možnosť získať prácu, lepší plat a následne zvýšiť vlastnú životnú úroveň. Situácia v nezamestnanosti na východe je však taká, že investorov je ako šafranu, a tak sa ešte stále nemusia predbiehať v získavaní a motivácii ľudí aj mzdou. Na východ prichádzajú okrem iného práve preto, že tu je mzdová úroveň najnižšia. V tomto duchu sa vyjadril aj zástupca nového investora prichádzajúceho do obce Kechnec neďaleko Košíc. Na nespokojnosť s platmi nás upozornili zamestnanci Molexu. Navštívili sme preto tento podnik pri striedaní dopoludňajšej a odpoludňajšej zmeny a opýtali sme sa ľudí, koľko zarábajú a ako sú s platmi spokojní.
Po druhej sa brány podniku otvorili a zamestnanci sa ponáhľali do pristavených autobusov. Keď zistili, že sme novinári, do reči sa im veľmi púšťať nechcelo. Zopár z nich však na naše otázky odpovedalo. "Viete, je taká bieda, že som rada, že som vôbec zamestnaná. Pracujem ako operátorka v R-kategórii a mesačne v čistom dostanem asi šesťtisíc a to už aj so všetkými príplatkami. Robím na zmeny, aj na nočné. Je to málo, ale viete, ja mám 50 rokov, zháňala som prácu a nikde som ju nezohnala, až tu mi dali príležitosť."
Zastavili sme ďalšie dve dámy. "Zo začiatku som dostávala menej, ale teraz už je to lepšie, v čistom mi to vyjde okolo sedemtisíc korún. Pracujem ako operátorka výrobnej linky. Pomaly uvažujem o zmene zamestnania, ale neviem, či sa mi to podarí. Zatiaľ som tu šesť mesiacov."
Pristavili sme aj slečnu, ktorá za prácou do Molexu dochádza z Košíc. "Dosť veľa dávam za dopravu, zarobím asi šesťapoltisíc a mesačne dám za dopravu sedemsto korún plus ešte mesačník na hromadnú dopravu v Košiciach. Pracujem ako operátorka a tak, ako všetci zamestnanci, tiež robím na zmeny."
Mladý muž od Moldavy zarobí okolo sedemapoltisíc, ale povedal, že on je s výplatou spokojný.
O mzdovej politike Molexu sme sa porozprávali s prof. Milošom Somorom, ktorý v Molexe v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ vonkajších vzťahov, a s Franzom Vollmannom, divíznym manažérom Molexu Slovakia. Zamestnanci očakávali nielen nové pracovné príležitosti, ale sľubovali si od miezd vyplácaných zahraničným investorom aj zvýšenie svojej životnej úrovne. "Nemôžeme dúfať, že zahraničný investor sem príde zvyšovať kúpnu silu obyvateľstva. To je úloha vlády. Investor, bez ohľadu na to ktorý, sem príde, aby si pri udržaní kvality výroby znížil výrobné náklady, ktorých podstatnou časťou sú aj mzdové náklady. Otázka, či sú v Molexe nízke mzdy, je asi otázkou na veky. Nepoznám človeka, ktorý by nechcel vyšší plat, ako má," uviedol M. Somora.
Poskytol nám údaje o priemernej mzde. Tá pri operátoroch predstavuje v hrubom 9 346 korún, pri riadiacich alebo THP pracovníkoch je to v priemere 14 119 korún. Celkový priemer hrubej mesačnej mzdy v Molexe teda predstavuje 11 308 korún, čo osciluje na úrovni priemernej mesačnej mzdy v celoslovenskom meradle.
Pre porovnanie uveďme, že v spoločnosti U. S. Steel Košice priemerná hrubá mesačná mzda po vstupe zahraničného investora predstavuje za prvých deväť mesiacov tohto roku zhruba 23 700 korún.
Molex postavil fabriku na zelenej lúke, nie je zaťažený dlhmi z minulosti ako väčšina slovenských podnikov. Aké sú teda prognózy ďalšieho rastu miezd? "Mzda nie je absolútna veličina. Výška mzdy sa vždy bude porovnávať voči niečomu. Vy ste spomenuli U. S. Steel. Američania zdedili s podnikom aj celú armádu zamestnancov, ktorých vek sa pohybuje od 20 do 65 rokov. Vekový priemer našich zamestnancov je na slovenské pomery netypický. Tri štvrtiny ľudí je vo veku medzi 20 a 30 rokov. Len dvaja zamestnanci majú viac ako 50 rokov. Celkový vekový priemer našich pracovníkov predstavuje 27,55 roka. Máme teda neporovnateľne mladšiu fabriku v porovnaní s hocikým, čo si môže dovoliť len investor na zelenej lúke. Ten, kto kúpi hotovú fabriku, je postavený pred situáciu, ktorá sa vyvíjala možno 30, 40 rokov. My predpokladáme deväť- až desaťpercentný medziročný rast miezd. Za pätnásť rokov, keď bude veková štruktúra našich zamestnancov optimálna, bude navýšenie miezd podstatné možno o dvesto percent."
Platy medziročne však zvyšuje aj U. S. Steel, medziročné navýšenia sú podobné ako v Molexe, takže o 15 rokov pri takomto progrese bude stále platiť, že v U. S. Steele budú platy dvojnásobné. Počíta teda Molex okrem garantovaného medziročného rastu miezd s ich zvyšovaním napríklad v závislosti od výsledkov hospodárenia spoločnosti? "Základným a dlhodobým zdrojom pre rast príjmov v každej jednej fabrike je len jej dlhodobá výkonnosť. U. S. Steel kúpil rozbehnutú fabriku po 40 rokoch fungovania, kde už boli platy nejakým spôsobom nastavené. Molex začína s novými neskúsenými ľuďmi, s novými manažérmi na zelenej lúke. Na každé navyšovanie sa musia nájsť nejaké finančné zdroje, ktoré sa môžu získať len z toho, ako tá fabrika beží," uviedol Franz Vollmann.
V Molexe v súčasnosti priamo vo fabrike pracuje 520 ľudí. Následkom transferov smerujúcich do fabriky predpokladajú v budúcom roku vytvorenie nových 120 až 150 pracovných príležitostí. Franz Vollmann zdôraznil, že spoločnosť investuje nemalé prostriedky na zaškoľovanie zamestnancov, a to aj v zahraničí na prácu s novými technológiami. Firma sa zaoberá výrobou konektorov a subsystémov pre elektroniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári