Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 19. máj, 2019 | Meniny má Gertrúda
Nájdete nás na webe

Za postrelenie muža, ktorý sa nemôže hýbať ani rozprávať, dostal 11 a pol roka

"Pán predseda, neviete si predstaviť, aké trápenie mám s postreleným synom. Nemôže sa hýbať, ani rozprávať, musím ho obracať, aby nemal preležaniny.

Je ako malé dieťa, treba ho prebaľovať, kŕmiť... Žena od neho odišla a ja sa musím starať ešte aj o vnúča," priblížil senátu svoje trápenie otec syna, ktorému horkokrvný Šačan Imro prestrelil na diskotéke v košickom bare Erato hlavu. Len vďaka rýchlej lekárskej pomoci sa rómska diskotéka neskončila tragédiou so smrteľným koncom.

Imro, Marián a Ondrej navštívili 1. februára tohto roku bar Erato dvakrát. Prvý raz sa nezdržali dlho, pretože Imro sa dostal do konfliktu s tam prítomným Jozefom P., ktorý ho vyzval na ´férovku´. "Nechcel s ním ísť von. Mal za sebou skupinu asi dvadsiatich Rómov, mysleli sme, že majú nože. Imro povedal, že si musíme zobrať palice. Odišli sme domov do Šace. Ja som sa bol prezliecť a potom sme išli do Veľkej Idy, kde bola tiež diskotéka," uviedol pred senátom Marián Č. Z jeho ďalšieho líčenia toho, čo sa v tú noc dialo vyplynulo, že sa im podarilo zorganizovať asi 17-člennú skupinu Rómov. Nahovorili totiž kamarátov a známych, aby šli s nimi na diskotéku do Košíc. "Povedali, že je tam dobre, a že sú tam pekné dievčatá… Do Košíc sme odišli asi na piatich autách. Pred Modrákom, kde sa konala diskotéka, som videl viac chlapcov zo Šace. Mali nejaké tyče, bejzbalové palice a iné veci," vypovedal Viliam D. Asi pol hodinu po polnoci, dal Martin, ktorý čakal pred vchodom na diskotéku, Imrovi pištoľ zn. ČZ vzor 24, kalibru 9 mm Browning. On si ju zasunul za opasok a vstúpili do baru, kde sa po ich príchode strhla hromadná bitka. V podaní strelca Imra sa situácia vyvíjala nasledovne:

"Sedeli sme pri stole, kde prišiel Jozef P., ktorého som predtým nepoznal. Začal sa nám všetkým vyhrážať. Povedal som mu, aby dal pokoj a odišiel. Vstal som a on ma udrel do hrudníka. Ja som mu to vrátil, on spadol, a keď vstával zo zeme, vytiahol spoza pása nôž. Chytil som mu ruku a druhou som vytiahol spoza pása pištoľ. Pažbou som ho udrel do pravého pleca, pričom pištoľ vystrelila a Jozef P. spadol na zem. Zľakol som sa …" Z výpovedí jeho spoluobžalovaných a ďalších svedkov streľby, v bare, však vyplynulo, že ani jeden z nich nôž v rukách jeho protivníka nevidel. Viliam priznal, že bejzbalovou palicou dvakrát udrel nejakého mládenca, ktorý sa ho snažil napadnúť pravdepodobne nožom. Potom počul ´bum´ a videl, že ľudia ako šialení utekajú z baru. Vzal nohy na plecia a bežal preč, lebo si myslel, že niekto strieľa na nich.

"Keď sme vošli dnu, Imro išiel hľadať toho chlapa, čo sa s ním chcel biť. Našiel ho na parkete, začali sa naťahovať. Strhla sa tam mela, Imro vytiahol pištoľ, držal ju pred sebou, asi meter od toho chlapa, čo sa s ním bil. Potom vystrelil a hneď mi dal do ruky pištoľ. Ja som s ňou utekal preč. Bol som už vonku, bežal som dole schodmi, ale potkol som sa a vtedy pištoľ vystrelila. Nastúpil som do taxíka, v ktorom sa spolu so mnou odviezli domov do Šace aj Imro a ďalší, čo tam boli s nami. Cestou Imro povedal, že mu chcel len prije… a že ho netrafil," opísal incident Marián.

Obžalovaní presviedčali senát, že sa išli na diskotéku len zabaviť. Ich správanie, a najmä verbovania kamarátov, i to, ako sa vyzbrojili, nasvedčuje však skôr tomu, že tam šli s cieľom vybaviť si účty s Jozefom P. a ľuďmi, o ktorých si mysleli, že stoja za ním. Prečo by tam inak išli vyzbrojení? Viliam vysvetlil predsedovi senátu, že na rómske diskotéky sa nechodí s prázdnymi rukami, ale s mačetami, nožíkmi, bejzbalkami, tyčami, stručne povedané s tým, čo má kto poruke. Jeho spoluobžalovaný Ondrej B. sa pochválil, že on sa oháňal len päsťami, konkrétne, že zasadil pár rán do brucha a tváre návštevníkovi baru, ktorého nepoznal...

Dokazovanie pred súdom a najmä závery znalcov z odvetvia súdneho lekárstva a balistiky potvrdili, že nešlo o žiadny náhodný výstrel, ako tvrdil Imro. Experti z balistiky možnosť samovoľného výstrelu bez stlačenia spúšte, vylúčili... Navyše, obžalovaný Jozefovi P. strelil do hlavy tak, že ústie hlavne pištole s najväčšou pravdepodobnosťou priložil k jeho čelu. Spôsobil mu zástrel hlavy s priestrelom mozgu. Z hlavy postreleného lekári vyoperovali plášťovú strelu s oloveným jadrom kalibru 9 mm Browning K. s hmotnosťou 6,2 gramu. Z medicínskeho hľadiska ide o ťažké, život ohrozujúce poranenie. Možno hovoriť o veľkom šťastí, že nezomrel. Doposiaľ však u neho pretrváva porucha vedomia. I keď vníma, čo sa okolo neho deje, nerozpráva, nemôže hýbať končatinami, je pripútaný na lôžko a odkázaný na pomoc iných. Ako uviedla zástupkyňa nemocenskej poisťovne, liečenie Jozefa P. nie je ukončené.

Štvornásobné ľutujem a sypanie si popola na hlavu odznelo včera v pojednávacej sieni Krajského súdu v Košiciach pred vynesením verdiktu, ktorý bol nasledovný: Imro Č., ktorého senát uznal vinným z pokusu trestného činu vraždy, z nedovoleného ozbrojovania a výtržníctva, dostal 11 a pol roka nepodmienečne so zaradením do tretej najprísnejšej nápravnovýchovnej skupiny (NVS). Mariánovi Č. za nedovolené ozbrojovanie, po zrušení verdiktu okresného súdu, od ktorého si vyslúžil 6 mesiacov basy, vymeral senát súhrnný trest 12 mesiacov a pre jeho výkon ho zaradil do druhej NVS. Viliam D. a Ondrej B. vinní z výtržníctva, vyviazli každý s ôsmimi mesiacmi s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden a pol roka. Senát rozhodol aj o zhabaní pištole, k vlastníctvu ktorej sa nik z obžalovaných nepriznal. K verdiktu sa zatiaľ nevyjadril len Imrich Č., zatiaľ čo u jeho spoluobžalovaných nadobudol právoplatnosť hneď po tom, čo bol vynesený.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov
 2. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 5. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 6. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky
 9. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky
 10. Volkswagen Golf GTI TCR: Pre skutočných fanúšikov
 1. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 2. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 3. Michalovce si vo finále McDonald´s Cupu schuti zastrieľali
 4. Šach cibrí mozog a učí férovosti
 5. Podarilo sa!
 6. Predávať nehnuteľnosť s viacerými realitkami alebo len s jednou?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Spojili sa a vytvorili lepšie miesto pre život
 9. Neustály hluk narúša naše zdravie
 10. Test autonavigácie Mio Pilot 15! Youtuber Majkl hodnotí v testu!
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 68 849
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 27 066
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 25 858
 4. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 386
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 13 118
 6. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 12 483
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 9 162
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 838
 9. V zime hreje, v lete chladí. V akých domoch je najpríjemnejšie? 5 644
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 4 090

Neprehliadnite tiež

Koncert v Gregorovciach priniesol po roku jasný odkaz - Nezabudneme.

Na oknách vypravenej košickej električky rástol mach

Dopravný podnik to mrzí, ihneď to dali do poriadku.

Takéto špinavé okno mala električka, ktorá vozila cestujúcich.

Cestujúci si v taške vo vlaku zabudol 62-tisíc eur

Zrejme išlo o celoživotné úspory staršieho muža.

Mestský park sa stal národnou kultúrnou pamiatkou. Je pod väčšou ochranou

Pamiatkar hovorí, že cieľom je, aby sa zachoval pre ďalšie generácie.

Park predstavuje historickú súčasť mesta, nachádzajú sa v ňom cenné dreviny, historická štruktúra komunikácií a malých stavieb.

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenskí hokejisti počas MS v hokeji 2019.

Valábik reaguje na Hudáčkove vyjadrenia: U mňa by dohral

Hudáček vysvetľoval, prečo sa Ramsay hneval.

Libor Hudáček v zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2019.
Emil Haas (28) vyštudoval ekonomickú a finančnú matematiku na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2015 spolu s Michalom Mesárošom založil spoločnosť Brainteaselava, ktorá dnes okrem escape roomov prevádzkuje aj ďalšie hry ako City Game a Mystery Dinner. V apríli 2019 bol členom slovenského tímu, ktorý vyhral svetový šampionát v escape roomoch v Londýne organizovaný spoločnosťou Red Bull.
Antonio Banderas po premiére Almodóvarovho filmu Bolesť a sláva v Cannes.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019