Tomášovce pri nočnom lete. Po kontakte sa stroje vznietili. Skôr než sa neovládateľné zrútili na zem, pilot jednej stíhačky, mjr. Martin Hronec, sa stihol ešte katapultovať. Jeho druh, mjr. Marián Katuška, nemal toľké šťastie a zahynul v kokpite svojho lietadla.
Obaja piloti boli spolužiaci a študovali v rokoch 1981 až 1985 na vtedajšej Vysokej vojenskej leteckej škole SNP, predchodkyni terajšej Vojenskej leteckej akadémie gen. M. R. Štefánika. Inštruktorov vo VLA robia aj členovia akrobatickej letky Biele albatrosy, preto sme oslovili jej vedúceho pplk. Ing. Ivana Chvojku.
"Oboch poznám dobre, hlavne Martina Hronca, ktorý vystupoval aj na Siade. Lietajú síce iný typ lietadla ako ja, no čo viem, obaja sú dobrými pilotmi. Počul som o tom, že som bol ich inštruktorom, no nie je to pravda," hovorí vedúci Bielych albatrosova pokračuje: "Ťažko povedať, ako je možné, že došlo k zrážke, taký druh úlohy sa v noci nerobí na vizuálny kontakt. Neviem si doteraz vysvetliť, že by k zrážke došlo len tak z ničoho. Existuje viacero možností, no príčiny objasní až vyšetrovacia komisia. Jedna z nich hovorí o technickej chybe. Viete, každý môže urobiť chybu, aj robot, nie to ešte človek. Ale chyba takého charakteru, že sa zrazia v noci, to sa mi nezdá byť pravdepodobné. Hronec zrážke zabrániť nemohol, zrejme nemal potuchy, kde sa momentálne druhé lietadlo nachádza."
V poslednom čase sa s haváriami lietadiel na východe Slovenska akosi roztrhlo vrece. "Nemožno to teraz stavať do takej polohy. Proste existujú rôzne vplyvy aj vo vzduchu, podobne ako na cestách. A sem-tam sa podobná udalosť stane. Česi mali pred niekoľkými rokmi viacero havárií, slovenské letectvo sa držalo, no, žiaľ, teraz sa zhodou okolností stali dve za sebou. Hoci úplne odlišné, medzi ktorými nie je žiaden súvis," dozvedáme sa od I. Chvojku.
A čo si myslí o technickom stave slovenských lietadiel? "Ten je taký, aký je. Lietadlá, ktoré lietajú, sú v dobrom a letuschopnom stave. Prehliadajú ich technici, v tomto by problém byť nemal."
Po dvoch leteckých haváriách, ku ktorým došlo v krátkom čase, sa I. Chvojka neobáva toho, že by si nabudúce do lietajúceho stroja nesadol. "Pokiaľ naši technici povedia, že urobili všetko preto, aby skontrolovali dôležité časti, uistia ma, že nie sú závady, nie je problém lietať. Za niekoľko rokov, čo sa tým zaoberám, som toho zažil dosť, len tak sa nerozklepem. Je to akési profesionálne otrnutie. Lietadlá budú teraz podrobené veľmi dôkladnej technickej kontrole."
Aj napriek tomu však pocit pilotov letky, keď stratia pri takomto nešťastí kolegu, nie je závideniahodný. "Človek je zo začiatku úplne zdrvený, potom je nešťastný, no postupne sa s danou skutočnosťou zmieruje. Po určitom čase nastane situácia, že si do lietadla predsa len sadne."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári