kampaň svojho straníckeho kolegu Ľ. Pastora a zúčastnil sa aj besedy so študentami UPJŠ na tému smerovania slovenskej zahraničnej politiky. Nielen o tom sme sa s E. Kukanom (na snímke) po skončení besedy porozprávali aj my.
Pred voľbami ste nám spomínali, že robíte všetko preto, aby ste zostali vo vláde. Museli ste sa síce dosť narobiť, ale oplatilo sa...
- Máte pravdu, netajil som sa tým, že by som chcel pokračovať v tom, čo sme na ministerstve počas uplynulých štyroch rokov dosiahli. Podarilo sa, a verte mi, že svoju robotu robím teraz s ešte väčšou chuťou ako predtým.
Pán premiér si mohol pre SDKÚ vybrať medzi postom na ministerstve vnútra a zahraničných vecí. Napokon sa rozhodol pre "vaše" ministerstvo a tak pre KDH zostalo vnútro. Čo si myslíte, prečo dal na tomto mieste prednosť vám pred nominatom KDH Jánom Figeľom?
- Do premiérovej hlavy nevidím... (smiech) M. Dzurinda veľmi dobre pozná aj pána Figeľa aj mňa. Možno v môj prospech rozhodlo, že mám vo svete väčšie kontakty ako on, čo je pre našu diplomaciu momentálne asi dôležitejšie. Možno rozhodla aj kvalita mojej doterajšej práce, aj to mohol zobrať pri rozhodovaní do úvahy. No to len špekulujem, môže to byť aj inak.
V štvrtok boli vyhlásené definitívne výsledky amerických volieb do senátu a snemovne reprezentantov. Aký význam pre budúcu zahraničnú politku USA môže mať presvedčivé víťazstvo republikánov prezidenta G. Busha?
- Myslím, že sa toho dosť zmení. Po ovládnutí Senátu bude americká zahraničná politika razantnejšia a viac bude sledovať aj ich národné záujmy. Avšak pokiaľ ide o proces rozširovania NATO, republikáni boli vždy za, takže v tomto smere by nemal nastať pre nás problém. Slovensko sa však veľmi dobre pripravilo na členstvo v NATO, a preto som presvedčený, že by nám nemalo ujsť. Okrem toho môžeme očakávať zväčšenie výdavkov na obranu, aj preto, že americká angažovanosť v globálnych záležitostiach bude väčšia. Je však dobré, že Američania sa napokon rozhodli neriešiť problém s Irakom vojenským zásahom, ale cez Bezpečnostnú radu OSN.
Hitom týždňa u nás bolo neustále presúvanie zodpovednosti za riešenie rómskej problematiky. Ako toto handrkovanie vnímajú naši zahraniční partneri najmä v kontexte, že Európska banka výraznou mierou finacovala zriadeniu úradu Európska banka výraznou mierou finacovala zriadenie úradu splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity?
- Táto diskusia dosť znepokojila našich zahraničných partnerov. Dosť zle vnímaná bola už informácia, že rómska otázka bola vyňatá spod kompetencie podpredsedu vlády Csákyho a presunula sa pod ministerstbo kultúry. Podľa reakcií zo zahraničia mám pocit, že sa predstavitelia z EÚ obávajú toho, že sa u nás zníži význam, ktorý Slovensko prikladá riešeniu rómskej otázky. Ale môžem nielen ich upokojiť, že koordinačná činnosť zostane v právomoci P. Csákyho. Koordinovať totiž môže iba podpredseda vlády, a keďže to tak aj zostane, tie šumy, ktoré k nám už prišli zo zahraničia môžem označiť za neopodstatnené. Pri našom budúcom vstupe do EÚ však riešenie rómskej otázky bude jednou z priorít a výsledky budú pod značným drobnohľadov predstaviteľov únie.
Už niekoľko mesiacov nemá Slovensko žiadneho veľvyslanca v Maďarsku. Práve vzťahy s našimi južnými susedmi sú kvôli sporom o uplatňovaniu zákona o zahraničných Maďaroch momentálne značne problematické...
- Je to fakt, veľvyslanec nie je vymenovaný a to nie je dobré pre rozvoj vzájomných vzťahov. Nechceme však, aby to trvalo dlho. Momentálne je tam síce skúsený charge'd affair, avšak to nie je dlhodobo udržateľný stav. Ide o mimoriadne citlivú oblasť, a preto tam už v najbližšej dobe chceme poslať takého človeka, ktorý by sa tam dokázal správne zorientovať. Žiaľ, doteraz sme ho nenašli, hoci máme vytipovaných troch kandidátov...
Ako kandidátska krajina EÚ sme "vyboxovali" len štvrtinové priame platby pre slovenských poľnohospodárov, ktoré dostanú po vstupe do EÚ v porovnaní s ich kolegami z krajín únie. Už sa ozvali viaceré nespokojné hlasy slovenských farmárov, ktoré vás obviňujú z toho, že sme pri predstupových rokovanich príliš mäkkí...
- To je tak, v Česku poľnohospodári štrajkujú, takisto nespokojní sú aj ich kolegovia z Maďarska a Poľska. Verte nám, že ani my sme nie sme spokojní z návrhom európskej pätnástky o budúcom financovaní poľnohospodárskej politiky. Spolu s ďalšími spomenutými krajinami sme začali rokovať o vylepšení týchto podmienok. Bude to veľmi obtiažne rozhovory, no hoci nám partneri z EÚ hovoria, že máme malú šancu niečo zmeniť, v tomto smere budeme ešte bojovať! V tzv. berlínskom rozpočte platiacom do roku 2006 zostane zhruba 2,5 miliardy eúr a z nich chceme získať aspoň určitú časť pre našu krajinu buď na rozvoj vidieka alebo na priame platby pre poľnohospodárov. Keby sa zvýšili aspoň na 30 percent, bol by to pre nás veľký úspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári