Perspektíva, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zdúpneli. Hlavne neštátni lekári a lekárnici sa začali chytať za hlavu, pretože im ´visí´ rádovo desaťtisíce korún. Podľa ministra zdravotníctva poskytovateľ musí niesť isté riziko. "Tak ako sa bežne v komerčnej sfére stávalo, stáva a bude stávať, že robíte obchod s partnerom, ktorý vám vletí do konkurzu, stalo sa to aj tu," konštatoval Rudolf Zajac pre televíziu Markíza. Lekári a lekárnici však hovoria, že takéto tvrdenia sú absurdné, keďže ich zákon núti poskytovať zdravotnú/lekárenskú starostlivosť všetkým občanom.
"Občania si možno ešte spomenú na naše protestné akcie v súvislosti s Perspektívou - vtedy nás ministerstvo zdravotníctva pod stratou licencie nútilo vydávať lieky poistencom tejto zdravotnej poisťovne, ktorej zánik bolo možné predvídať. Dnes sa chce vláda zbaviť nepohodlných záväzkov na úkor poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Nevieme si to vysvetliť, na budúci týždeň je naplánované stretnutie predstaviteľov lekárnickej komory s ministrom, po ktorom snáď budeme múdrejší," zareagoval prezident Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach a člen prezídia SleK PharmDr. František Tamer, ktorý sa domnieva, že ide snáď len o nejaké nedorozumenie. "Nemôže predsa jeden zákon zakotvovať, že štát preberá záväzky za skrachované zdravotné poisťovne a iný to úplne negovať. Štát potom nemôže nútiť lekárne, aby vydávali lieky všetkým poistencom, ak negarantuje záväzky ich zdravotných poisťovní. Toto nie sú normálne trhové vzťahy, poskytovanie zdravotnej a lekárenskej starostlivosti je predsa len špecifická záležitosť. Pokiaľ musíme rátať s takýmto rizikom, potom nemôžme poskytovať starostlivosť plošne všetkým," zdôraznil.
Dlhy Perspektívy prevyšujú podľa odhadov v globále dve miliardy korún, pričom na jednu lekáreň pripadá v priemere asi stotisícová pohľadávka. Preto je pochopiteľné, že sa lekárnici nechcú zmieriť s možnosťou, že svoje peniaze viac neuvidia. Keďže pohľadávky zdravotnej poisťovne voči jej neplatičom predstavuju len niekoľko stovák miliónov korún a sú navyše veľmi ťažko vymožiteľné, očakávať, že sa podarí uplatniť nároky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekární touto cestou, by bolo viac než naivné. Aj vyjadrenia, že vláda bude ručiť už len za Všeobecnú a Spoločnú zdravotnú poisťovňu, považujú za alarmujúce.
"Tento nápad ma šokoval, veď štát sa predsa zaviazal bdieť nad finančnými prostriedkami vybratými na poistnom. Preto má svoje zastúpenie v dozorných radách všetkých zdravotných poisťovní, nemôže predsa konfiškovať peniaze svojich občanov a nedohliadať nad ich použitím. Myslím, že takáto idea odporuje nielen zákonu o zdravotnom poistení, ale i ústave," rozhorčil sa prezident Asociácie súkromných lekárov MUDr. Ladislav Pásztor.
Zdravotná starostlivosť sa podľa jeho slov poskytuje na základe zdravotného poistenia a poskytovateľom zdravotnej starostlivosti nemôže nikto povedať, že za jej poskytnutie nedostanú peniaze. "A už vôbec nemožno o takejto záležitosti rozhodnúť spätne. Preto bude prípadné prijatie takéhoto zákona principiálnou otázkou. Ja však verím tomu, že parlament vládou navrhovanú novelu neschváli," poznamenal L. Pásztor, podľa ktorého ani z gruntu nový zákon o zdravotnom poistení nemôže stanoviť povinnosť vyberať od občanov poistné, pričom štát nebude vôbec zaujímať, čo sa s týmito prostriedkami bude diať ďalej.
"Odhadujem, že neštátnym lekárom dlhuje Perspektíva do dvadsať miliónov korún, u niektorých ambulnacií mohol prerásť dlh aj stotisíc korún. Keďže poistenci Perspektívy neboli vo všetkých regiónoch rovnomerne rozložení, sú na tom jednotlivé ambulancie rôzne. Ako sa ukázalo, vyhrali tí lekári, ktorí na doporučenie asociácie včas rozviazali s Perspektívou zmluvy. Lekárne sú na tom podstatne horšie, tie si nemohli vyberať, komu liek vydajú a komu nie," dodal prezident ASL.
Koho záväzky Perspektívy azda najmenej trápia, sú štátne zdravotnícke zariadenia. Jednak ich dlhy narastajú do takých astronomických rozmerov, že pár miliónov od Perspektívy ich bialnciu už nijako priaznivo neovplyvní a jednak gros ich pacientov vždy predstavovali poistenci VšZP.
"Medzi našimi pacientami nebolo veľa poistencov Perspektívy. Výšku dlhov tejto zdravotnej poisťovne vám v tejto chvíli neviem upresniť, ale vedenie Fakutlnej nemocnice L. Pasteura bude akékoľvek rozhodnutie v tomto smere rešpektovať," povedala nám Kornélia Betáková z referátu pre vonkajšie vzťahy.
Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach záväzky Perspektívy mrzia viac, pretože by z nich mohlo fungovať toto zdravotnícke zariadenie takmer mesiac. "Súdnou cestou si uplatňujeme podlžnosti vo výške 26 miliónov korún, úroky z omeškania predstavujú 7,5 milióna Sk. To nie je zanedbateľná suma, predstavuje náklady asi na trojtýždňový chod nemocnice. Zatiaľ sme však so záväzkov Perspektívy nevideli ani korunu a obávam sa, že už ani neuvidíme," skonštatoval riaditeľ FNsP MUDr. Róbert Roland.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári