ukladá na priľahlom areáli, ktorý podľa jeho informácií nespĺňa potrebné náležitosti a hrozí kontaminácia spodných vôd. Navyše si počas odstávky spaľovne museli zamestnanci údajne povinne čerpať dovolenku. Kritika sa dotkla aj výšky miezd, pracovníci vraj dostávajú mesačne len asi šesť a pol tisíc korún.
Spaľovňu prevádzkuje spoločnosť Kosit, kde majú 51-percentný balík vo vlastníctve talianski investori. Sprevádzala nás riaditeľka spaľovne Ing. Anna Makatúrová a odborný poradca pre Kosit Ing. Andrea Gamberoni, ktorý je zároveň riaditeľom dvoch spaľovní v talianskom meste Ferrara.
"Odstávka spaľovne bola plánovaná kvôli údržbe a rekonštrukcii žeriavových dráh. K odstávke došlo v nedeľu 27. októbra, minulý utorok už opäť spaľovňa nabehla na plné parametre," uviedla Ing. Makatúrová. "Spaľovňa má plán týkajúci sa kontinuálnej údržby, v tomto prípade bola odstávka dlhšia kvôli retifikácii žeriavových dráh, ktorá bola nevyhnutná."
Priebežne prebieha aj skúmanie stavu zásobníka, čo korešponduje s modernizačným projektom. Najdôležitejšou investíciou na budúci rok bude čistenie spalín a turbína, ktoré si vyžiadajú celkovo 280 miliónov korún. Doposiaľ už Kosit do spaľovne zainvestoval zhruba 40 miliónov korún. V tomto období bol ukončený výber dodávateľa na čistenie spalín, práce bude realizovať talianska firma, ktorá má do 30. novembra dodať príslušnú projektovú dokumentáciu.
Čo sa týka skladovania komunálneho odpadu v čase odstávky spaľovne, ten sa ukladá v areáli bývalých Rašelinových závodov. Túto dekontaminačnú plochu EBA Kosit odkúpil práve s cieľom využívať ho ako prekladisko.
"Na tejto ploche sa uskladňoval v minulosti odpad kontaminovaný ropnými látkami, slúžila teda ako skládka nebezpečného odpadu. My ho využívame len na prechodné uskladnenie komunálneho odpadu, na čo táto plocha má potrebné parametre a máme aj potrebné povolenia na uskladňovanie materiálu na tejto ploche," zdôraznila A. Makatúrová.
Kapacita prekladiska by bola teoreticky v prípade potreby postačujúca, až na objem odpadu, ktorý mesto Košice vyprodukuje za štyri mesiace. Ročne Košice vyprodukujú 5-tisíc ton komunálneho odpadu. Ako však poznamenala riaditeľka spaľovne, nie je snahou navoziť prekladisko na plnú kapacitu, ale chcú ho využívať skutočne len prechodne a po čiastočnom odseparovaní sa bude odpad ďalej presúvať do zásobníka. V pláne je aj rekonštrukcia zásobníka, teda jeho rozšírenie, aby sa zvýšila jeho kapacita.
Anna Makatúrová poprela informáciu, že by počas plánovanej odstávky nútili zamestnancov povinne čerpať si dovolenky. Podľa jej vyjadrenia je súčasný stav zamestnancov na minime, a tak aj bežný výpadok zamestnanca na týždeň pre chorobu, už môže v spaľovni spôsobiť menšie komplikácie. Dovolenku si v čase odstávky podľa nej zobrali len tí, ktorí o ňu sami požiadali. Na otázku, či tento stav zamestnancov, nazvime ho "tak akurát", nesúvisí s nízkymi mzdami, riaditeľka spaľovne odpovedala:
"Priemerná hrubá mesačná mzda zamestnancov v robotníckych profesiách v spaľovni predstavuje 11 až 12-tisíc korún, čo je teda zhruba na úrovni dvojnásobku minimálnej mzdy. Prípadná nespokojnosť zamestnancov môže prameniť z toho, že skončili časy, keď firma zamestnávala, ako tomu hovorím ja, účastníkov práce. My sa snažíme zamestnancov motivovať priamo v závislosti od výkonov, nestačí už len chodiť do práce a vykázať si účasť."
Spaľovňa pred tým, než prešla pod Kosit, bola spravovaná súkromnými firmami, a tak je jasné, že platy boli nastavené na inú úroveň, ako mzdy zamestnancov bývalých Technických služieb, ktoré riadilo mesto. Tak sa stalo, že ľudia zaradení na rovnaké pracovné pozície mali po zlúčení pod Kosit odlišné mzdy. Preto nové vedenie vypracovalo nové mzdové tarify a tabuľky.
"V každom prípade noví majitelia sa zaviazali, že k zníženiu miezd určite nedôjde. Zmenila sa však mzdová politika, zvyšuje sa najmä variabilná zložka mzdy pre zvýšenie motivácie našich zamestnancov," dodala A. Makatúrová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári