Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. máj, 2019 | Meniny má Gertrúda
Nájdete nás na webe

Andy Ďurica: "Nie je mojim zámerom okolo seba nafukovať bublinu, ktorá čoskoro praskne"

Košičan Andy Ďurica voľakedy začínal s kapelou Coffein, minulý rok už zvíťazil na Košickom zlatom poklade sťa sólový spevák, len s výpomocou vokálnej

kolegyne Viktórie Bodnárovej. Energiu a chuť dať o sebe vedieť mu už vtedy nikto neupieral, dnes sa táto úročí v debutovom Albume nazvanom Best off. Pokrstil ho príznačne - na pôde Jumbo centra, kde pred rokom na seba v súťaži upozornil. Na tohtoročnom Košickom zlatom poklade už odznela vzorka nových skladieb v samostatnom koncertnom sete z jeho novej platne. Čo nám na záverečnej recepcii k albumu povedal sám autor?

Ako vyzeral tvoj rok od "pokladu", ktorý si vyhral, až po tento ročník súťaže, kde si už prezentoval piesne zo svojho debutu?

"Našťastie som mal od začiatku okolo seba tím dobrých muzikantov a tak som mohol hneď realizovať svoje predstavy. Veľmi mi pomohol gitarista Peter Bič, ktorý mi napokon album i produkoval. Nahrávali sme toto leto. Celý rok bol teda nadmieru perný, plný práce, komponoania, nahrávania, koncertov. Výsledkom sú dva single, ktoré už boli uvedené i v rádiách no a napokon debutový album Best Off. Vydával som to v Slovenskom rozhlase, patrím tak medzi prvých mladých interpretov vydaných pod ich strechou. Nie je to výzvou len pre mňa, ale aj pre Rozhlas, ktorému tak pomôžem osloviť mladšiu generáciu poslucháčov."

Zvolil si si odvážny názov na hudobného nováčika. Best of-ky predsa vydávajú interpreti, ktorí už majú z čoho vyberať...

"Práve preto som album nazval takto, aby som celý svoj nástup na scénu trochu odľahčil a vlaste tým i zaujal publikum. Navyše, názov je dvojzmyselný, preto tie dve "f" na konci."

Skladby na platni sú ozaj rôznorodé, na svoje si prídu fanúšikovia gitár i elektroniky, ktorá má v podaktorých piesňach hojné zastúpenie. Čo je viac tvoja krvná skupina - technický progres v hudbe alebo živá muzikantská krv, ktorú stroj nenahradí?

"Samozrejme, že mi viac hovorí živá hudba, najmä anglická scéna, hlavne Robbie Williams ale i U2 a podobne. Počítačmi som svoju hudbu trošku prifarbil najmä preto, aby chytila západnejší sound, dúfam že sa nám to podarilo. Všetky skladby však boli nahrávané naživo, gitarová muzika na platni výrazne prevažuje."

Na podaktorých piesňach z albumu si koketoval i s angličtinou...

"Niektoré texty si automaticky píšem v angličtine, ak sa bude album dobre predávať rátam totiž s jeho vydaním za našimi hranicami. Najprv v Čechách a potom sa uvidí."

Čo plány do budúcna?

"Hrávam už so stabilnou kapelou, veľkou devízou je pre mňa gitarista, ktorý ináč hráva s Janou Kirschner, Peťo Bič, na bicích hrá Robo Tkáč, za klávesmi stojí Peťo Kočiš a namiesto Martina Gašpara, ktorý mi nahrával basu na CD-čku, hráva na koncertoch basák Slavo Šimko."

Na svete je už i tvoj prvý videoklip...

"Áno, na singel Asi ma miluješ, ktorý už je k dispozícii všetkým rádiám. Točil ho režisér klipov pre Ears, Janko Greguš. Uvidíme, aký bude mať dopad. Idem si pomaličky za svojim cieľom, nie je v mojom záujme nafukovať okolo seba veľkú bublinu, ktorá zakrátko praskne. Zviditeľňovať sa chcem preto postupne bez veľkej reklamy, pesničkou po pesničke. Prvoradé sú pre mňa teraz koncerty po kluboch."

Málokto o tebe vie, že popri hudbe stíhaš študovať herectvo.

"Áno, na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Keď mám čas, alternujem v muzikáli Rómeo a Júlia, prioritou však pre mňa zostáva hudba."

Čo všetko v tvojom živote ide na úkor hudby, odkedy si sa rozhodol, že to s ňou myslíš vážne?

"Človek pre to musí obetovať fakt strašne veľa. Hlavne prostriedkov, optimizmu a chuti v tom vôbec pokračovať. Špecifikom slovenskej hudobnej scény je neúprimnosť. Ľudia z branže budú radšej kritizovať, ako by mali niečo pochváliť. Každý každému závidí, nevieme si dopriať. Stačí menší úspech a už sa od ostatných dištancujú. Namiesto zdravej rivality, ktorá muzikantov hudobne posúva vidí každý v každom len konkurenta, ktorý ho ohrozuje - nerieši sa hudba, ale osobné vzťahy. Ja stále verím, že všetky vzťahy sa raz spravia a jedného dňa si všetci sadneme spolu na pivo. Som teraz pracovne veľmi veľa v Bratislave, je to pre mňa nutnosť. Takých pozbierancov z celého Slovenska je nás tam viac, práve preto by malo byť v našom záujme držať spolu."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 68 586
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 26 943
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 25 556
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 386
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 12 806
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 483
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 9 578
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 863
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 644
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 104

Neprehliadnite tiež

Koncert v Gregorovciach priniesol po roku jasný odkaz - Nezabudneme.

Na oknách vypravenej košickej električky rástol mach

Dopravný podnik to mrzí, ihneď to dali do poriadku.

Takéto špinavé okno mala električka, ktorá vozila cestujúcich.

Cestujúci si v taške vo vlaku zabudol 62-tisíc eur

Zrejme išlo o celoživotné úspory staršieho muža.

Mestský park sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Je pod väčšou ochranou

Pamiatkar hovorí, že cieľom je, aby sa zachoval pre ďalšie generácie.

Park predstavuje historickú súčasť mesta, nachádzajú sa v ňom cenné dreviny, historická štruktúra komunikácií a malých stavieb.

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenskí hokejisti počas MS v hokeji 2019.
Emil Haas (28) vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2015 spolu s Michalom Mesárošom založil spoločnosť Brainteaselava, ktorá dnes okrem escape roomov prevádzkuje aj ďalšie hry ako City Game a Mystery Dinner. V apríli 2019 bol členom slovenského tímu, ktorý vyhral svetový šampionát v escape roomoch v Londýne organizovaný spoločnosťou Red Bull.
Antonio Banderas po premiére Almodóvarovho filmu Bolesť a sláva v Cannes.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019