrbta. Stratil som rovnováhu, tie káble ma ťahali bližšie a bližšie ku konštrukcii, k tzv. šibenici. Tam mi ľavú ruku zachytilo koleso mačky. Pokúšal som si ju druhou oslobodiť, ale zachytilo mi aj rukavicu pravej ruky a vzápätí som stratil vedomie…" Ivan T. zdôraznil, že pri inštruktáži im bolo povedané, že žeriav bude počas opravy odstavený, a že naň vyšiel na pokyn predáka. Dodal, že ten im povedal, že za nimi príde aj s diaľkovým ovládačom… Videl ho prichádzať so žeriavnikom a registroval aj to, ako žeriav previezol piesok k vysokej peci. On i jeho kolega predpokladali, že po prevoze bude žeriav odstavený, preto zostali hore. Bola to chyba, pretože namiesto odstavenia žeriava, došlo len k výmene žeriavnikov a k ďalšiemu prevozu, tentoraz debny s náradím.

Predák Kamil T. zdôraznil, že mu je ľúto toho, čo sa jeho kolegovi stalo, ale zodpovednosť za to necíti. To isté tvrdil aj jeho spoluobžalovaný žeriavnik Patrik H. "Nikto ma neinformoval, že hore sú ľudia, a ja som si to nevšimol. Mne odovzdal žeriav hlavný žeriavnik. Prevzal som ho od neho zapnutý s tým, že ešte môžem pracovať a potom sa bude robiť oprava káblov. Pri prekladaní debny s náradím som začul krik z vrchu žeriava… Dovtedy som vôbec netušil, že elektrikári, čo mali robiť opravu, sú hore," uviedol na svoju obranu obžalovaný žeriavnik.

Okrem hlavných aktérov, sa v "rečnisku" vystriedalo veľa svedkov, a slovo dostali i znalci. Na základe vykonaného dokazovania, listinných dôkazov, ale najmä záverov z protokolu Inšpektorátu bezpečnosti práce Košice (IBP), ktorý ťažký pracovný úraz vyšetroval, samosudca dospel k záveru, že obžalovaní sú vinní v zmysle obžaloby. Predák Kamil T. preto, že nezabezpečil zaistenie žeriavu pred nástupom skupiny opravárov na žeriav. A to napriek tomu, že podľa ustanovenia paragrafu 135 ods. 2, písm. a, Zákonníka práce a vnútropodnikovej smernice, mal zabezpečiť odpojenie žeriavu zo všetkých strán možného napájania. Navyše, ako predák opráv bol zodpovedný nielen za kvalitu odvedenej práce, ale aj za zaistenie pracoviska a bezpečnosti zamestnancov, ktorých poveril opravou. Tie isté ustanovenia Zákonníka práce a vnútropodnikovej smernice, porušil aj žeriavnik Patrik H. A to v tom, že pred zahájením práce so žeriavom sa nepresvedčil, či sa na žeriavovej dráhe nezdržiavajú osoby, ktoré tam nemajú čo hľadať.

Bez viny, ako zdôraznil samosudca, nie je ani zranený, dnes už čiastočne invalidný dôchodca, 32-ročný Ivan T. Tým, že sa počas práce žeriava zdržiaval na jeho moste, teda v ohrozenom priestore, takisto porušil hore uvedené ustanovenia Zákonníka práce. Rozsudok nie je právoplatný.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 583
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 502
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 122
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 443
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 939
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 958
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 492
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 294
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 278
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.
Michal Šimečka.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Šimečka.
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Fíni jasali, tlačovka ruského trénera trvala 80 sekúnd

Fínsko v semifinále MS vyhralo nad Ruskom 1:0.

Radosť Fínov po víťazstve v semifinále nad Ruskom na MS v hokeji 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019