Korzár logo Korzár Košice

Kardinál Tomko chce byť pochovaný v Košiciach

Košice Národná kultúrna pamiatka Dóm svätej Alžbety v Košiciach bude miestom posledného odpočinku Jozefa kardinála Tomka. Slávny rodák z

hornozemplínskej obce Udavské vyjadril želanie, aby jeho telesné pozostatky po smrti spočinuli na východnom Slovensku, ktoré aj po takmer 60-ročnom pôsobení v zahraničí považuje za svoj domov, v katedrále, kde sú pochovaní všetci košickí biskupi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Informáciu pre náš denník potvrdil diakon Farnosti sv. Alžbety Jozef Kožuško: "Je pravda, že kardinál Tomko vyslovil takéto želanie. Krypta by však mala byť dôstojným miestom posledného odpočinku aj pre ďalších vyšších cirkevných hodnostárov."

SkryťVypnúť reklamu

Hrobka kardinála Tomka, ktorý v marci tohto roku oslávil 78. narodeniny, by mala byť umiestnená v krypte pod dlažbou hlavnej lode gotickej katedrály pred hlavným oltárom.

"Momentálne svojpomocne upravujeme vstup do krypty, jej vnútro, do podzemia a chodieb chceme zaviesť elektrinu. Podľa našich poznatkov sa v nej minulosti pochovávalo, momentálne je však prázdna," uviedol Kožuško.

Podľa našich informácií kardinál Tomko sľúbil na revanš farnosti pomoc pri financovaní dostavby severnej veže dómu, ktorá nikdy nebola vybudovaná.

"Hovorílo sa o tom neoficiálne v súkromnom rozhovore. Doteraz žiadne rozhodnutie nepadlo, je to hudba budúcnosti. My na úrovni farského úradu by sme sa koniec koncov do takej rozsiahlej a nákladnej akcie nemohli ani pustiť. Naším prvoradým cieľom je dokončiť komplexnú obnovu interiéru a exteriéru Dómu svätej Alžbety a Kaplnky svätého Michala," povedal diakon Kožuško.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkorysá obnova národnej kultúrnej pamiatky, na ktorej od roku 1996 pracuje víťaz výberového konania, bratislavské Združenie na obnovu pamiatok Villard, mala byť ukončená v roku 2004, keď košická diecéza oslávi svoju dvestoročnicu. Termín je však ohrozený. Mesto Košice, ktoré ešte za primátorovania Rudolfa Schustera garantovalo, že práce za viac ako 200 miliónov Sk bude hradiť z mestského rozpočtu, však pre známe finančné problémy od zmluvy odstúpilo. Po viacročnom dotovaní stavby nakoniec Villard práce prerušil. V súčasnosti pracujú villardovci na obnove katedrály a kaplnky podľa finančných možností investora.

"Z fondu Pro Slovakia sme tohto roku dostali na kaplnku 750-tisíc, ďalších 350-tisíc nám poskytol z rezervného fondu pán premiér Dzurinda. Keď bude dostatočný prísun financií, Villard je schopný ukončiť práce na kaplnke do osláv dvojstoročnice našej diecézy," uviedol Kožuško. Rekonštrukcia Dómu sv. Alžbety by mala byť hotová najskôr v roku 2010.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu