Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. máj, 2019 | Meniny má Gertrúda
Nájdete nás na webe

Veteránov vojny v Perskom zálive odmietol ponuku 400 tisíc libier za autorské práva

Košice - "V moci najvyššieho," to je názov príbehu z pera vojnového veterána vojny v Perskom zálive Ing. Petra Želinského. Nejde síce o výtvor

známeho autora, no aj navzdory tomu je príbeh o jeho rode zaujímavý aj pre hollywoodske filmové štúdiá. Tie majú o sfilmovanie príbehu eminentný záujem a ponúkajú autorovi peniaze za autorské práva.

"Zatiaľ nie je uzatvorená zmluva, pretože som autorské práva ešte nepredal. Viem, ako sa točia ceny za príbeh a nechcem ísť pod cenu. Oslovili ma štyri hollywoodské štúdiá, ako Tri Star, či Rock Entertainment," hovorí človek, ktorému za autorské práva ponúkali už aj 25 miliónov korún. Aj napriek tomu zmluvu, ktorú bolo potrebné už len parafovať nepodpísal. "Stále nás vidia ako nejakú rozvojovú krajinu, pričom ak v Amerike platia za autorské práva k príbehu milión dolárov až dva, prečo by som to mal dať pod cenu? Z Hollywoodu som dostal niekoľko ponúk, neboli však podľa mojich predstáv. Ja trvám na svojom a príbeh pod milión dolárov nepredám. To je všetko, na čom to stojí, neviem či ma skúšajú, alebo čo," vysvetľuje P. Želinský, ktorý napísal knihu, ktorá ešte nevyšla. "Je to kvôli tomu, že holywoodske štúdiá majú podmienku, že najprv musí byť film, potom kniha."

Záujem o kúpu autorských práv k príbehu prejavila však aj britská spoločnosť Channel 4. "Pôvodne som nechcel písať tieto veci, ale keď som robil hovorcu veteránov vojny v Perskom zálive tak som sa stretával s rôznymi zahraničnými spoločnasťami.

Stretol som sa s predstaviteľmi britskej televíznej spoločnosti Channel 4 a rozprával som im tento príbeh. Vtedy som ešte nemal ani poňatia o tomto biznise. Dohodli sme sa, teda som príbeh dal na papier. Vtedy mi ponúkli za autorské práva k tomuto príbehu 400-tisíc libier (okolo 25 miliónov). Mal som podmienku, že to oni nafilmujú, neskôr však vysvitlo, že chcú príbeh len predať, aby zarobili. Keď som si to uvedomil, tak som zmluvu nepodpísal."

O spomínaný príbeh sa teda zaujíma viacero renomovaných spoločností a ako hovorí autor záleží len na tom, ktorý producent sa toho ujme. A ako sa v Hollywoode dozvedeli o príbehu? "Nemám priame kontakty na spoločnosti v Hollywoode. Posielal som časť príbehu cez internet rôznym spoločnostiam, ktoré ma následne kontaktovali. Núkali mi za autorské práva peniaze, no nebola to suma, ktorú by som mohol akceptovať. Musíme sa prezentovať navonok k svetu aj tým, že vieme napísať kvalitné príbehy.

Toto je moja druhá kniha. Záujem je, ponukami ma bombardujú, no keďže nepoznám tamojšie pomery, a vzhľadom na výšku sumy, ktorú mi ponúkajú mi to pripadá tak, že opäť chce na mne niekto zarobiť. Dokážu kúpiť príbeh za 200-tisíc a predajú za 1,5 milióna. Musia si však uvedomiť, že nie sme rozvojová krajina, že sa vieme ohodnotiť. Je len otázkou taktiky, nervov, kedy sa dohodneme. Viete časť príbehu som prežil sám, mám k tomu vzťah."

Skutočnosť, prečo sa autor zameriava na amerických filmárov je pritom daná samotným príbehom. "Je to príbeh môjho starého otca, ktorý sa narodil v USA. Nie je jednoduché ho vyrozprávať na malom priestore, tak len tak okrajovo. V roku 1938 sa dedo dostal z USA obchodne do Európy, mamu mal Slovenku, ktorá ho prosila, aby navštívil príbuzných. Splnil jej želanie, dokonca sa zamiloval a oženil. To netušil, že sa do Ameriky nikdy z krátkej cesty nevráti. Také okolnosti, ako začiatok druhej svetovej vojny, vznik Slovenského štátu, či zabratie časti Československa - Podkarpatskej Rusi Stalinom podstatne ovplyvnili život. Skončil v gulagu, bojoval s partizánmi, bol odsúdený na trest smrti, aby si konečne po obrovských peripetiách vybavil povolenie na návrat do USA. Ani to sa mu však nepodarilo, pretože idúc vo vlaku pre svoju rodinu do Košíc v roku 1968, aby ju zobral na letisko, sa dozvedel, že Československo okupujú Rusi. Dostal infarkt a zomrel. Do rodnej vlasti sa teda nedostal ani po tridsiatich rokoch. Takže to má vzťah i k Spojeným štátom, neskôr k Európe. Je to pre nich zaujímavé, že akým spôsobom sa niekto z Američanov môže dostať do prostredia v ktorom si nevie rady."

Peter Želinský predpokladá, že čoskoro by sa mohlo začať s realizáciou príprav na filmovanie. "Všetko stojí na peniazoch. Záleží to od toho, ktorý producent sa toho ujme. Predpokladám, že do dvoch rokov bude tento film natočený a vysielaný, pretože hovorím, všetko je pripravené a hovoríme len o peniazoch."

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 68 969
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 27 131
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 26 001
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 386
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 13 222
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 483
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 8 991
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 827
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 645
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 089

Neprehliadnite tiež

Koncert v Gregorovciach priniesol po roku jasný odkaz - Nezabudneme.

Na oknách vypravenej košickej električky rástol mach

Dopravný podnik to mrzí, ihneď to dali do poriadku.

Takéto špinavé okno mala električka, ktorá vozila cestujúcich.

Cestujúci si v taške vo vlaku zabudol 62-tisíc eur

Zrejme išlo o celoživotné úspory staršieho muža.

II. liga: Trebišov doma prehral a je štvrtým vypadávajúcim

Veľký boj o priamy postup do najvyššej súťaže pokračuje.

Bardejovčania na vlastnom trávniku nestačili na Popradčanov, ktorým podľahli 0:1.

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenskí hokejisti počas MS v hokeji 2019.
Libor Hudáček v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2019.
Emil Haas (28) vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2015 spolu s Michalom Mesárošom založil spoločnosť Brainteaselava, ktorá dnes okrem escape roomov prevádzkuje aj ďalšie hry ako City Game a Mystery Dinner. V apríli 2019 bol členom slovenského tímu, ktorý vyhral svetový šampionát v escape roomoch v Londýne organizovaný spoločnosťou Red Bull.
Antonio Banderas po premiére Almodóvarovho filmu Bolesť a sláva v Cannes.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019