Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Podľa obžaloby bola Ivetina smrť a postrelenie jej priateľa vražda a pokus o ňu

Košice - Dvadsať mesiacov so zaradením do prvej nápravnovýchovnej skupiny vymeral v júli lanského roka senát Krajského súdu v Košiciach Jaroslavovi

F., ktorého uznal vinným z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti. Proti verdiktu sa odvolal prokurátor, podľa obžaloby ktorého sa mal v noci zo 7. na 8. septembra 1998 v byte na Laboreckej ulici v Košiciach dopustiť trestného činu vraždy a pokusu o ňu. Najvyšší súd SR napadnutý rozsudok zrušil a vrátil ´kraju´ na nové prejednanie a rozhodnutie. To bol dôvod, pre ktorý obžalovaný v týchto dňoch opäť predstúpil pred súd.

Pre pripomenutie uvedieme, že jeho konanie malo za následok smrť 28-ročnej Ivety Z., ktorú zasiahla strela z perkusného revolvera do hlavy a spôsobila jej mozgovolebečné poranenie. Mladá žena upadla do bezvedomia, z ktorého sa už neprebrala a ešte v tú istú noc zomrela. Jej 27-ročný priateľ Miloš skončil v nemocnici so zástrelom krku a hlavy. Mal však to šťastie, že prežil a zo zranenia sa vystrábil… Taký záver priateľského posedenia by sa nikomu z trojice zabávajúcich sa mladých ľudí zrejme ani len neprisnil. Dokazovanie pred súdom jednoznačne nepreukázalo, že obžalovaný prišiel do bytu priateľov s úmyslom vraždiť. Nejasnosti zostali aj v tom, či motívom trestného činu boli peniaze. Objasniť sa nepodarilo ani to, čo všetko sa odohralo medzi prvým a posledným výstrelom. Tieto pochybnosti prispeli k tomu, že súd rozhodol v prospech obžalovaného.

"V ten deň Miloš prišiel asi o pol ôsmej večer aj s Ivetou a pozvali ma k nim, že si posedíme. Veľmi sa mi nechcelo, ale presvedčili ma... Miloš dal na stôl fľašu koňaku, popíjali sme, jedli chlebíčky a bavili sme sa o jednom známom, ktorému chcel zavolať, no nemal jeho číslo. Ja som ho mal v zápisníku, preto som šiel do predsiene a doniesol som si odtiaľ tašku. Vybral som z nej zápisník a kým Miloš telefonoval, šiel som na WC," podrobne líčil okolnosti, ktoré predchádzali tragédii, 38-ročný Jaroslav F.

Ako ďalej uviedol, keď sa vrátil do izby, začal si ukladať do tašky veci, ktoré z nej vybral pri hľadaní zápisníka. Bol medzi nimi aj perkusný revolver značky Fllipieta kalibru 11 mm. Nosil ho v taške preto, aby mu ho z dielne, kde ho ukrýval, nepotiahli dlhoprstí. Jeho pažba však trčala von a nedarilo sa mu tašku zapnúť.

"Vybral som zbraň von, držal som ju pred sebou, pričom hlaveň smerovala na Miloša. Sedeli sme pri stolíku a zrazu došlo k výstrelu. Neviem vysvetliť ako, keďže som nabíjací mechanizmus vôbec nenaťahoval. Iveta začala kričať, že Miloš krváca. Ja som videl len to, že vstáva a drží si ruku na hrdle. Bol som zhrozený z toho, čo sa stalo... Podišiel som k nemu, aby som zistil, čo mu je. Cítil som, že padám dozadu. Neviem, či sa ma Miloš chytil, alebo či ma udrel, no vtedy došlo opäť k výstrelu. Na zemi zostala ležať Iveta a na ľavom líci mala krv," vypovedal obžalovaný.

Vyšetrovanie uvedenej kauzy nasvedčovalo tomu, že ide o vraždu. Dôvodom streľby na živé terče malo byť 30-tisíc amerických dolárov, ktoré sa ocitli na účte obžalovaného…

Kým postrelený Miloš pred súdom tvrdil, že mu ich požičal, on to jednoznačne poprel: "Netvrdím, že Miloš nedal uvedenú sumu na moje konto, ale urobil to kvôli veriteľom, ktorí išli po ňom. Nebolo to prvý raz, čo použili môj účet. V jednom prípade mi tak prišlo 5 miliónov, ktoré si neskôr na dvakrát vybral."

Ozrejmiť dianie v byte a to, ako došlo k streľbe, mal možnosť aj Miloš, o ktorom možno povedať, že sa druhý raz narodil. Ukázalo sa však, že si pamätá len prvý výstrel.

"Pozerali sme televízor, keď som zrazu po ľavej strane hlavy zbadal iskry a vzápätí ma čosi hodilo na pravú stranu gauča. Stratil som vedomie, keď som precitol, začal som zvracať, kašľať, nevedel som sa hýbať. V hlave mi hučalo a mal som pocit, že sa vznášam... Bolesť som necítil, ale uvedomoval som si, že som zranený. Pri okne som zbadal Jara. Bol rozrušený, mal pred sebou pištoľ. Jednou rukou držal pažbu revolvera a druhú mal pri hlavni. Keď sa mi podarilo vstať, podišiel som k nemu a vzal som mu zbraň z ruky. Položil som ju na skriňu, až vtedy som zbadal, že na zemi leží Ivka. Dýchala, ale nič nevnímala. Kričal som na Jara, aby volal záchranku…"

Obžalovaný jeho slová potvrdil. Zdôraznil, že keď videl, čo sa stalo, pochytila ho hrôza a chcel spáchať samovraždu. Natiahol bicí mechanizmus revolvera a priložil si kohútik k hlave… K výstrelu nedošlo, preto to zopakoval. Držal zbraň pred sebou, keď zaznel výstrel a strela zasiahla parapetu okna…

"Miloš ku mne priskočil a zobral mi zbraň z ruky. Kričal, aby som zavolal záchranku, no ja som si nevedel spomenúť na číslo, preto telefonoval on a mňa poslal otvoriť bránu. Potom som čakal pred blokom na policajtov," pokračoval obžalovaný v líčení tragédie.

To, ako došlo k štvrtému výstrelu, však vysvetliť nevedel.

Viac svetla do streľby v byte mala vniesť balistická expertíza. Z jej záverov vyplynulo, že jeden výstrel mohol vyjsť náhodne, no každému ďalšiemu museli predchádzať určité koordinované úkony… Zásadný zvrat v kauze v prospech obžalovaného nastal po prihlásení sa svedkov, ktorí pri nočnom návrate domov mali počuť štvrtý výstrel.

Išlo o manželov, z ktorých súd vypočul len Vladimíra B., pretože jeho pani sa kvôli chorobe na pojednávanie dostaviť nemohla. Svedok vypovedal, že v čase, keď počuli niečo ako zvuk ´petardy´, videli pred blokom na Laboreckej ulici niekoho stáť pred vchodom. Krátko na to zaregistrovali príchod auta, z ktorého vystúpili dvaja muži a ten, čo stál pred blokom, ich súril, aby sa ponáhľali… Vtedy tomu neprikladali význam. Po čase však svedok stretol svoju bývalú spolupracovníčku, išlo o svokru obžalovaného, ktorá mu porozprávala o problémoch a trápení, čo má jej zať.

"Vtedy som si uvedomil, že som bol asi svedkom udalosti, o ktorej mi moja známa rozprávala a súhlasil som s tým, že budem svedčiť," uviedol dôchodca Vladimír B.

V súvislosti s uvedeným svedectvom, v intenciách najvyššieho súdu, senát ´dopočul´ Vladimíra B. Treba však vypočuť i jeho manželku, ktorej zdravotný stav nedovoľuje zúčastniť sa pojednávania, preto predseda senátu zvažuje možnosť vykonať tento dôkaz v domácom prostredí v prítomnosti ošetrujúcej lekárky. Okrem toho musí senát zopakovať pred blokom na Laboreckej ulici aj vyšetrovací pokus. Pojednávanie bolo odročené na neurčito.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 583
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 502
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 122
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 443
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 939
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 958
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 492
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 294
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 278
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.
Michal Šimečka.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Michal Šimečka.
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Fíni jasali, tlačovka ruského trénera trvala 80 sekúnd

Fínsko v semifinále MS vyhralo nad Ruskom 1:0.

Radosť Fínov po víťazstve v semifinále nad Ruskom na MS v hokeji 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019