Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 12. apríl, 2021 | Meniny má EsteraKrížovkyKrížovky

Ľuboš Pastor (SDKÚ): "Košice si nezaslúžia stagnáciu, potrebujeme zmenu"

Milí Košičania! Ak by ste napriek (alebo vďaka) našej kampani "Prečo nepôjdem voliť" predsa len zvíťazili nad vlastnou lenivosťou a pobrali sa v

komunálnych voľbám k urnám, práve Vám je určený seriál rozhovorov s kandidátmi na primátora mesta Košice. Postupne vám predstavíme najhorúcejších uchádzačov o primátorský stolec. Začíname už dnes, ako prvý sa vyspovedá kandidát SDKÚ Ľubomír Pástor.

Do ringu o post primátora razantne vstúpil víťaz vnútrostraníckych primáriek v SDKÚ 33-ročný Ľuboš Pastor, keď medzi členmi získal výrazne väčšiu podporu ako starí harcovníci. V súčasnosti pôsobí ako prednosta Okresného úradu Košice-okolie, je absolventom Juhočeskej univerzity a na post primátora ho občanom odporúča voliť sám premiér Dzurinda.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora Košíc, ako sa zrodilo Vaše rozhodnutie?

- Už na univerzite som sa začal angažovať vo verejnom živote, čo neskôr vyústilo do vstupu na politickú scénu. Viedla ma snaha meniť veci verejné k lepšiemu, ovplyvňovať rozhodnutia. Často počúvam reči o tom, ako nám východniarom niekto nepraje, ako zaostávame, čo ma utvrdzuje v tom, že nestačí len plakať, ale je treba to zmeniť a veľa preto urobiť. Cítim veľkú podporu v Bratislave a keďže viem, že Košice sú krásne mesto, v ktorom žijú hrdí ľudia, verím, že si nezaslúžime stagnáciu ako to bolo za uplynulé tri - štyri roky a všetci sa chceme pohnúť dopredu. Preto kandidujem za primátora, lebo viem, že sa nám to spoločne podarí.

Ste najmladším kandidátom, neboli ste ešte poslancom. Vaši konkurenti tvrdia, že Vám budú chýbať skúsenosti.

Skryť Vypnúť reklamu

- Zásada, že poslanec musí byť automaticky aj dobrým primátorom neplatí. Naviac v mestskom zastupiteľstve doteraz sedelo toľko poslancov, ktorí za štyri roky nevyriekli ani slovka, nepredložili ani jeden návrh, že tam ani byť nemuseli. Dôležité je, že človek má schopnosti riadiť, načúvať ľuďom a stavia na tímovú prácu schopných odborníkov. Na doterajšom poste prednostu som sa s problémami samospráv stretával denne, jej princíp poznám, viem ako funguje spolupráca so štátnou správou a čo je dôležité, podstatná časť kompetencií zo štátu prechádza na mestá, takže tieto oblasti mám dokonale zažité. Poznám problémy školstva i v sociálnej oblasti. Skúsenosti z okresného úradu sú mojou výhodou.

Ako bude vyzerať vaša kampaň?

- Prejdem všetkých 22 mestských častí. Chcem sa s ľuďmi stretávať a rozprávať, vypočuť si ich problémy a predstavy. Na mítingy nestaviam, občan je politikou presýtený, najdôležitejšia je komunikácia s občanmi priamo zoči - voči. Vždy som to tak robil a k tomu pripojím volebné noviny s programom, ktoré by Košičania mali nájsť vo svojich schránkach.

Skryť Vypnúť reklamu

Kde vidíte najväčšie nedostatky v meste a čo budú Vaše priority v prípade, že by Vás občania zvolili?

- Najväčším nedostatkom je celková stagnácia mesta, ktorá ma veľmi znepokojuje. Poslednou veľkou investíciou bola Hlavná ulica a od tých čias sme sa nepohli z miesta.

Využijem svoje skúsenosti prednostu, keď som pripravoval priemyselný park Kechnec, kde dnes pracuje 520 ľudí. Vytvorím vhodné podmienky pre investorov v spolupráci s vládou, aby do Košíc a okolia prišli a vytvorili pracovné miesta pre Košičanov. Mnoho rokov sa hovorí o priemyselnom parku na Bočiari, Pereši, ja už o tom len hovoriť nebudem, chcem to zrealizovať. Veľmi dôležitou prioritou je začať s výstavbou nájomných bytov s využitím podporných finančných prostriedkov zo štátu. O tom, že to viem robiť, svedčí aj 250 rozostavaných bytov v okrese Košice - okolie. Mesto Košice túto možnosť stavať využíva veľmi slabo a to treba rozhodne zmeniť. Bytov je málo a Košičania ich potrebujú ako soľ.

Mám úplne odlišnú predstavu o fungovaní Mestskej polície, ktorá by nemala mať za prioritu šikanovanie vodičov, ale mala by sa starať o bezpečnosť občanov a ich majetku. Toto rozhodne zmením. Riešiť budem aj dopravu mesta v spolupráci s vládou, v ktorej pôsobia ľudia, ktorých budem vedieť o potrebách Košíc presvedčiť. Prioritou bude rýchla cesta Košice-Miškolc, na ktorú mám prísľúbené peniaze od ministra Mikloša.

Posledné štyri roky sa v meste rieši hlavne vyše 2 miliardový dlh, ktorý vznikol za primátorovania Schustera. Máte predstavu, čo s ním?

- Samozrejme, že mám. Súčasné vedenie veľa rozpráva o tom, ako dlh vyriešilo. Dlh však vyplatený nie je, zatiaľ je v štádiu nejakej transformácie na dlhé obdobie. Aj tu treba pripomenúť, že nebyť vlády a jej 580 miliónovej pôžičky, mesto by sa nebolo odrazilo od dna. Mám kontakty s významnými bankami, mám konkrétnu predstavu ako ďalej.

Mesto sa celé štyri roky snaží predať lesy - cena sa znížila už len na 300 miliónov v prípade 50-ročného prenájmu. Váš názor?

- Som proti bezhlavému predaju majetku, ktorý sa tu realizoval v uplynulých rokoch. To isté platí aj pre lesy. Je jasné, že za dobrú a pre mesto výhodnú cenu sa lesy v súčasnosti predať nedajú. Pustiť ich za babku a zaplatiť nejaké úroky z úverov, to neurobí dobrý hospodár. Za babku sa predalo už dosť lukratívnych nehnuteľností v centre, napríklad Levočský dom, čo považujem za vrcholne nezodpovedné.

Z čoho by ste potom vyplatili dlhy?

- Je treba prestať hovoriť o riešení dlhu a začať hľadať riešenia ako naplniť mestskú kasu ďalšími príjmami. V prvom rade musí zákon platiť pre všetkých, aby občan, ktorý si plní svoje povinnosti nebol vystavený posmechu tých, ktorí si ich neplnia. Mám na mysli tvrdý postup voči neplatičom v bytoch, obchodných priestoroch mesta. Je nutné zmeniť doterajší systém mestských podnikov, zrušiť tie, ktoré vznikli len preto, aby odčerpávali ľuďom peniaze z peňaženiek. Som za zlikvidovanie Tepelného hospodárstva, s. r. o., ktoré nie je výrobcom tepla a len sa nabaľuje na cene tepla, ktoré vyrobí tepláreň. Občanom by teplo dodávala priamo tepláreň. Je len otázkou času, kedy sa mesto stane akcionárom Teplárne. Na rozdiel od súčasného vedenia som proti tomu, aby sa mesto svojho podielu zbavilo. Nepáči sa mi ani to, akým spôsobom vyriešilo súčasné vedenie odpadové hospodárstvo, keď spaľovňu predalo investorovi a občanovi nariadilo zbytočne vysoké poplatky za odpad.

Prečo by občania mali voliť práve Vás za primátora?

- Občan si môže vybrať. Nerád hovorím o sebe, hovoria za mňa výsledky práce a skutočnosť, že som vždy v kontakte s ľuďmi, viem počúvať a plním slovo, ktoré dám. Oproti súčasnému primátorovi je mojou veľkou výhodou, že nie som zaťažený minulosťou, nie som do ničoho zapletený a nikomu zaviazaný. Preto by občania mali voliť zmenu, zmenu pre Košice.

Ako by ste sa ako primátor postavili k športu, teraz sa hovorí o tom, že mesto asi dostane rozostavaný štadión naspäť do svojho majetku...

- Pripadá mi veľmi zvláštne, že mesto každých šesť rokov predáva a potom kupuje štadión za korunu a vždy sa to prezentuje ako pozitívum. A vždy sa sľubuje, že už sa teraz postaví, dostavia a nikde nič. Lacné predvolebné sľuby fanúšikom nedám, reálne môžem povedať, že samozrejme využijem kontakty, ktoré mám, aby sa to spoločnými silami so sponzormi podarilo transparentne dokončiť.

Nedávny škandál s bytmi na radnici ukázal, že sa prideľovali netransparentne bez pravidiel a poradovníkov. Ani s predávaným majetkom to nie je dostatočne prehľadné. Čo s tým?

- Pokiaľ čokoľvek rozdeľujem, prideľujem, musí byť jasný mechanizmus a pravidlá, verejne prístupné všetkým občanom bez rozdielu. Toto bude môj algoritmus, na takomto princípe magistrát musí fungovať. To platí pre byty i majetok. Zmeniť to treba razantne a práve tu občania ocenia, že nie som s nikým prepletený.

Roky sa v meste Košice diskutuje o tom, že 22 mestských častí je veľa, resp. že je to tak v poriadku. Snažili by ste sa vy ako primátor o zmenu zákona?

- Roky tvrdím, že 240-tisícové mesto nemôže mať 22 častí, 500 poslancov, 22 starostov. Je to veľa, hlavne ak si uvedomíme, že podstatná časť mestských častí vydáva zo svojho rozpočtu takmer všetky peniaze na chod úradu a platy zamestnancov a len minimum ide na to, čo občania potrebujú. Sú MČ, kde je to až 75 % rozpočtu. SDKÚ nebola proti novele Zákona o meste Košice, nepodporili sme to preto, že sa tak významná zmena išla diať bez toho, aby sa k tomu občania mohli vyjadriť. Takže zmena a zefektívnenie áno, ale predtým treba dať slovo občanovi vo verejnej diskusii. V druhom roku primátorovania, ak by som bol úspešný, by sa novela predložila do parlamentu.

Prečo by mali občania prísť voliť?

- Lebo v prvom rade ide o nich, pretože sa ich komunálna politika bezprostredne dotýka. Radnica bude rozhodovať o všetkom,o doprave, cestách, školstve, sociálnej oblasti. To všetko sa občana priamo dotýka. Potom nemôžeme ani kritizovať, keď sami neprispejeme k tomu, aby sa to mohlo začať meniť.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 2. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie
 3. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 4. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 5. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest
 6. Nové medzinárodné príležitosti vo vzdelávaní 2021 – 2027
 7. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19
 8. Pán Králiček: Aj keď predávate „len“ kávu, musíte inovovať
 9. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko
 10. Novinka, ktorá sa neodmieta: Niké predstavuje Bonus bez limitu
 1. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 2. SodaStream predstavuje príchute ikonických nápojov od PepsiCo
 3. V blízkosti Prezidentského paláca je na predaj 37 apartmánov
 4. Bratia Žampovci majú za sebou veľmi úspešnú lyžiarsku sezónu
 5. Biobavlnu nahradila viskóza
 6. Kedysi rádio, dnes mozog auta. Poznáte históriu infotainmentu?
 7. Prešovská spoločnosť MAXECO sa presadila na medzinárodnom trhu
 8. Helping people with apps and social networks in Kosice
 9. Vlastný zlatý poklad môže byť dobrou ochranou pred infláciou
 10. Virtuálny Suptech workshop o Blockchain technológiách
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 590
 2. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 27 521
 3. Ako zasiahnu zmeny vo svete pneumatík bežných vodičov? 24 240
 4. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 23 210
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 17 139
 6. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 11 915
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 11 529
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 9 777
 9. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 8 711
 10. Aj sladkosti môžu byť zdravé. Viete, ako ich spoznáte? 8 254
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Miroslava Beblavého

Tajomná žena, z ktorej Matovič šalie

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová.

Ako Ficov kubánsky liek zostal v skladoch.

6 h

Covidu podľahlo 10 630 ľudí.

12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop