milióna. Hoci sa v budúcom roku predpokladá inflácia minimálne vo výške 8,5 percenta, košické VÚC dostane z decentalizačnej dotácie len o niečo väčšie finančné prostriedky ako v roku 2002. O necelých päť percent...
"Je to zrejme rovnaké ako všade v štáte, čakali sme síce viac, no budeme sa musieť uspokojiť s tým, čo dostaneme. Čiastočne je v tom síce zohľadnená aj inflácia, no samozrejme, celú jej predpokladanú výšku toto zvýšenie nepokryje. Aj preto je pre náš kraj životne dôležité, aby sa čím skôr skončila reforma verejných financií a mohli sme tak začať hospodáriť s vlastnými príjmami a podielovými daňami. Verím, že rozpočet na rok 2004 už s tým bude počítať," povedal nám šéf košického VÚC Rudolf Bauer (na snímke).
Ten pripustil, že on aj jeho podriadení budú preto musieť šetriť. Ale nebude to pre nich nič nové, tento rok už absolvali dostatočný tréning. "Na prevádzkové náklady by to za určitých podmienok malo stačiť. Horšie to asi bude pri kapitálovom rozpočte, tam tých peňazí nikdy nie je dosť. Aj keby sme ich mali dvakrát viac, vedeli by sme ich použiť. Nebudeme si nahovárať, na zariadeniach, ktoré sme "zdedili" po prechode kompetencií, by boli potrebné rozsiahle modernizácie. Lenže keď nie financie, môžeme urobiť maximálne najnevyhnutnejšie opravy," poťažkal si R. Bauer.
Pri rekonštrukciách objektov určite kraj nepôjde tempom bežca na 100 metrov, ale podľa jeho šéfa skôr napodobnia pomalšieho maratónca. Paradoxom pritom zostáva, že VÚC spravujú majetok v štvornásobnej hodnote ako krajské úrady, ale zatiaľ majú len tretinu ich pracovníkov. Uťahovanie opaskov nastane v školstve, sociálnych veciach a kultúre. Najväčší problém však budeme mať košické VÚC po prechode niektorých zdravotníckych zariadení do našej kompetencie. Našťastie financovanie prevádzkových nákladov pôjde cez zdravotné poisťovne, rozpočet VÚC zaťažia len tie kapitálové. R. Bauer sa neobáva toho, že schválená decentalizačná dotácia im vydrží len do novembra a zvyšok roku budú takpovediac na "holičkách". "Je pravdou, že v niektorých nami spravovaných inštitúciách to nemusí stačiť. V takomto prípade chceme nájsť také systémové riešenia, ktoré nám umožnia zmenšiť prevádzkové náklady. Najväčšiu prioritu budú mať investície súvisiace so znížením nákladov na kúrenie a zatepľovanie. Aj keby sme mali menej financií, vynasnažíme sa, aby to nemalo žiaden dopad na mzdy našich zamestnacov." Takisto podľa neho nehrozí, aby deti mali "uhoľné prázdniny" kvôli neschopnosti zaplatiť faktúry.
Súčasný systém rozdeľovanie financií je podľa R. Bauera postavený na hlavu. O jeho vylepšení diskutoval minulý týždeň na stretnutí s ďalšími predsedami VÚC, pričom navrhli vláde, aby sa jeho zmenou začala konečne zaoberať. "Práve tí, ktorí ušetria by mali byť motivovaní a mali byť odmenení za to, že ušetria. Lenže u nás je to naopak. Ministerstvo financií nám stanoví potom limity a spočíta objemy peňazí, ktoré boli vynaložené."
Ak by košický VÚC ušetril v tomto roku napríklad milión korún, R. Bauer by nevidel problém v tom, že by sa tie ušetrené peniaze mali vrátili do štátneho rozpočtu. Horšie je to, že ich motivácia šetriť je nulová... "Keď niečo ušetríme, o toľko nám znížia limit na budúci rok. My by sme vedeli tieto peniaze presunúť do iných rozpočtových kapitol a taktiež aj vylepšiť kvalitu poskytovaných služieb v našich zariadeniach. Snažíme sa motivovať riaditeľov našich inštitúcií, aby mali čo najvyššie vlastné príjmy a aby dobre hospodárili. Naše možnosti sú však len v rozsahu osobného ohodnotenia, ktoré im vieme dať. A tak si na lepšie časy musíme počkať až do roku 2004," dodal R. Bauer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári