odvolali starú a zvolili novú dozornú radu a zmenili stanovy. Okrem toho sa oboznámili s výsledkami hospodárenia a biznis plánom na budúci rok.
Niekoľkých drobných akcionárov zaujímalo najmä to, či dostanú dividendy a kedy budú akcie verejne obchodovateľné. Odpovede nepotešili dividendy nebudú a rovnako nie je zatiaľ známe, kedy budú akcie verejne obchodovateľné, aj keď sa podnikajú s tým súvisiace potrebné kroky.
Spoločnosť vykázala za minulý rok čistý zisk viac ako 78,1 milióna korún, z čoho 7,8 milióna pôjde do rezervného fondu a zvyšných 70,3 milióna sa použije na úhrady strát z minulých rokov. Tie predstavujú úhrnne viac ako 1,9 miliardy korún, pričom základné imanie má hodnotu 2,5 miliardy korún. V snahe pokryť straty z minulých rokov dôjde pravdepodobne k zníženiu základného imania, aby sa tak mohli vytvoriť predpoklady pre prerozdeľovanie zisku formou dividend medzi akcionárov.
Spoločnosť Eurocapital sa pôvodne volala Eurotrade a vznikla v roku 1995. Rok po svojom vzniku sa Eurotrade zlúčil s investičným fondom Ferrofond I,IF, a. s., Košice. Eurocapital je tak nástupcom tohto investičného fondu známeho ešte z prvej vlny kupónovej privatizácie. Spoločnosť vlastnila najmä akcie slovenských aj českých podnikov a ďalšie cenné papiere. Tržby z ich odpredaja investovala do nehnuteľností a rekreačných zariadení. Zároveň vzala na seba ručenia viacerých bankových úverov poskytnutých iným subjektom, z čoho vyplývajú potenciálne a zatiaľ nevyčísliteľné finančné riziká, na čo vo svojej správe upozornil aj audítor.
Podpredseda Predstavenstva Eurocapitalu Ing. Ivan Jakabovič z J&T upozornil aj na snahy niektorých subjektov dostať Eurocapital do konkurzu. Ešte v roku 1999 bol na Eurotrade podaný podnet na vyhlásenie konkurzu, bol vymenovaný aj predbežný správca. V polovici roku 2000 bola predbežná správa zrušená. Firma sa sústredila na odvrátenie hrozby konkurzu. Ďalší návrh na konkurz bol podaný vlani v decembri, v apríli tohto roku súd tento návrh zamietol.
O zmene názvu na Eurocapital rozhodli akcionári Eurotradu tohto roku v máji, zmenilo sa aj sídlo, z Košíc sa spoločnosť presťahovala do Bratislavy. Vydanie vlastnej emisie akcií či aspoň zmenu názvu pôvodnej emisie odďaľuje súdny spor s ministerstvom financií.
Reštrukturalizácia kapitálových investícií priniesla spoločnosti tržby z predaja cenných papierov na úrovni takmer 325 miliónov korún. Pod výsledky hospodárenia sa však podpísalo oslabenie finančných trhov po septembri 2001. Speňažením akcionárskeho podielu v spoločnosti Alufinal, odpredajom podielu v IRB a v Slovenskej poisťovni získal Eurocapital hotovosť 54 miliónov korún.
Situáciu Eurocapitalu komplikujú viaceré súdne spory. Spor so Siemensom, kde záložná zmluva blokovala firme akcie viacerých spoločností v objeme 40 miliónov korún, sa podarilo vyriešiť mimosúdnou dohodou.
Najdôležitejším sporom je však ten, ktorý sa týka vlastníctva zhruba 10-percentného balíka akcií VSŽ. Eurocapital sa pokladá za oprávneného majiteľa týchto akcií, a ako taký si nárokuje aj dividendy za minulý rok v objeme viac ako dvesto miliónov korún. Na akcie si však v minulosti uplatnila záložné právo Slovenská sporiteľňa a momentálne sú na účte Bank Austria.
Predseda Dozornej rady VSŽ Jaroslav Haščák, ktorý až do včera bol aj predsedom Dozornej rady Eurocapitalu, sa pred týždňom vyjadril, že predpokladá prevod týchto akcií na Eurocapital v najbližších dňoch. Okresný súd Košice I ešte v júli vydal predbežné opatrenie, ktorým zakázal Eurocapitalu nakladať s pohľadávkami voči Slovenskej sporiteľni kvôli spomínanému sporu. Po podaní odvolania súd toto predbežné opatrenie zrušil.
Aké sú v spore okolo akcií VSŽ odhady Ivana Jakaboviča? "Z doterajšieho priebehu rokovaní vyplýva, že by mohlo dôjsť k vzájomnému konsenzu všetkých zúčastnených strán, ale v akom časovom horizonte, to vám neviem povedať."
Eurocapital sa súdil aj s českým Strediskom cenných papierov kvôli náhrade škody za české akcie vo výške 213 miliónov Sk. V tomto spore Eurocapital úspešný nebol.
Spoločnosť plánuje v najbližšej budúcnosti odpredať aktíva nesúvisiace s jadrom podnikania, ide najmä o odpredaj nehnuteľností. Čo sa týka projektu Ski Plejsy, kde je od roku 1999 pozastavená výstavba hotela a kde má firma pozemky, ešte sa vedenie rozhodne, či pristúpi k investíciám, alebo k odpredaju aj týchto aktivít. Z výnosu z odpredaja nepotrebného majetku chce vedenie investovať do nových projektov.
Akcionárska štruktúra Eurocapitalu je, keďže je nástupcom Ferrofondu, značne rozdrobená. Väčšinu akcií majú v držbe minoritní akcionári. Najvýznamnejší nad desať percent sú tak len dvaja akcionári VSŽ a Slovenská sporiteľňa. Na záver včerajšieho valného zhromaždenia neznámy akcionár Arthur Bailey & Smith podal návrh na odvolanie celej dozornej rady, ktorý drvivou väčšinou aj prešiel. Z dozornej rady boli teda odvolaní Jaroslav Haščák, David A. Luptak a Vladimír Repčák. Novými členmi sa stali Tomáš Bajtoš, ktorý je zároveň aj novým predsedom dozornej rady, Boris Kotvas a Tomáš Selka.
I. Jakaboviča z J&T sme sa opýtali, aký je vzťah J&T a spoločnosti Arthur Bailey & Smith. "Je to klientska spoločnosť, ktorá pôsobí na slovenskom kapitálovom trhu. Priamo J&T s ňou nemá žiadny priamy obchodný vzťah. Čo sa týka J&T, pôsobíme len v predstavenstve Eurocapitalu, čo pochádza ešte z vlastníckych zmien vo VSŽ, my sami nie sme akcionárom spoločnosti, ale uchádzame sa o kúpu akcií."
Prípadné zmeny v predstavenstve budú otázkou diskusií medzi akcionármi v najbližších dňoch. Je predpoklad, že J&T bude mať zastúpenie v predstavenstve Eurocapitalu aj naďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári