Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Od októbra platí v nemocniciach nová "platovka", zdravotné sestry kričia, že prídu aj o dve-tri tisícky

Košice - "Riaditeľ nám opäť siaha na platy, niektoré z nás prídu aj o dve tri tisícky mesačne. Je to neúnosné, aby sa z našich miezd financoval chod

nemocnice. Pritom v iných zdravotníckych zariadeniach platy stredného zdravotného personálu nejdú dole, iba u nás," posťažovali sa nám v týchto dňoch sestričky z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach. Riaditeľ Róbert Roland takéto tvrdenia odmieta a hovorí, že platy zamestnancov upravujú právne normy. Tie vedenie neporušilo, práve naopak, dlho hľadalo možnosť, ako sestrám stratu kompenzovať...

"Od prvého októbra je v platnnosti nariadenie vlády, ktoré upravilo katalóg pracovných činnstí platný od apríla tohto roku. Vtedy sa platy upravovali v súlade so zákonom o verejnej službe, pričom vzniklo viacero nedostatkov. Nový katalóg pracovných činností chyby napravuje a týka sa všetkých pracovníkov nemocnice. Avšak v ostatných kategóriach nie sú zmeny také významné ako u stredného zdravotného personálu," vysvetlil nám stručne jadro celého problému.

V prípade sestričiek došlo k pomerne veľkému zníženiu miezd, týka sa asi polovice zdravotných sestier zamestnaných vo FNsP. Nespokojnosť je preto pochopiteľná, avšak ponosy podľa riaditeľa by sa nemali sypať na jeho hlavu. "Môže sa niekomu jeho mzdové zaradenie nepáčiť, avšak odvíja sa od novej katalogizácie. O nariadení vlády sa nedá diskutovať. Tarifné platy boli upravené v súlade so zákonom a nikto nás ani nemôže obviňovať, že z ušetrených peňazí chceme financovať chod nemocnice. Pretože prostriedky, ktoré ušetríme, pôjdu opäť len na mzdy. A môžem vám povedať, že sme naozaj dlho systém, ktorý by bol najspravodlivejší," zdôraznil.

Nové platové ohodnotenie prihliada tak na dosiahnuté vzdelanie, ako aj na výkon činnosti. Preto je rozdiel, či má sestra pomaturitné špecializačné štúdium alebo vyššie odborné vzdelanie a tiež akú náročnú prácu vykonáva. Aktuálny katalóg umožňoval nemocnici ušetriť na platoch SZP až sedemsto-ostemsto tisíc korún, avšak vedenie hľadalo možnosť, ako tieto prostriedky spravodlivo rozdeliť.

"Mohli sme ich pracovníkom vyplatiť formou osobného hodnotenia, čo by umožňovalo prideliť ich prioritne tým, ktorí si to najviac zaslúžia. Druhú možnosť predstavovalo plošné zvýšenie platov o isté percento, zákon nám umožňuje ísť až do výšky pätnásť percent. My sme sa po rokovaní s odbormi rozhodli vziať do úvahy vek pracovníkov, počet odpracovaných rokov, čas odpracovaný pre našu nemocnicu a tiež náročnosť vykonávanej práce, teda či sestry pracujú na intenívnych alebo neintenzívnych odboroch. Kombináciou týchto štyroch kritérií sme vytvorili sedem kategórií SZP a podľa zaradenia do nich dostanú sestry príplatky k platu od nula do dvanásť percent. Tento systém sa nám zdal najoptimálnejší, aj keď nie je úplne ideálny. Snažili sme sa ním ale prerozdeliť peniaze spravodlivo podľa zásluh," skonštatoval R. Roland, podľa ktorého nemožno vylúčiť, že platy niektorých sestier poskočia naozaj aj o tisícku-dve smerom dolu. Určite však neklesnú pod mzdu z marca 2002, pretože taká znie litera zákona.

"Z peňazí sestier som si ešte žiadne konto vo Švajčiarsku neotvoril... Chcem zdôrazniť, že na úprave platov pracovalo celé vedenie nemocnice a rokovali sme o nich s odbormi. Dokonca sme sa v tejto veci kontaktovali s Bratislavou a Banskou Bystricou, kde je situácia obdobná. Mrzí ma, že sa práve naši zamestnanci sa vyplakávajú do médií, pritom im nik nechce ublížiť. A peniaze ušetrené na mzdách sme mohli naozaj požiť niekde inde," dodal.

Je síce pravdou, že vo FNsP tento mesiac dostanú zamestnanci výplatu o čosi nižšiu, než im prináleží, pretože im budú vyplatené iba tarifné mzdy bez spomínaných príplatkov. Dôvod je jednoduchý - o systéme prerozdelenia financií sa rozhodlo vedenie pred niekoľkými dňami a mzdová učtáreň by to už nestihla spracovať. Preto sa príplatky za október vyplatia v nasledujúcej výplate.

Obdobná je situácia vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, kde však zatiaľ nerozhodli o tom, ako budú vzniknutý problém riešiť. Ako nás informovala Kornélia Betákova z referátu pre vonkajšie vzťahy, vec ešte nie je uzavretá a hľadá sa optimálne riešenie. "Podľa všetkého sa to vyrieši až budúci mesiac a k zmene dôjde so spätnou platnosťou," informovala nás a dodala, že vláda rozhodla o novom katalógu pracovných činností iba v októbri, takže zdravotníckym zariadeniam ostalo málo času na to, aby záležitosť vyriešili. Navyše je otázne, dokedy bude prijatá platovka aktuálna, keď možno očakávať, že nový minister zdravotníctva pristúpi časom aj k zmenám v tomto smere.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 449
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 523
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 123
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 445
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 857
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 976
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 565
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 291
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 283
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.
Michal Šimečka.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia denníka SME
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019