tržby 18,98 miliardy korún. Je to len o 1,3 percenta viac ako pred rokom. Šéf zväzu Ján Líška to však vzhľadom na recesiu na svetových trhoch s celulózou, považuje za úspech. "Po roku 2001, ktorý bol najúspešnejší v histórii, nebolo jednoduché udržať latku výroby na podobnej úrovni aj v súčasnom recesnom období," povedal.
Pod nárast sa podľa neho podpísala vysoká exportná orientácia odvetvia, keď firmy realizovali na trhoch v cudzine viac ako 77 percent tržieb. Export papierenských firiem vzrástol za prvé tri štvrťroky o 1,2 percenta. "Investície z posledných rokov priniesli rast kvality produkcie. Preto sa aj počas recesie darí konkurovať na náročných trhoch," vysvetľuje Líška.
V priebehu tohto roka boli ceny celulózovo - papierenských výrobkov na cieľových trhoch nižšie ako vlani. Problémové boli najmä prvé dva štvrťroky, keď trh zažíval menšie výkyvy. Koncom tretieho štvrťroka už došlo k oživovaniu dopytu.
Podľa Líšku sa vytvára priestor na ďalší rast odvetvia vďaka jeho predošlej reštrukturalizácii. Podniky sú dnes zamerané na jadro podnikania a vyrábajú užší sortiment s vyššou pridanou hodnotou. Podpísali sa pod to investície do modernejších výrob. Za prvé tri štvrťroky firmy preinvestovali 1,15 miliardy korún. Zahraničný kapitál zároveň priniesol aj know-how a nové trhy.
Zisk firiem pred zdanením dosiahol ku koncu septembra 5,93 miliardy korún. Produktivita práce z výroby tovaru na jedného pracovníka, sa medziročne zvýšila o 14,5 percenta a dosiahla 2,74 milióna korún. Priemerná mesačná mzda sa za deväť mesiacov medziročne zvýšila o necelých sedemnásť percent. Ku koncu septembra zamestnávalo odvetvie 6183 pracovníkov v dvanástich firmách. K lídrom odvetvia patria SCP Ružomberok, Harmanecké papierne, Kappa Štúrovo, Tento Žilina, Papierne Slavošovce a Bukóza Holding v Hencovciach.
Autor: tom
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári