"Kaníkovu" novelu zákona o verejnej službe, ktorá výrazne skresala to minimum, ktoré môže ktorýkoľvek zdravotník dostať. Mzdový strop síce nie je ohraničený, avšak je otázne, koľko budú môcť riaditelia zdravotníckych zariadení svojim pracovníkom ku mzde prihodiť.
Podľa dôvodovej správy je nové hodnotenie zdravotníkov v súlade s úlohami rezortu zdravotníctva v programovom vyhlásení vlády. Upustenie od systému pevných stupníc platových taríf má umožniť prechod na vhodnejší spôsob stanovenia ceny práce zdravotníckych zamestnancov, schválené zmeny majú byť nástrojom na umožnenie ich individuálneho a diferencovaného odmeňovania. Avšak zárobky zamestnancov zdravotníckych zariadení budú priamo závislé od finančných zdrojov, ktoré "zinkasujú od zdravotných poisťovní a od vnútornej hierarchie ceny práce v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach."
Ako poznamenal hovorca ministerstva zdravotníctva Martin Urmanič, diferencované odmeňovanie zdravotníkov vonkoncom nemusí znamenať pokles ich mesačných príjmov. Malo by sa stať prínosným manažérskym a ekonomickým nástrojom v rukách riaditeľov nemoníc, na ktorých rozhodnutí ostane, koľko vyčlenia na mzdy. Novela zákona by ale mala zamedziť ďalšiemu zadlžovaniu zdravotníckych zariadení, ktoré, ako je známe, vydávajú na platy zamestnancov nepomerne viac ako na samotnú zdravotnú starostlivosť. Všetky fixné náklady, v rátane prostriedkov na média, predstavujú asi osemdesiat percent ich výdavkov.
Novela zákona o verejnej službe sa podľa hovorcu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Martina Danka pripravovala spolu s balíčkom ďalších zmien zákonov asi dva týždne, pričom sa pri jej tvorbe prihliadalo na návrh rozpočtu pre rezort zdravotníctva na budúci rok. Podľa v piatok schválenej úpravy sa pritom zdravotníckym pracovníkom zaručuje tarifný plat "v sume platovej tarify prvého platového stupňa platovej triedy, do ktorej sú zaradení." A aj keď "horná suma tarifného platu nie je ohraničená", pre zdravotníkov to môže v praxi znamenať, že ich mzda klesne hlboko pod príjem robotníka bez maturitného vzdelania. Najväčší zákonom garantovaný plat je 10 790 korún hrubého...
Aby sme boli konkrétny, zákon zaručuje zdravotnej sestre v siedmej platovej triede mzdu 6 630 korún bez ohľadu na to, či pracuje v zdravotníctve päť alebo tridsať rokov. Rovnako lekárovi s dvoma atestáciami pracujúcemu v chirurgickom odbore grantuje iba 10 040 korún. Jeho mladší kolega, ktorý má iba jednu atestáciu a päť rokov praxe, musí dostať podľa zákona minimálne 9 400 korún. Nová "platovka" zamzuje rozdiely medzi lekármi, ktorí v nemocniciach pracujú zopár rokov a tými, ktorým už veľa nechýba do dôchodkového veku. Mladí na tom v porovnaní so staršími nebudú až tak zle, zatiaľ čo tí druhí môžu prísť o viac ako polovicu mesačnej mzdy.
Zdravotníci sú zdesení, ale kufre si ešte nebalia
"Minule som kdesi čítal vyjadrenie štátneho tajomníka ministerstva zdravotníctva, ktorý skonštatoval, že v nemocniciach stačí iba starnúť a plat sa vám zvyšuje. Moja rodina by ho veru vysmiala. Veď ani neviem, ako vyrástla moja dcéra, zachvíľu možno budem dedo, a moja manželka celý život šomre, že som viac v práci ako doma. Urobil som si tri atestácie a ašpirantúru, odviedol viac ako sedemtisíc operácií... A niekomu kole oči môj dvadsaťpäťtiscový tarifný plat?! Keď klesne o polovicu, budú to moja manželka a deti, ktoré ma budú živiť," hovorí MUDr. Oliver Tomáš z Kliniky úrazovej chirurgie FN L. Pasteura
Tarifný plat tohto traumatológa by mal od januára klesnúť na spomínaných 10 040 korún, rovnako na tom bude lekárka Záchrannej služby Košice Katarína Šerešová s 29-ročnou praxou a dvoma atestáciami.
"Je to absurdné. Pokiaľ riaditelia zdravotníckych zariadení nenájdu prostriedky na adekvátnejšie príjmy, myslím, že veľa ľudí zo zdravotníctva zuteká. Zdesení sme všetci, najväčšie obavy majú samozrejme tí, ktorí sú pár rokov pred dôchodkom," vysvetľuje.
Mladý lekár z FNsP, ktorý chcel ostať v anonymite, to berie pokojnejšie.
"Kufre si ešte nebalím. Uvidím, aké budú v novom roku vyzerať moje prvé dve-tri výplaty, potom sa rozhodnem, čo ďalej. Ak mi naozaj výraznejšie klesne plat, poberiem sa do Čiech, alebo ešte ďalej. Zatiaľ však neprepadám panike," konštatuje.
Jeho kolega, ktorého delí už len pár rôčkov od dôchodku, to berie naopak z ostra.
"Takúto novelu mohli schváliť iba takí, o ktorých je dobre postarané. Začínam sa zamýšľať nad tým, prečo som ja nestihol nič sprivatizovať, no vychádza mi z toho jediné. Bol som stále v nemocnici a staral sa o pacientov... Naozaj krátko sme sa tešili z nedávneho zvýšenia platov, ktoré aj tak ďaleko zaostávali za mzdami našich českých kolegov. No toto je vrchol všetkého. V zahraničí hrávajú lekári na dôchodku golf a tenis, my si budeme krátiť čas vyberaním odpadkov...,"rozhorčuje sa.
Samozrejme, všetci môžu dostať nepomerne viac, dokonca mnohonásobne, no nikto im to nezaručuje. Záležať bude na kvalite ich práce, ale aj na výsledkoch hospodárenia nemocnice. Keďže tie majú momentálne mnohomiliónové podlžnosti voči dodávateľom médií i zdravotníckeho materiálu a dá sa očakávať, že začnú šetriť práve na mzdách.
"Každý volá po zmene v zdravotníctve, ale keď príde na lámanie chleba, odrazu všetci spätkujú. Zdravotníci chcú reformy len dovtedy, kým sa ich osobne nedotýkajú," konštatuje riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Róbert Roland v Košiciach v súvislosti s vlnou odporu, ktorá sa medzi zdravotníkmi v týchto dňoch zodvila.
Schválený zákon nechcel komentovať zoširoka, pretože o ňom nemá dosť objektívnych informácií, avšak systém, ktorý mu umožní dostatočne zaplatiť tých najvýkonnejších a ostatných tak motivovať, podľa vlastných slov iba privíta.
"Vždy som zastával názor, že pohyblivá zložka miezd pracovníkov by mala byť ďaleko väčšia, aby umožňovala diferenciáciu pracovníkov. Aby sme mohli odmeniť tých, ktorí si to zaslúžia a stimulovať ostatných. Otázka platov momentálne zaťažuje väčšinu zdravotníckych zariadení a aj keď podľa zákona máme aj teraz možnosť pracovníkom pridať k platu, niet z čoho. Ak poklesnú tarifné mzdy, získame určitý objem prostriedkov, ktoré bude možno spravodlivejšie rozdeliť," hovorí riaditeľ, podľa ktorého lekár alebo sestra, ktorí pracujú v nemocnici dvadsať či tridsať rokov, ešte nemusia zákonite odvádzať tú najlepšiu prácu.
Čo prinesie nová "platovka", ukáže až jej zavedenie do praxe. No napriek pochopiteľnému protestu zdravotníkov možno očakávať, že táto šokujúca zmena napomôže riešeniu prezamestnanosti v zdravotníctve. Aj samotní zdravotníci si totiž uvedomia, že ich oberá o peniaze, pretože keď ich bude menej a budú pracovať kvalitnejšie, dostanú viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári