zamestnancov. Podľa našich zistení obsahuje dotazník informácie o respondentovi, ako napríklad rukou písaný životopis, mená rodičov a súrodencov, predchádzajúce zamestnania, príjmy rodiny a iné podrobnosti, ktoré policajtom veľmi nevoňajú.
Jeden z nich hovorí, že dotazník je až príliš indiskrétny. "Čo koho do môjho súkromia. Myslím, že je to prehnané, niektoré otázky sú dokonca absurdné. Skúmajú kompletné údaje rodinných príslušníkov, vrátane ich zamestnania, dokonca aj príjmy."
K uvedeným informáciám sa vyjadril šéf kancelárie Národného bezpečnostného úradu Juraj Púchy: "Presné informácie o počte policajtov kvôli dotazníkom nemám. Nevylučujem však, že niektorí policajti kvôli tomu podali výpoveď. Je to však prirodzené, že niektorí policajti tak konali. Možno hovoriť aj o čiastočnej očiste Policajného zboru."
K indiskrétnosti dotazníkov uviedol, že drvivej väčšine dotazníky problém nerobia. "Otázky sú konkrétne a skúmajú všetky stránky života policajtov, ktorí prichádzajú do styku s utajovanými skutočnosťami. Prioritou je, aby sme zistili, či neexistuje možnosť ich vydierateľnosti. K indiskrétnosti môžem uviesť to, že dotazníky sú podobné tým, aké vyplňujú bezpečnostné zložky v krajinách NATO. Samozrejme, že v nich skúmame aj otázky týkajúce sa finančných pomerov."
Previerkami prechádza každý policajt. Nie sú však rovnaké. Rozdeľujú sa podľa zaradenia. Policajti na obvodnom oddelení prichádzajú do styku s dôvernými a vyhradenými skutočnosťami. V prípade kriminálky ide o tajné informácie.
Medzi utajované skutočnosti patria okrem iného obsahy písomného materiálu, nákresy a mapy. Za tajné sa môžu považovať ústne vyjadrenia či výpovede zachytené elektronickými médiami. Medzi utajovanú vec sa zaraďuje napríklad aj výrobok, zariadenie alebo nehnuteľnosť.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári