konanie bez zbytočných prieťahov. Konštatoval to tento týždeň Ústavný súd SR v rozhodnutí o jeho ústavnej sťažnosti, ktorou namietol postup spomínaných orgánov činných v trestnom konaní pri vyšetrovaní dopravnej nehody zo 14. novembra 2000. Napriek takmer dvojročnému vyšetrovaniu ÚS preštudovaním písomných materiálov a vypočutím účastníkov nezistil zbytočné prieťahy, ktoré by dávali za pravdu tvrdeniam sťažovateľa o porušení Ústavy SR. Vzhľadom na neúspešnosť sťažovateľa ÚS o jeho požadovanom zadosťučinení vo výške 100
Bývalý sudca OS v Piešťanoch bol v súvislosti s nehodou obvinený zo spáchania trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti. Išlo o dopravnú nehodu, keď Juraj G. neprispôsobil rýchlosť osobného motorového vozidla svojim schopnostiam, nevenoval sa situácii v cestnej prevádzke, a preto narazil do cyklistu idúceho pred ním. Spôsobil mu vážne zranenia, ktorým 18-ročný mladík podľahol. Sudcu vzali do väzby a mal pozastavený výkon funkcie. Vzhľadom na ďalšie závažné zistenia vláda v zastúpení ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského predložila parlamentu návrh, aby nebol zvolený do funkcie sudcu bez časového obmedzenia. Vyšetrovanie nehody bolo ukončené návrhom na podanie obžaloby. Spisový materiál sa nachádza na KP v Trenčíne a podľa dostupných informácií obžaloba zatiaľ podaná nebola. Juraj G. v súčasnosti vykonáva advokátsku prax.
Podľa ÚS za zbytočný prieťah v konaní orgánov činných v trestnom konaní možno považovať dobu ich nečinnosti, alebo zjavne neefektívnu činnosť pri napĺňaní účelu Trestného poriadku. Úlohou ÚS nie je určovať, aký má byť ich optimálny postup, ale zistiť, či konkrétny postup nebol svojvoľný, alebo zjavne neodôvodnený. ÚS však nezistil zbytočné prieťahy ani v konaní vyšetrovateľa KÚJP, ani v konaní dozorujúceho prokurátora. "Postupovali v trestnej veci sťažovateľa spôsobom zodpovedajúcim jej dôkaznej náročnosti," konštatuje sa v odôvodnení rozhodnutia ÚS. O náročnosti vyšetrovania okrem iného svedčí 400 strán prvého zväzku vyšetrovacieho spisu, vyše 300-stranový spis dozorujúceho prokurátora či 91 strán jedného zo znaleckých posudkov. Prieťahy vzniknuté pri vypracúvaní znaleckých posudkov neboli podľa ÚS prieťahmi zbytočnými a nemožno ich pripísať na vrub vyšetrovaciemu orgánu, ani prokuratúre. Na margo správania sa sťažovateľa ÚS uviedol, že aj mnohé jeho žiadosti a podnety, ktoré sú síce súčasťou práva na obhajobu, objektívne prispeli k predĺženiu konania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári