Najmladší minister chce preto bojovať razantne, čo dokazuje príprava legislatívnej zmenu pre zreformovanie súdnictva. Jednou možných variant by bol napríklad princíp nulovej tolerancie, čo v jednoduchom preklade znamená, že keby sa právnik dopustil korupčného správania a prišlo by sa na to, mohol by rovnako zahodiť svoj diplom, pretože v rezorte práva by si už nemohol vrznúť. Lipšic chce tiež bojovať so spomalenosťou súdov, na to by podľa neho mali zabrať niektoré ďalšie páky ako napríklad, že by sudcovia nerozhodovali priamo v sporoch. Pomáhať by im mali tzv. vyšší súdni úradníci, ktorých plánuje uviesť do života do konca budúceho roku až 400 kusov. Lipšic včera na tlačovej konferencii v Košiciach spomenul aj zmierovací konanie a mimosúdne riešenia sporov, čo by mohlo napomôcť odbremeniť súdy o podnikateľské kauzy, v ktorých kde kto komu dlží.
Minister sa vyjadril aj k prípadu sudcu Krajského súdu v Košiciach Dušan Kána, vďaka ktorého zatiaľ nepotvrdenej procesnej chybe došlo k prepusteniu siedmich mužov obvinených z vraždy Miroslav Stojku. V tomto prípade podľa neho určí disciplinárny súd či chybu spôsobil alebo nie, dovtedy však súdiť nemôže.
Na otázku Korzára, či budú v tejto súvislosti preverené aj jeho majetkové pomery, Lipšic odpovedal, že majetky sudcov sa špeciálne neskúmajú, budú predmetom majetkových priznaní.
V súvislosti s discipilnárnymi súdmi tiež uviedol, že voči sudcovi, ktorý spôsobí prieťahy zo subjektívnych príčin, bude iniciovať návrh na takéto konanie. Na ilustráciu spomenul najmladší prieťah na Okresnom súde v Michalovciach, kde súd nevedel vyriešiť reštitúciou za vyše dekádu.
Elimináciu korupcie podľa Lipšicových slov by malo tiež náhodného prideľovanie spisov sudcom počítačom. Spôsob je podľa neho objektívnejší, nakoľko dnes sudcom prideľuje spis ich šéf.
Na margo zníženia počtov všeobecných súdov povedal, "že urobiť podrobnú analýzu s konkrétnymi návrhmi na optimalizáciu počtu súdov podľa určitých kritérií." Ktoré súdy však budú v najbližšom období len minulosťou nešpecifikoval.
Daniel Lipšic zašiel aj na väzenskú tému a prezradil, že 60 percent áreštovaných momentálne pracuje, no podľa neho to nie je dosť. Toto číslo chce zvýšiť systémovým riešením, ktoré sa vraj osvedčilo v Českej republike. "Ak si verejné orgány objednajú tovar vyrobený odsúdenými, nemusí to ísť cez verejné obstarávanie," uviedol na záver takýto príklad minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári