divadiel - Divadlo bez hraníc. Organizuje ho občianske združenie Staromestského divadla. Jeho riaditeľkou je herečka Ľuba Blaškovičová s ktorou sme sa o tejto najväčšej prehliadke svojho druhu na Slovensku rozprávali.
Rozrástli ste sa na veľký festival. Toho roku sa uskutoční 21 predstavení 17 súborov, z toho osem zahraničných. Zrejme nebolo ľahké usporiadať takúto prehliadku. Navyše sa bude odohrávať na ôsmich scénach v troch mestách.
- Bolo to náročné. Veď počas festivalu očakávame okolo 400 účastníkov. Pomohla moja tvrdohlavosť. Povedala som si, nemôžeme byť horší ako minulý rok. Ohlasy boli totiž výborné. Rozhodli sme sa, že sa to musí rozrásť. Ale toto je maximum. Festival potrvá deväť dní a je ťažké zladiť program, zabezpečiť technické podmienky tak aby mali diváci šancu vidieť. Technická príprava je obrovská, kto to nerobil nevie si predstaviť. Navyše sme v organizačnom štábe iba štyria. Máme dobrú spoluprácu s rožňavským divadlom ACTORES, a veľmi nám vychádza v ústrety riaditeľ Divadla Jonáša Záborského v Prešove. Cennú pomoc nám poskytlo bilingválne Komenského gymnázium. Jeho študenti budú tlmočiť zahraničným účastníkom a niektorí vypomôžu v infocentre, ktoré zriadime od nedele na Malej scéne Štátneho divadla. Sem sa môžu sa prísť ľudia informovať o predstaveniach, bude tu aj výstava festivalových fotiek.
Podľa čoho ste vyberali súbory na prehliadku?
- V rámci projektu Kultúra 2000 sme si dali avízo o našom podujatí. A dokonca sme aj v európskej databáze divadelných festivalov. Preto máme web stránku aj angličtine. Začali sa nám hlásiť súbory z celej Európy. Posielali nám kazety. Vyberali sme si tie najlepšie a bolo ich toľko, že sme nemohli pozvať všetkých. Tieto divadlá patria medzi absolútnu svetovú špičku. Je to unikátna príležitosť vidieť ich. Chceli sme ukázať čo najširšiu škálu, ktorú nezávislé divadlo produkuje. Diváci sa nemusia obávať jazykových bariér, väčšina predstavení budú nonverbálne témy.
Počas festivalu budú tri premiéry.
- Jednou z nich budú Euripidove Bakchantky. Tie naštudujú účastníci festivalu počas jeho trvania s maďarským režisérom Robertom Csontosom. Bude zaujímavé ako sa tejto antickej témy ujmú medzinárodní herci spoločným videním. Maďarskí tanečníci z L.A. Dance Company budú mať premiéru tiež. Rozhodli sa tak aj preto, že sa tu vlani cítili veľmi dobre, chcú sa publiku revanšovať takýmto spôsobom. Divadlo z Pasáže, moja srdcová záležitosť, po prvý raz premietne videofilm Z denníka jedného vagóna. Účinkujú v ňom postihnutí herci, ktorí sú každoročne hosťami nášho festivalu. Režisér Jano Štrbík s vedúcou súboru Vierou Dubačovou s nimi strávil dva mesiace na Čiernom Balogu.
Ktoré z predsatvení ťa osobne najviac zaujalo?
- Som zvedavá na maďarských tanečníkov z L. A. Company, ktorí budú mať 25. novembra na malej scéne premiéru predstavenia Behind the City. Je to pozoruhodný súbor. A teším sa na Poliakov, tí sú fantastickí, aj Portugalci z Company do Chapito, ktorí vystúpia 27. novembra s Romeom a Júliou. Slovinci zahrajú v ten istý deň pozoruhodné nonverbálne predstavenie s názvom, Plná hrsť prázdnych rúk. A české divadlá urobili posun smerom na západ. To som na Slovensku ešte nevidela. Ruské divadlo Shkidy zo Sankt Petersburgu príde 1. decembra s pozoruhodnou klauniádou Puki Star. Ide o inscenáciu určenú pre absolútne široké publikum, aj pre deti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári