trápi vašu mestskú časť, čo treba zmeniť. Preto vám až do volieb budeme denne predstavovať kandidátov na starostov v jednotlivých MČ. Posúďte sami, či sa ich predstavy zhodujú s vašimi. Každému kandidátovi položíme rovnaké otázky:
1. Čo považujete za priority vašej mestskej časti a ako by ste súčasné nedostatky riešili?
2. Prečo by občania vašej mestskej časti mali za jej starostu voliť práve vás, čo im ponúkate?
MČ ŤAHANOVCE-OBEC
Ing. Ján Farkaš - Žena a rodina
51 rokov, starosta, geodet
1. Cesty v obci sú v dezolátnom stave, treba ich opraviť, tiež treba urobiť chodníky. Chceme zabezpečiť našim občanom dôstojné bývanie a zhustiť bývanie v mestskej časti podľa smerného územného plánu. Mám veľký záujem na tom, aby sa do obce vrátili pôvodní Ťahanovčania, mladí ľudia - deti a hlavne vnuci tých, ktorí tu žijú.
2. Pôvodní Ťahanovčania, ktorí sa vrátia, prednostne budú mať možnosť získať pozemky po svojich rodičoch či starých rodičoch, pomôžem im tieto veci usporiadať, mám pripravený spôsob výstavby nových rodinných i bytových domov. Chcem, aby ľudia platili za smeti menej ako doteraz. Cesty nebudeme len opravovať, ale aj robiť nové. Mojím cieľom je, aby každý jeden občan obce bol čo najskôr napojený na dokončenú novú kanalizáciu, aby už Hornád ani potok neboli znečisťované, na toto využijeme prostriedky z Európskej únie. Mám záujem vytvoriť v Ťahanovciach priemyselný park, aby tu bola zamestnanosť taká ako v Česku. V našej materskej škôlke, ktorú sme prevzali od okresného úradu, by mali byť prednostne naše deti, a až potom by sme brali aj deti z iných mestských častí.
Jaroslav Železník - nezávislý kandidát
28 rokov, poslanec miestneho zastupiteľstva, mechanik DPMK, študent manažmentu a ekonomiky
1. Za priority považujem riešenie problému smetísk popri vstupných komunikáciách do obce, opravu, údržbu, ale aj budovanie ciest v obci a taktiež riešenie problému rómskej osady na Demetri, pre ktorú by som v spolupráci s mestom a mestskou časťou Ťahanovce-sídlisko chcel nájsť vhodnejšiu lokalitu. Smetiská treba riešiť priebežne, snažiť sa ich odstraňovať a hlavne svojpomocne, a rozbité cesty, v rámci našich finančných možností, aspoň priebežne plátať. Rómami sa chcem zaoberať najmä v spolupráci s mestom, tento problém už je neúnosný.
2. Chcel by som hlavne zlepšiť prístup k občanom a zintenzívniť vzájomnú komunikáciu, viac ich zainteresovať do smerovania obce. Stretnúť sa s ľuďmi raz za pol roka nestačí, ako nezávislý kandidát som s nimi veľa rozprával a veľa vecí som sa dozvedel, a tak ich problémy poznám. Starosta ani poslanci nemôžu vedieť všetko, možno samotní občania dokážu niekedy navrhnúť lepšie riešenia než starosta a poslanci. Taktiež som za efektívnejšie využívanie finančných prostriedkov.
Václav Lengyel - KDH
65 rokov, dôchodca, učiteľ
1. Prioritami sú dokončenie ciest a chodníkov, vytvorenie zelene a začatie bytovej výstavby, ktorú som ešte ako bývalý starosta mal pripravenú a ak by som bol pred štyrmi rokmi starostom ostal, bol by som ju už rozbehol. Bytová výstavba by sa týkala aj sociálnej oblasti, išlo by aj o sociálne byty, nie priamo v obci, ale trochu mimo obce. Vysporiadal by som aj pozemky, keďže podľa nového zákona budú o rok predĺžené reštitučné nároky, umožnil by som uplatniť ich našim občanom tak, aby v obci mesto Košice nemalo ani meter štvorcový.
2. Našim občanom ponúkam istotu, poznajú ma, vedia, že na moje slovo sa môžu spoľahnúť. Celý život som pracoval s ľuďmi, starosta tu nie je na to, aby ľuďom rozkazoval, ale je tu pre nich. Mojím cieľom by bolo finančne ozdraviť obec. Nerád sľubujem, ak, tak sľubujem len to, čo je reálne. Sociálne bývanie by sa netýkalo len Rómov, ale všetkých, ktorí to potrebujú.
MČ VYŠNÉ OPÁTSKE
Miloš Beca - KDH
42 rokov, stredná ekonomická škola, starosta
1. Pre nás je prioritou výstavba vodovodu Južné nábrežie - Ovsená - Ražná, je to posledná časť našej mestskej časti, kde ešte vodovod nemáme zavedený. Ide o zložitú záležitosť, mali by sme totiž stavať súčasne s výstavbou križovatky Sečovská-Prešovská, takže do ich veľkej stavby ideme my s našou malou. Na toto šetríme peniaze. Ďalšou podstatnou vecou je verejné osvetlenie, ktoré sa nám už v jednej polovici Vyšného Opátskeho podarilo zabezpečiť kvalitné, úsporné a v dobrých cenových reláciách a plánujeme realizovať ho aj v druhej polovici našej mestskej časti. Mienime riešiť kanalizáciu domov, ktoré ju ešte stále nemajú, či domové čističky odpadových vôd. Kultúrny dom Jánošík by sme chceli využiť viac na aktivity, aké si želajú naši občania, či už akcie pre starších ľudí alebo sociálne aktivity.
2. Každý nový starosta potrebuje istý čas na rozbehnutie sa, tento čas by som mal ja vlastne k dobru, keďže by som ho nepotreboval. Za tri volebné obdobia, ktoré starostujem, už poznám problémy a poznám aj spôsoby a formy ich riešení. Rovnako poznám ľudí, ktorí vďaka tomu, že ma poznajú a veria mi, môžu mi viac pomôcť a viac vyjsť v ústrety pri riešení problémov. Ďalšou vecou je kontinuita práce, ktorá by v prípade môjho úspechu bola zachovaná, čo je v prospech občanov Opátskeho.
Ing. Katarína Sokolová - SDKÚ
49 rokov, ekonómka, Katastrálny úrad v Košiciach, poslankyňa miestneho zastupiteľstva
1. Najdôležitejšie úlohy, ktorých riešenie je v našej mestskej časti neodkladné, sú odkanalizovanie lokality Včelárska paseka, pokrytie osvetlenia v celej mestskej časti a stavba vodovodu Ovsená, Ražná. Ďalej, občania žiadajú zlepšenie podmienok pre kultúrne a športové vyžitie, treba riešiť nevyhovujúce umiestnenie zastávok MHD a priechody pre chodcov. Je potrebné zaoberať sa zlepšením životného prostredia, výstavbou nových protihlukových bariér či spaľovaním odpadu v záhradách.
2. V tejto lokalite bývam už 47 rokov. Dôverne poznám problémy občanov a viem, čo ich trápi. Občanom našej mestskej časti ponúkam transparentnejšie prerozdeľovanie finančných prostriedkov, ktoré prichádzajú vo forme ich daní. Chcem udržiavať živý kontakt s občanmi, monitorovať ich požiadavky a premietať ich formou plnenia do života.
Autor: vra, jav
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári