jeho mladistvému spoluobžalovanému Martinovi Č. Šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok. Stalo sa tak po zrušení rozsudku Okresného súdu Košice I z mája tohto roku vo výroku o trestoch, ktoré si vtedajší učňovkári vyslúžili za falšovanie a pozmeňovanie peňazí a cenných papierov. V prípade Viktora to bolo 5 rokov nepodmienečne, zatiaľ čo jeho 16-ročného kumpána Martina čakal ročný pobyt v nápravnovýchovnom ústave pre mladistvých. Odvolací senát po podrobnom oboznámení sa s výsledkami dokazovania a so spisom dospel k záveru, že ´okres´ pri ukladaní trestov neprihliadol na všetky poľahčujúce okolnosti. Najmä na nízky vek obžalovaných, úprimnú ľútosť hlavného aktéra, a ich doterajší život bez vážnejších výchovných problémov.
Nápad vyskúšať si svoju šikovnosť a sfalšovať na počítači tisíckorunáčku, skrsol v hlave mladistvého Martina po tom, čo mu ju dali rodičia na nákup. Sadol si doma k počítaču Microtek Phanton 636 a z originálu bankovky vyhotovil pomocou skenera 3 kusy sfalšovaných tisíckorunáčok. Nezostalo len pri tom, po rozhovore a dohode s o tri roky starším Viktorom začali rozmýšľať, či by sa falzifikáty nedali "rozmeniť". Od slov nemali ďaleko k činom. Prvou falošnou tisíckou platil Viktor 8. júna lanského roka v stánku novinovej služby košickej akciovej spoločnosti KAPO na Kalinovskej ulici, druhú "rozmenil" vo výčape OC Ondava na triede generála L. Svobodu a s treťou šiel nakupovať Martin do potravín na Tokajíckej ulici. Obidvaja si boli vedomí toho, že peniaze, ktorými v uvedených prevádzkach platili, sú falošné. O tie, ktoré im po kúpe nejakých drobností v inkriminovaných prevádzkach vydali, sa pekne podelili.
"Áno, bolo to tak, ja som z tisíckorunáčky, ktorú mi dali rodičia, naozaj urobil tri a potom sme ich šli s Viktorom rozmeniť," priznal Martin. Viktor sa však snažil vyhovárať, že vôbec nevedel o tom, že peniaze, čo mu dal rozmeniť Martin, sú falošné.
"Stál som pred blokom s kamarátmi Lacom a Petrom. Prišiel k nám Martin a pýtal sa, ktorý z nás s ním pôjde do obchodu. Ponúkol som sa mu ja. Na Kalinovskej ulici mi dal tisícku s tým, aby som kúpil v stánku PNS Petry. Zobral som od neho peniaze a kúpil som za ne cigarety... Na bankovke, ktorou som platil, som si nevšimol nič podozrivé," tvrdil Viktor.
Priznal, že s druhou tisíckorunáčkou platil vo výčape OC Ondava a s treťou šiel do potravín Martin. "Vošiel do obchodu a potom rýchlo vyšiel von. Pýtal som sa ho, čo sa deje. Povedal, že musíme čo najrýchlejšie odísť, lebo peniaze boli falošné. Až vtedy som sa dozvedel pravdu. Keby som vedel, že tie bankovky sú falošné, určite by som s nimi nešiel nakupovať," bránil sa Viktor.
Martin však tvrdil opak. A pri vzájomnej konfrontácii v prípravnom konaní to Viktorovi povedal priamo do očí. "Ty si od začiatku vedel, že bankovky sú falošné. Ja som ti to povedal a predo mnou si ich veľmi pozorne prezeral. Povedal som ti tiež, že ich treba rozmeniť, odvetil si mi, že v poriadku… Dve si rozmenil ty a s jednou som šiel do potravín ja… O zisk sme sa rozdelili," trval na svojom Martin.
Pred súdom defilovali aj svedkovia. Išlo napríklad o pracovníčky prevádzok, v ktorých sa mladí muži rozhodli rozmeniť falošné tisíckorunáčky. Dáša P. a Ema S. zhodne uviedli: "Hneď po odchode chlapca, ktorý platil tisícovkou som podľa hmatu zistila, že ide o falzifikát. Vybehla som von, ale nikde som ho už nevidela..." Zistiť, že bankovky, ktoré vyrobil Martin nie sú pravé, nebolo zrejme ťažké. Podľa vyjadrenia Národnej banky Slovenska boli "menej podarené", čo je známka štvrtého stupňa nebezpečnosti, nehovoriac už o tom, že bankovkám chýbali ochranné prvky.
Vierohodnosť Martinových výpovedí preskúmal znalec z odboru psychológie. Ten zistil, že majú logickú postupnosť, sú stručné, vecné a nie sú medzi nimi žiadne rozdiely. Navyše, aj pri konfrontácii so spoluobžalovaným Viktorom vystupoval spontánne, otvorene... Znalec u neho nezistil sklony klamať a dospel k záveru, že jeho výpoveď je vierohodná. Martin aj Viktor boli žiakmi stredného odborného učilišťa obchodného a stavebného. Kým prvého z nich hodnotila škola pozitívne, u Viktora sa okrem neospravedlnených absencií objavilo aj to, že má sklony klamať…
Prokurátorka v záverečnej reči navrhla súdu uznať Martina a Viktora vinnými v zmysle obžaloby a uložiť im nepodmienečné tresty. Obhajkyne zas upriamili pozornosť senátu na poľahčujúce okolnosti a zastávali názor, že na prevýchovu ich mandantov postačia podmienečné tresty, resp. v prípade Viktora, ktorý o falošnom pôvode bankoviek "nevedel", oslobodenie spod obžaloby.
Posledné slovo mal senát Okresného súdu Košice I. Ten v tajnom hlasovaní rozhodol, že Martin a Viktor sú vinní z trestného činu falšovanie a pozmeňovanie peňazí a cenných papierov podľa paragrafu 140 ods. 2 Trestného zákona. Aj keď výrobcom falzifikátov bol Martin, ako mladistvý dostal len 12 mesiacov nepodmienečne, zatiaľ čo plnoletý Viktor, schytal 5 rokov natvrdo.
Obidvaja obžalovaní sa proti verdiktu odvolali. Nepodmienečnými trestami, najmä ich výškou boli doslova šokovaní. Dovtedy zrejme považovali ´kopírovanie´ tisíckorunáčok a to, čo s nimi robili, za istý druh zábavy. O to krutejšie bolo ich precitnutie do reality, že trestná sadzba len za prechovávanie falošných bankoviek je 2 až 8 rokov a v prípade ich výroby a uvádzania do obehu 5 až 10 rokov. Tí dvaja to už vedia, vyskúšali si to na vlastnej koži, ale nemali by na to zabúdať ani ich vrstovníci. Lebo o tom, že podobný druh zábavy, akú si našli Viktor s Martinom je dosť rozšírený, svedčia množiace sa prípady falšovateľov na súdoch...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári