bol po prvýkrát vyhlásený pred jedenástimi rokmi a pripomínajú si ho ľudia v 130 krajinách sveta.
Odborníci rozlišujú dva typy cukrovky, takzvanú juvenilnú, pri ktorej nie sú funkčné beta bunky pankreasu a preto neprodukujú inzulín, a stareckú, kedy spôsobuje ochorenie postupné zlyhávanie buniek pankreasu, v dôsledku čoho sa inzulín vylučuje pomaly a v nedostatočnom množstve. Diabetes je pritom najčastejšou príčinou amputácie končatín a zhruba desatine postihnutých hrozí zhoršené videnie až strata zraku. Ďalších desať percent pacientov trpí nervovým poškodením diabetickou neuropatiou. Napriek všetkému sú to ľudia ako všetci ostatní a snažia sa žiť úplne normálny život.
"Cukrovku mi diagnostikovali pred piatimi rokmi. Nikto z rodiny týmto ochorením netrpel, preto to bolo pre mňa nemilým prekvapením. Musel som sa s tým však zmieriť a žijem v podstate ako predtým. Až na to, že si musím disciplinovane merať hladinu cukru a pichať pravidelne inzulín," hovorí 33-ročný Košičan, otec troch detí. Ako vysvetľuje, diabetes mu zistili po tom, čo sa mu náhle zhoršil zrak. Keď mu zmerali hladinu cukru v krvi, normu prevyšovala päťnásobne...
"Inzulín si pichám inzulínovým perom dvakrát denne raz v priebehu dňa a potom na noc. Až na to, že sa musím vyvarovať hyper i hypoglykémie, ma to nijako výraznejšie neobmedzuje. Veľa športujem, čo sa u diabetikov i doporučuje, jem v podstate všetko. Nevyhľadávam diapotraviny a nesladím umelým cukrom, pretože podľa môjho lekára to nie je správne. Ak mám chuť na sladké, neodopriem si, vždy si ale musím pichnúť inzulín," hovorí Peter, ktorého život sa po zistení ochorenia veľmi nezmenil. Samozrejme, obáva sa toho, že by sa mu mohol v budúcnosti výrazne zhoršiť zrak, alebo že nastanú iné komplikácie, snaží sa však byť optimistom.
"Ľudia žijú s oveľa ťažšími handicapmi. Diabetici sú dokonca aj medzi úspešnými olympionikmi," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári