osvedčenie o etickej a odbornej spôsobilosti vydané Slovenskou lekárnickou komorou, preto hrozí, že ich nezapíšu do registra lekárnikov. V takomto prípade však nemôžu lekárne prevádzkovať a mali by ich zatvoriť.
"Podľa zákona o lieku môže byť majiteľom lekárne iba fyzická osoba. Distribučné spoločnosti, ktoré sa nechcú vzdať možnosti ovládať trh s liekmi, preto obchádzajú platnú legislatívu tým spôsobom, že o licenciu požiada namiesto nich lekárnik - nastrčená figúrka. Keď máme indície, že je to tak, komora žiadateľom osvedčenie o spôsobilosti nevydá. Okrem toho nevydávame osvedčenie ani vtedy, ak už v okolí zriaďovanej lekárne fungujú iné verejné lekárne a hrozí, že na úkor novej skrachujú tie zabehané," vysvetlil nám člen Prezídia Slovenskej lekárnickej komory a prezident regionálnej lekárnickej komory PharmDr. František Tamer.
V tejto súvislosti sa vedú viaceré súdne spory, dokonca sa problémom zaoberal aj Najvyšší súd. Podľa stanoviska Generálnej prokuratúry, ak lekárnická komora nepovolí zriadenie novej lekárne preto, že v jej blízkosti už jedna existuje, koná nezákonne. Preto ministerstvo zdravotníctva vyzvalo v lete krajských štátnych farmaceutov, aby v takýchto prípadoch licenciu na otvorenie nových lekární vydali. Vo väčšine prípadov sa to tak stalo nové lekárne vznikli so súhlasom krajských farmaceutov proti vôli lekárnickej komory. F. Tamer však tvrdí, že ide o nezákonný stav a lekárnici preto nebudú zapísaní do registra lekárnikov.
"Pri posudzovaní etickej a odbornej spôsobilosti prihliadame na naše interné smernice, ktorých cieľom je chrániť práva všetkých lekárnikov. My však nemôžeme uprednostňovať vznikajúce lekárne pred už existujúcimi," zdôraznil.
Lekárnici však oponujú, že ide o reguláciu trhu, ktorá inde nemá obdobu. Rovnako je to s legislatívou, podľa ktorej nemôže vlastniť lekáreň právnická osoba. V mnohých krajinách to tak je a nie sú s tým žiadne problémy.
"Aj keď Slovenskú lekárnickú komoru napadol protimonopolný úrad, že znemožňuje trh, my iba nechceme dovoliť ovládnutie trhu s liekmi. Vytvárajú sa tu totiž veľké reťazce a monopoly dodávateľských firiem, ktoré pretláčajú vydávanie svojich prípravkov. Deje sa to napríklad podliezaním predajnej ceny, dokonca máme poznatky, že distribučné firmy navážajú lieky do ambulancií, kde ich lekári dajú do rúk priamo pacientom, a potom si už len prídu vyzdvihnúť vypísané recepty...," vysvetľuje F. Tamer, ktorý vylúčil, že averziu lekárnikov voči právnickým osobám podmieňuje konkurenčný boj.
"Už to bude pomaly rok, čo som komoru požiadal o spomínané osvedčenie a doteraz mi nebolo vydané. Ak by som mal čakať, kým ho dostanem, mohli by ubehnúť celé roky... Nemožno sa preto čudovať, keď lekárnik komoru napokon obíde," skonštatoval majiteľ istej verejnej lekárne.
Veľké problémy zaznamenali v uplynulých týždňoch v Žiline, kde krajský farmaceut nepovolil lekárnikom čakajúcim na odobrenie SLeK otvorenie lekárne. Založili preto Asociáciu diskriminovaných lekárnikov, ktorá má chrániť ich práva. Nielen takáto správa však prebehla v ostatnom čase médiami. Prezident žilinskej regionálnej lekárnickej komory nedávno odstúpil, pretože mal byť na neho vyvíjaný psychický nátlak. Podľa slov prezidenta SLeK Petra Mihálika neúspešni žiadatelia údajne cez rôzne mafiánske skupiny ohrozujú funkcionárov komory. Podobné praktiky dorazili aj do Košíc. František Tamer tvrdí, že sa mu opakovane telefonicky vyhrážali v súvislosti s nevydaním osvedčenia a dokonca mu ktosi pred časom rozbil sklo na jeho lekárni. "Prípad prešetruje polícia, no nebol ešte uzavretý. Pokiaľ viem, páchateľa sa zatiaľ nepodarilo vypátrať," hovorí.
Podľa slov lekárnikov sú to však práve oni, kto je pod veľkým psychickým tlakom. Uvedomujú si, že svoje prevádzky spustili bez potrebných náležitostí a boja sa, čo ďalej. "Bolo nám povedané, že keď prebehne zápis do registra lekárnikov, osvedčenia nám komora dodatočne vydá. Preto trpezlivo čakáme a veríme, že sa dajú veci do poriadku," vysvetľuje lekárnik, ktorý patrí do pätice "hriešnikov". Ako nám vysvetlil, o povolenie požiadal v zlom čase, keď ich komora jednoducho nevydávala. "Potom bolo konanie prerušené a zákon, žiaľ, nestanovuje, na aký dlhý čas tak môže komora urobiť," dodáva.
Zákon teda obchádza podľa lekárnikov i lekárnická komora, resp. si v ňom našla šikovnú medzeru. Avšak komora drží momentálne v ruke tromfy hriešnikom hrozí, že ich nezapíše do registra lekárnikov, a teda nebudú môcť vykonávať lekárnické povolanie.
"Všetci lekárnici boli zatiaľ len zaevidovaní, nie zapísaní do registra. Tí, čo nespĺňajú kritériá, zaregistrovaní nebudú," zdôrazňuje F. Tamer.
Ako sa veci napokon vyvŕbia, ukážu najbližšie týždne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári