Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Luxusný život na cudzí účet vymenila za zamrežovanú celu

V živote šťúplej ženy s dlhými hrdzavými vlasmi zopnutými do chvosta, čo včera predstúpila pred senát Krajského súdu v Košiciach, došlo zhruba štyri

roky dozadu k zásadnej zmene. Čas ukázal, že Košičanka, ktorá si kupovala luxusné autá, dovolenkovala vo vychytených letoviskách a obklopovala sa prepychom, žila na cudzí účet. Komfort, ktorým sa v krátkom čase svojho podnikania obklopila, totiž financovali klienti, čo do jej spoločnosti Nick Finance vkladali peniaze v dobrej viere, že ich podľa sľubov, zhodnotí o 40 až 60 percent. Ukázalo sa však, že peniaze, ktoré jej zverili, používala na vyplácanie výnosov z predtým uzavretých zmlúv a pre seba. Nebola, ako sa vraví, žgrloška. Svedčí o tom skutočnosť, že bez náležitých záruk, ba dokonca i bez zmlúv, popožičiavala svojim ´poradcom´, košickým podnikateľom a celej plejáde ľudí, ktorých ani dobre nepoznala, ´ťažké ´ milióny.

Na trestnej lavici však včera sedela Dobroslava K. sama ako prst. Lebo tí, čo sa ešte nedávno vydávali za jej priateľov, samozrejme nemajú záujem deliť sa s ňou o zodpovednosť za šlamastiku, do ktorej sa dostala aj s ich pomocou.

Obžaloba kladie šéfke Nick Financ za vinu, že ako fyzická osoba podnikajúca pod obchodným menom Dobroslava K. v období od januára 1996 do mája 1999 v košickej záložni a v pobočkách v Bratislave a Banskej Bystrici, prijímala vklady od tichých spoločníkov na základe uzatvorených zmlúv. S takto získanými finančnými prostriedkami však nepodnikala, ale vyplácala z nich výnosy, požičiavala ich a míňala pre osobnú potrebu. Prokurátor obžaloval šéfku skrachovanej nebankovej inštitúcie z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým mala 2100 tichým spoločníkom Nick Finance spôsobiť škodu 398 milónov!!!

"Viem, z čoho som obžalovaná. Využívam svoje právo

a vypovedať nebudem," vyhlásila včera pred senátom Krajského súdu v Košiciach Dobroslava K. To bol dôvod, pre ktorý predseda senátu prečítal jej výpoveď z prípravného konania pred vyšetrovateľom. Vyplynulo z nej, že sama sa stala obeťou podvodníkov z radov svojich spoločníkov a priateľov, ktorí zneužili jej dôverčivosť a neskúsenosť vo finančnom podnikaní.

"V oblasti záložníctva a prijímania vkladov od občanov, resp. poskytovania výhodných pôžičiek, som nemala žiadne skúsenosti. Preto som žiadala o pomoc ľudí, ktorí sa vedeli v tejto oblasti pohybovať. Spoluprácu mi napríklad ponúkol Ján P. (stíhaný pre podvod v kauze skrachovanej nebankovej inštitúcie Dexterity), ale časom som začala pochybovať o jeho čestnosti. Zistila som, že bez môjho vedomia podpisoval s klientmi zmluvy o tichom spoločenstve a prijaté peniaze si nechával pre seba. Navyše im rozprával, že robím upratovačku..." vypovedala pred vyšetrovateľom Dobroslava K. Ako ďalej uviedla, vklady tichých spoločníkov boli pri rozbiehaní firmy nízke, neskôr, s pomocou výdatnej reklamy v masmédiách, do ktorej investovala asi 20 miliónov korún, sa zvýšili tak, že z nich poskytovala pôžičky podnikateľom. Tí ich však zväčša vôbec nesplácali.

Napríklad Ing. B. mal takýmto spôsobom získať jeden milión korún, majiteľ fimy Florea 13 a pol milióna, fy Drekov 6 miliónov, fy Dante 2 milióny. Ďalších päť miliónov obžalovaná investovala do reštaurácie Baránok, pretože sa chcela stať jej spolumajiteľkou... Súčasťou jej plánov bolo aj odkúpenie Top-rádia. Podľa obžalovanej tam uviazlo 10 miliónov z vkladov tichých spoločníkov. O tom, že peniaze odovzdala Ľubomírovi D., ako sa vraví rúčky do rúčky, sa nenamáhala vystaviť žiadny doklad. Podobne to bolo aj so zmluvami o pôžičkách, ktoré neuzreli svetlo sveta v písomnej podobe. A to ani napríklad pri 6 a pol miliónovej pôžičke, ktorú sa Ľubomír E. zaviazal vrátiť so stopercentným ziskom. Peniaze mu boli vyplácané na základe pokladničných výdavkových dokladov a nevrátil z nich ani korunu. Len na základe ústnej dohody a bez ručenia malo byť majiteľovi firmy VD Comp vyplatených spolu dokonca 30 miliónov!!! Obžalovaná vo výpovedi uviedla i mená ďalších, najmä košických podnikateľov, ktorým poskytla pôžičky bez zmlúv a ručenia. Boli medzi nimi Miroslav Č., Tomáš B., spoluvlastníci Boba-baru, Tonel Taxi a iní.

Dobroslava K. priznala, že z peňazí tichých spoločníkov kúpila kvôli podnikaniu viacero áut. Prihlásila ich však na mená ľudí, ktorí jej pomáhali podnikať. Dve vozidlá VW Polo si takýmto spôsobom vyslúžili jej spolupracovníci Ján D. a Vladimír M. Ďalšie dve vozidlá Audi boli prihlásené na meno Jozefa K. a Citroen AX na Róberta M. Niektorým z nich poskytla dobromyseľná pani Dobroslava aj peniaze na kúpu bytov. Na záver však musela konštatovať nasledovné: "Verila som ľuďom, s ktorými som spolupracovala. Myslela som, že mi pomáhajú, až neskôr som zistila, že ma priviedli na mizinu... Dnes už viem, že Ján D., môj spolupracovník a priateľ, ktorý poznal bezpečnostný kód od trezoru, ma postupne okradol cca o 25 miliónov korún..."

Z výpovede obžalovanej ďalej vyplynulo, že kým chodili klienti a vkladali peniaze, firma fungovala bez problémov. Potom však prišlo obdobie krachu niektorých nebankových inštitúcií. Bývalá šéfka Nick Finc zdôraznila, že po odvysielaní jedného televízneho šotu na túto tému, v ktorom bola spomenutá aj jej firma, ľudia, ktorí dovtedy húfne nosili peniaze, ich zrazu prestali vkladať. Namiesto toho žiadali o vrátenie peňazí. "Naraz sa u mňa zhromaždilo najmenej 300 ľudí. To sa nedalo finančne zvládnuť. Nedokázali to ani omnoho silnejšie firmy, ako bola moja," uviedla Dobroslava K. pred vyšetrovateľom.

K slovu sa včera dostalo aj niekoľko svedkýň, pracovníčok firmy Nick Finance. Ako vyplynulo z ich výpovedí, obžalovaná údajne poskytovala pôžičky každému, kto chcel a koľko zapýtal. A to viacmenej na dobré slovo. Dnes pojednávanie pokračuje vypočúvaním svedkov.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 583
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 502
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 122
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 443
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 939
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 958
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 492
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 294
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 278
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.
Michal Šimečka.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia denníka SME
Michal Šimečka.
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019