astronómiu i laici na väčšine územia východného Slovenska. Tam,kde pozorovaniu dlho očakávaného meteorického roja Leoníd, ktorý bol pre súčasníkov poslednou šancou pozorovať prúd "hviezd" zo súhvezdia Leva, nebránili mraky, mali i stovky východniariarov nezabudnuteľný zážitok.
"I keď pozorovania Leoníd maril Mesiac, ktorý je vo fáze pred splnom, v čase maxima meteorického roja už zapadal a tak tí, ktorí sa na tohtoročné Leonidy veľmi tešili, určite neboli sklamaní," povedal RNDr. Ján Svoreň, DrSc., z oddelenia medziplanetárnej hmoty Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici.
Aj on včera skoro ráno známy meteorický roj pozoroval na podhorí Vysokých Tatier. Počas "dažďového" maxima, ktorým sa Leonidy prezentovali v čase od 4.38 - 5.20 hod., bolo možné vidieť padať až 17 meteoritov za minútu, čo je značná výdatnosť - ako ju predpovedali najväčší optimisti. Pred včerajškom astronómovia -špecialisti na medziplanetárnu hmotu predpovedali na maximum Leoníd okolo 6 000 meteorov za hodinu, u nás odborníci uvádzajú, že mohlo byť až 8 000 meteorov.
Doktor Svoreň potvrdil i to,čo doslova fascinovalo viacerých východoslovenských pozorovateľov - v trblietavom rannom "hviezdnom" daždi boli zrejme aj väčšie nebeské kamene. Tie pri vstupe do zemskej atmosféry vydávali pozoruhodné, veľmi intenzívne žiarivé zelené svetlo a napokon sa pred očami užasnutých nadšencov doslova rozprskli na žiarivý ohňostroj.
Leonidy,ktoré výdatne pršali už v predchádzajúcich storočiach, "avizujú" svoj najbližší príchod až na rok 2098, čo súvisí s ich materskou kométou Tempel - Tuttle. Milovníci meteoritov sa však ďalšieho nebeského dažďa dočkajú už o pár dní. V polovici decembra, 13. a 14., sa očakáva známy a pomerne výdatný meteorický roj Geminidy. Tento roj by mal mať v roku 2002 výdatnosť 60 - 100 meteoritov za hodinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári