Košiciach uskutočnila v poradí už druhá vedecko-pracovná konferencia s medzinárodnou účasťou. Syndróm týraného, zneužívaného a zanedbávaného dieťaťa bol ústrednou témou konferencie, na ktorej sa stretli lekári, sociálni pracovníci, zástupcovia mimovládnych organizácií, odborníci z oblasti psychológie a psychiatrie, policajti i vyšetrovatelia. Spojením síl všetkých týchto zložiek by sa mala posilniť prevencia v súvislosti s detským týraním a rýchlejšia koordinácia pri priamom zásahu proti tomuto trestnému činu. V tomto prípade išlo o teóriu, o opodstatnenosti podobných akcií však hovorí prax, neprestajne vyzváňajúca Linka detskej dôvery či ambulantné skúsenosti psychológov.
"Mnohokrát práve na Linke dôvery zaevidujeme prípady týrania, keď sú deti priamo vyzvané, aby vyšli z anonymity a dovolili nám pomôcť im. Za tri roky sa 800 ich telefonátov týkalo násilia na nich. Žiaľ, u nás sú vo výchove ešte stále preferované telesné tresty a výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Popri fyzickom týraní, keď deti prichádzajú na ambulanciu niekedy i kompletne modré od bitky, sú časté i prípady psychického týrania, ktoré sú však veľmi ťažko dokázateľné," hovorí psychologička a vedúca Linky detskej dôvery PhDr. Dana Lovašová.
V akútnych prípadoch, napríklad keď je podozrenie na sexuálne zneužívanie, alebo ak je dieťa v životnom ohrození, je toto dočastne hospitalizované na klinike detí a dorastu.
"Stalo sa nám, že sme na kliniku umiestnili i dieťa, ktoré sme v noci našli samé, opustené na ulici," dodáva PhDr. Lovašová.
Problémy detí, ktoré sa nám zdajú banálne, netreba podceňovať. Samo si poradiť nevie, mnohokrát reaguje prehnane.
"Ako naposledy, keď sme museli hospitalizovať dievčatko, ktoré dostalo od mamy po prvýkrát facku. Zle to prijalo, nedokázalo pochopiť situáciu a pokúsilo sa o samovraždu požitím liekov," vysvetľuje Dana Lovašová.
Podobné skúsenosti má i detská psychiatrička MUDr. Terézia Rosenbergerová.
"Momentálne u nás na klinike leží len jeden chlapec - učňovkár, ktorý bol obeťou šikany partie chlapcov na škole," hovorí.
"Mimochodom z piatich prípadov školskej šikany, ktoré som tento týždeň ambulantne riešila, boli štyri z prostredia učilišťa. Posledným bol chlapček, ktorý už mesiac odmieta chodiť do škôlky. Je úzkostlivý, každé ráno ho bolí bruško. Áno, aj tu sa napokon dokázalo, že ide o šikanu. Začína sa to tak, že všetkým deťom 'rozkazuje' len najdominatnejší z kolektívu. Dieťa nie je akceptované, ak sa rozhodne vzdorovať, je zle. Ustráchanejšie deti to riešia utiahnutím sa do seba a problém sa začína rodiť."
Ako MUDr. Rosenbergerová dodáva, stále aktuálnejšia je i téma sexuálne obťažovania detí.
"Mala som teraz v ambulancii chlapca, ktorého zavolali na byt spolužiaci zo školy. Robili párty, v rámci ktorej sa pozeralo porno. Ten, ktorému sa 'nepostavil', bol predmetom najväčšieho posmechu. Chlapca sa to natoľko dotklo, že skončil u mňa s vehementným presvedčením, že on sa nikdy neožení a ženu nechce ani vidieť," pokračuje psychiatrička.
Do ambulancie sa jej v zlom psychickom stave po roku vrátila i dievčina - obeť znásilnenia, ktorú napriek lekárskemu zákazu na súde pri vypočúvaní nešetrili, musela opäť do detailov opisovať, čo sa jej stalo a pripomínať si ledva prebolené.
"Obhajca obvineného na ňu útočil natoľko, že z nej pred všetkými spravil prostitútku, čo už dievča nevydržalo. Vrátila sa jej ťažká trauma a opäť musela vyhľadať pomoc psychiatra," osvetľuje nám rôzne formy sexuálneho zneužívania, ktoré tvoria jednu z kategórií detského týrania, MUDr. Rosenbergerová.
Prácu sociálnych pracovníkov, ktorí dostávajú hlásenie o týraní, ale i lekárov či psychiatrov, ktorí toto evidujú už v jeho zárodku, značne brzdí novela zákona, kotrá platí od apríla. Podľa neho môže byť dieťa z rodiny, ktorá mu dokázateľne škodí, odobraté až po rozhodnutí súdu. Napriek tomu, že je v tomto prostredí ohrozené a môže dojsť k zhoršeniu stavu, na rozhodnutie súdu sa čaká i 31 dní. Krízových centier na núdzové zachytenie takýchto prípadov je na východe (Kežmarok, Michalovce, Trebišov, Košice) žalostne málo. Napriek tomu však netreba zabúdať, že neohlásenie týrania je trestným činom. Preto ak o tomto viete, neváhajte a obráťte sa na príslušný sociálny odbor okresného úradu. Deťom poradí Linka detskej dôvery na bezplatnom telefónnom čísle 0800 11 78 78.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári