Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. máj, 2019 | Meniny má Gertrúda
Nájdete nás na webe

Za pokus o vraždu vymeral súd Valaličanovi sedem rokov basy

Košice - "Ja som nechcel nikomu ublížiť ani nikoho zabiť. Najprv ma traja bratia G. napadli v potravinách. Tam ma zbili, vytiahli von, kde do mňa

ešte aj kopali a pomáhali im pri tom aj ďalší... Vyhrážali sa mi, že ma podrežú, podpália mi dom a podobne. Bál som sa o moju mamu, s ktorou bývam, že by jej mohli ublížiť. Sám som proti nim nič nezmohol, chcel som ich aspoň postrašiť, preto som šiel domov po jatočnú pištoľ. Vrátil som sa s ňou k potravinám a zo vzdialenosti asi 14 metrov som ňou najprv len mával, potom vystrelil do vzduchu," argumentoval pred súdom 44-ročný Valaličan obžalovaný z pokusu o trestný čin vraždy a nedovoleného ozbrojovania.

K incidentu so skupinou Rómov, ktorý opísal obžalovaný, došlo 19. apríla tohto roku okolo 16. hod. v obci Valaliky. Podľa obžaloby prokurátora Ladislav J. vystrelil na 18-ročného Dušana G. zo vzdialenosti 3,5 až 14 metrov. Strieľal zo vzduchovky zn. Slavia 618, upravenej na streľbu malokalibrovými nábojmi 5,6 mm. Zbraňou, ktorú mal v nelegálnej držbe 25 rokov, zasiahol protivníka do brucha a spôsobil mu závažné poranenie vnútorných ogánov. Všetci hlavní aktéri konfliktu na čele s obžalovaným boli pod vplyvom alkoholu.

V čase, keď došlo k streľbe, sa na mieste činu nachádzali len obžalovaní a bratia Arpád, Martin, Gustáv a Dušan G. "My sme už išli domov, keď nás Laco dobehol. V obidvoch rukách držal pušku a mieril ňou na nás z jedného na druhého... Keď vystrelil na Dušana, videl som, ako pušku opäť nabil, pomáhal si pritom drôtom..." opísal počínanie obžalovaného Arpád G. On i jeho bratia sa však nevedeli zhodnúť nielen na tom, z akej vzdialenosti obžalovaný vystrelil, ale ani akým spôsobom držal zbraň. Vo vymýšľaní sa priam pretekali pri líčení konfliktu v potravinách, pri ktorom zranili obžalovaného. Za ten sú v inom trestnom konaní stíhaní zas oni. Otec postreleného mládenca nepoprel vyhrážky na adresu obžalovaného. Naopak, doslova povedal, že keby neprišli policajti, tak by ho zlynčovali...

Obžalovaný pred senátom Krajského súdu v Košiciach trval na tom, že na nikoho nemieril, že išlo len o varovný výstrel. Zdôraznil, že zbraň držal v ľavej ruke, pretože ho bolelo pravé rameno. Po "postrašení" Rómov odišiel domov a vo dvore odhodil pušku bez toho, aby vedel, že niekoho zasiahol, pretože podľa neho vystrelila samovoľne. Expert z balistiky pred senátom uviedol, že konkrétna zbraň má dlhšiu hlaveň a skrátenú pažbu, ale strieľa pomerne presne. Vylúčil samovoľný výstrel, ku ktorému malo dôjsť ´mávaním´, ako tvrdil obžalovaný. Expert zotrval na záveroch, že k výstrelu z uvedenej prerobenej zbrane môže dôjsť len stlačením spúšte.

K závažnosti zranenia postreleného Dušana G. sa vyjadrili znalci z odvetvia súdneho lekárstva. Tí dospeli k záveru, že i keď utrpel vážne poranenia pečene, žlčníka a dvanástnika, nešlo o bezprostredné ohrozenie života postreleného. Na jednej strane preto, že nebola zasiahnutá žiadna z veľkých ciev, takže ani veľmi nekrvácal, na strane druhej mu bola v priebehu jednej hodiny poskytnutá odborná lekárska pomoc.

K osobnosti obžalovaného sa vyjadrili psychiatri a psychológovia. Znalci zistili, že Ladislav J. je nielen chronický alkoholik, ale aj emocionálne labilný, impulzívny a po požití alkoholických nápojov až agresívny. Jeho ovládacie a rozpoznávacie schopnosti boli znížené tiež len pod vplyvom alkoholu. Pod drobnohľad znalcov sa kvôli overeniu vierohodnosti ich výpovedí dostali aj postrelený Valaličan a svedkovia G. Psychológovia u nich zistili sklony vymýšľať si, jednak v súvislosti s príbuzenskými vzťahmi, s nadmerným požitím alkoholu a tiež v dôsledku nedostatočných morálnych zábran.

Na základe uvedených skutočností a rozsiahleho dokazovania senát Krajského súdu v Košiciach uznal Ladislava J. vinným z pokusu trestného činu vraždy a nedovoleného ozbrojovania. S prihliadnutím na uvedené okolnosti mu súd uložil 7 rokov nepodmienečne so zaradením do druhej nápravnovýchovnej skupiny s tým, že prerobená zbraň prepadá v prospech štátu. Ide o mimoriadne znížený trest pod dolnou hranicou trestnej sadzby 10 až 15 rokov. Rozsudok nie je právoplatný.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 68 969
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 27 131
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 26 001
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 386
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 13 222
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 483
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 8 991
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 827
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 645
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 089

Neprehliadnite tiež

Koncert v Gregorovciach priniesol po roku jasný odkaz - Nezabudneme.

Na oknách vypravenej košickej električky rástol mach

Dopravný podnik to mrzí, ihneď to dali do poriadku.

Takéto špinavé okno mala električka, ktorá vozila cestujúcich.

Cestujúci si v taške vo vlaku zabudol 62-tisíc eur

Zrejme išlo o celoživotné úspory staršieho muža.

II. liga: Trebišov doma prehral a je štvrtým vypadávajúcim

Veľký boj o priamy postup do najvyššej súťaže pokračuje.

Bardejovčania na vlastnom trávniku nestačili na Popradčanov, ktorým podľahli 0:1.

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenskí hokejisti počas MS v hokeji 2019.
Libor Hudáček v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2019.
Emil Haas (28) vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2015 spolu s Michalom Mesárošom založil spoločnosť Brainteaselava, ktorá dnes okrem escape roomov prevádzkuje aj ďalšie hry ako City Game a Mystery Dinner. V apríli 2019 bol členom slovenského tímu, ktorý vyhral svetový šampionát v escape roomoch v Londýne organizovaný spoločnosťou Red Bull.
Antonio Banderas po premiére Almodóvarovho filmu Bolesť a sláva v Cannes.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019