uhlie bolo pre nás namáhavé," spomína Rozália Skačanová na časy, keď u nich pred piatimi rokmi zavádzali plyn.
Obec vtedy zaplatila potrubie, rodiny museli investovať do prípojky k domu, kotla, rozvodov a meracích hodín, ktoré pred ich domami vystriedali alebo doplnili záhradných trpaslíkov. "Vyšlo to na 35-tisíc, ale stálo to za to, pretože sme viac nemuseli zvážať uhlie a skoro ráno nakladať do kachieľ," hovorí gazdiná.
Našli sa aj takí, ktorí módnej plynovej vlne odolali. Lesník z neďalekej obce je dnes spokojný, že stále kúri drevom. "Keď išli zavádzať plyn, hovorili, aké je to výhodné a že s tým nie je robota. Ale odvtedy cena plynu stále stúpa." Hoci potrubie s plynom vedie aj k jeho domu, je presvedčený, že na plyn sa nahovoriť nedá.
Tí, čo už plynom kúria, nevidia inú možnosť, než rastúce ceny so škrípajúcimi zubami zaplatiť. "Musíme sa s tým zmieriť, vrátiť sa k uhliu je nemožné," zhodnotila možnosti pani Skačanová. Zopakovať investíciu za niekoľko desiatok tisícov do nového kúrenia si už nemôže dovoliť a ani uhlie už nie je také lacné ako kedysi.
Východisko asi nie je ani v dreve. Rodiny, ktoré vymenili drevo za plyn, si museli vyvložkovať komíny, čo stálo najmenej päťtisíc. To je aj prípad profesionálneho kúrenára. "To by sme museli vložky z komínov vytiahnuť," hovorí.
Dôchodkyňa Skačanová už čosi o dôvodoch zdražovania plynu počula. "Je to asi preto, že ideme do Európy a chceme sa im vyrovnať. Ale pre naše platy a dôchodky to nie je únosné," posťažovala sa. Kedysi platila za uhlie na celý rok 1800 korún. Dnes ju mesiac kúrenia plynom stojí 1500.
Autor: Juraj JAVORSKÝ & rf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári