tamojšieho starostu Vladimíra Turóciho, novinára Slavomíra Szaba a členov občianských združení Klub milovníkov autentického umenia a Literárná spoločnosť Pravé orechové, knižne spracovali jej minulosť.
Ľudia, ktorí sa podielali na zdrode knihy, jej štvrtkovým slávnostným krstom otvorili dvere do čitateľskeho života. Krstný otec knihy Rákoš 1427-2002 Mgr. Štefan Kolivoško po svojom príhovore "pofŕkol" brožúrku šumuvým vínom a dodal: "Vyrastal som na príbehoch. Pochádzam z dedinského prostredia a dúfam, že tam aj skončim. Možno aj preto si túto knihu veľmi vážim. Slušilo by sa, aby som si ju prečital, ale šetrím si ju na Vianoce. Čím viac mi šedivejú vlasy, tým radšej sa vraciam do detstva. Títo ľudia robia to, čo robil Dobšinský pred 150 rokmi, čo si nesmierne vážim."
Koncepcia súhrnej publikácie pod názvom RÁKOŠ, 575. výročie, je členená na dve časti. Jej prvá časť má faktograficke znaky, kde je opisaná ranná história obce, Slanský hrad, Slanské vrchy, ale zachytáva aj atmosféru Rákošskej svadby v minulosti. V druhej časti autori opisujú spomienky niektorých dedinčanov, ktoré spracovali vo forme poviedok.
Spestrením programu akcie bola rozprava folktoristu, etnografa Jána Lazoríka, ktorý pochádza z obca Krivany na Šariši a dlhé roky sa venuje ľudovej kultúre. Sprácuváva folklór a knižne ho vydáva. Touto cestou poukázuje na vytratenie sa ľudových zvykov, tradícii, tradičných tancov zo života Slovákov.
Autor: gad
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári