zvýšenie miezd pracovníkom v ŠS o päť percent. Okrem toho budú mať aj aj o týždeň dlhšiu platenú dovolenku ako "bežní" pracovníci a o polhodinu denne sa im skráti pracovný čas, ktorý tak bude predstavovať 37,5 hodiny týždenne. Spomínané výhody im zakotvuje kolektívna dohoda v ŠS na rok 2003, ktorú uplynulý týždeň schválila vláda M. Dzurindu.
Hoci mnohí v štátnej správe nezamestnaní ľudia to logicky nedokážu pochopiť, predseda Úradu pre štátnu službu (ÚPŠS) Ľubomír Plai (na snímke) má iný názor: "Rozdiel medzi príjmami v štátnej správe a súkromnej sfére je 2 až 3-krát vyšší, takže to pre našich úradníkov nie je nejaké veľké zvýšenie. Priemerný plat v štátnej správe je okolo 13,5 tisíca korún. Možno je to o niečo viac ako priemer v národnom hospodárstve, avšak napr. na OÚ dosahujú platy len okolo 10 až jedenásť tisíc korún. A to nie je nič mimoriadne."
Päť percent platu navyše, dodatková dovolenka a zníženie pracovného času o pol hodinu. Radosť žiť...
- Tá pol hodina denne, no neviem, či to niekto využije. Mnoho štátnych zamestnancov pracuje omnoho dlhšie bez toho, aby si pýtali príplatky za prácu nadčas. Iná vec je hodnotiť úroveň riadenia týchto úradov, kde úroveň vedúcich pracovníkov značne pokrivkáva. Ak sa zlepší ich úroveň, som presvedčený, že potom aj radoví úradníci pôjdu svojim výkonom vyššie.
Myslíte, že vládou schválené úpravy budú mať nejaký motivujúci vplyv na často nie príliš ochotných zamestnancov v ŠS?
- Tieto výhody nepovažujem za rozhodujúce, pre to, či štátny zamestnanec bude motivovaný lepšie pracovať.
Tak potom by sa vlastne nič nestalo, keby to zostalo po starom...
- Až tak by som to nepovedal, veď všetci žijeme z peňazí. Keď sa pozriete na to, aké povinnosti ukladá zákon štátnym zamestnancom a porovnáte to so spomínanými výhodami, neide o nič mimoriadne. Keď sa porozprávate s väčšinou z nich, povedia vám, že majú viac povinností ako výhod, ak by sa len podľa nich mali rozhodovať, či chcú pracovať v štátnej správe.
Ale aspoň by potom mohli byť vrúcnejší k "stránkam"...
- Tak mohli by byť, to je fakt. Ale opakujem, nie toto je rozhodujúce, čo ich drží v štátnej správe. Drvivá väčšina z nich je takých, ktorí sú ochotní aj schopní pracovať efektívnejšie a podávať kvalitnejšie výkony. Musí ich však k tomu viesť systém organizácie práce, no zatiaľ to tak nie všade je...
Na Slovensku je momentálne vyše 30-tisíc zamestancov v štátnej správe. Podľa mnohých odborníkov je to príliš mnoho a tak je štátna správa zbytočne prebujnená. Aké by podľa vás malo byť optimálne číslo?
- Chcel by som sa vyhnúť hodnoteniam, či je ich je veľa málo alebo akurát dosť. Zodpovedne by sa to dalo posúdiť, len keby sme v každej štátnej organizácii vykonali audit z hľadiska určitých kritérií, ktoré sa potom vyhodnotia.
Veď audit štátnej správy sa predsa robil už pred dvoma rokmi pod gesciou vtedajšieho viecepremiéra I. Mikloša.
- To áno, lenže veci treba doťahovať do konca... Stále sme ešte pred tou etapou hodnotenia vnútornej organizácie jednotlivých orgánov štátnej správy. Až po ňom budeme vedieť, či počet pracovníkov, ktoré vykonávajú jednotlivé činnosti je optimálny. A keďže toto je ešte len pred nami, zatiaľ to nechám tak.
Takže chcete povedať, že v zásade je zatiaľ všetko v poriadku...
- Pravdou je to, čo sa všeobecne akceptuje, teda, že štátna správa je zbytočne prebyrokratizovaná a je v nej veľká prezamestnanosť. S tým môžem súhlasiť, aj kvôli riešeniu týchto problémov sme zriadili aj Úrad pre štátnu službu a prijali aj zodpovedajúci zákon. Tým sme vytvorili základné predpoklady na to, aby sme sa dopracovali k vyššej efektivite v ŠS. Pozrite, aj samotní ľudia v ŠS musia mať záujem na tom, aby sa nepotrební pracovníci od nich "odseparovali". Potom totiž tam zostane len kvalita, a tá bude mať možnosť, aby bola aj lepšie finančne ohodnotená.
V programovom vyhlásení vlády sa hovorí k zrušenie Okresných úradov k 1. januáru 2004. Viete si to predstaviť?
- Keď mám byť úprimný, tak momentálne asi nie... Súdim tak podľa doterajších skúseností z prechodu pomerne jednoduchých kompetencií zo štátnej správy na samosprávu. Zatiaľ je príliš mnoho nejasností, ešte stále sa nenaplnili niektoré kroky potrebné pre reformu verejnej správy. My chcem v decentalizácii pokračovať. Lenže ak sa neplnia predpoklady, nemôžu sa plniť ani termíny...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári