Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

Mesto Košice ku Kauflandu: "Správanie investora je bezprecedentné, boli porušené zákony"

Košice - Otvorenie nového nákupného centra Kaufland na košickom sídlisku Terasa sprevádza množstvo nezrovnalostí. Ako sme už viackrát informovali,

problém sa odvíja od prístupových komunikácií. Bez skolaudovania cesty nie je možné skolaudovať objekt, a bez kolaudácie nie je možná prevádzka. Aspoň taký postup býva bežný. V Kauflande sa však už tovar predáva. Situácia okolo neho sa vyhrotila, včera sa na magistráte kvôli tomuto problému uskutočnilo rokovanie. Ešte pred jeho ukončením nám starosta MČ Košice-Západ Pavol Mutafov povedal, že pravdepodobne bude voči Kauflandu vedené správne konanie, ktoré môže vyústiť až do vyvodenia sankcií. Podľa Mutafova totiž mestská časť nedala Kauflandu povolenie na prevádzku, pretože súčasťou vydania povolenia musí byť aj kolaudačné rozhodnutie. To však Kaufland nemá.

Pripomeňme, ako situácia vznikla. V pôvodnom projekte sa investor zaviazal, že Popradskú cestu v úseku medzi Bardejovskou a Moldavskou prebuduje na štvorprúdovú. Pred otvorením obchodného domu však požiadal Okresný úrad Košice II, aby prestavbu cesty na štvorprúdovú mohol zrealizovať v etapách počas najbližších troch rokov. Táto žiadosť bola zamietnutá, keďže v takom prípade by hrozila neúnosná kumulácia vozidiel v spomínanom dopravnom uzle. Investor následne požiadal okresný úrad o vydanie povolenia na predbežné užívanie stavby, čomu už okresný úrad vyhovel s dvomi podmienkami. Štvorprúdová cesta musí byť ukončená do júna budúceho roku a pred Kauflandom sa nesmú tvoriť zápchy. Preto sa investor zaviazal ku zriadeniu svetelnej signalizácie na priľahlej križovatke. Objekt teda Kaufland využíva na základe predbežného užívania stavby s tým, že cesta ani objekt zatiaľ nie sú skolaudované.

Rozhodnutie o predbežnom užívaní stavby OÚ Košice II vydal na narýchlo zvolanom stretnutí účastníkov konania minulý štvrtok. Ako nás informoval vedúci dopravy Ing. Július Dučay, zástupcovia mesta sa na ňom nemohli zúčastniť, ako účastníci konania sa však mohli voči tomuto rozhodnutiu odvolať. O záveroch včerajšieho stretnutia na magistráte nás informovala hovorkyňa Zuzana Bobriková.

"V piatok 1. novembra otvorila spoločnosť Kaufland obchodné centrum na Popradskej ulici, ktorého súčasťou je aj cestná komunikácia. Obchodné centrum bolo otvorené napriek tomu, že na stavbu predajných plôch a ani na komunikáciu neboli vydané platné kolaudačné rozhodnutia. Prevádzkovanie centra považuje Mesto Košice za neoprávnené a správanie investora, spoločnosti ZIPz PLUS, s. r. o. Bratislava, za nekorektné," uviedla hovorkyňa.

"Vedúci odboru dopravy a cestného hospodárstva Okresného úradu Košice II Ing. Július Dučay narýchlo zvolal stretnutie zainteresovaných orgánov, na ktoré ale, z nám neznámych dôvodov, nepozval zástupcov Mesta Košice. Tvrdenie pána Dučaya, že mesto na stretnutí 31. 10. nebolo a môže sa voči prijatému rozhodnutiu odvolať, zverejnené v pondelkovom Korzári, považujeme preto za zavádzajúce. Rovnako ako jeho tvrdenie, že Správa komunikácií Košice dala vyhýbavú odpoveď v zmysle, že súhlasí s celkovou kolaudáciou. Zo strany Okresného úradu Košice II bol porušený zákon o správnom konaní, pretože mesto nedostalo žiadnu pozvánku na oficiálne rokovanie. Rozhodnutie OÚ Košice II o povolení predčasného užívania komunikácie a parkoviska, ktoré bolo v podateľni Magistrátu mesta Košice zaevidované v pondelok 4. novembra, ešte nenadobudlo právoplatnosť a spoločnosť Kaufland začala objekty prevádzkovať. Ani na komunikácie, ani na samotný objekt Kauflandu nebolo vydané platné kolaudačné povolenie. Súhlas s prevádzkovaním obchodného centra nedal podľa našich informácií ani starosta mestskej časti Košice-Západ. Napriek tomu Kaufland v piatok otvoril svoje brány," zdôraznila hovorkyňa.

Mesto Košice, ako dodala, považuje tento prípad za bezprecedentný.

"Ani pri jednom obchodnom centre, ktoré v Košiciach vyrástli v posledných rokoch, sme sa nestretli s takýmto postupom porušovania právnych predpisov Slovenskej republiky. Investor bol počas celej výstavby viackrát upozornený na nesúlad prác s platným projektom týkajúcim sa komunikačného napojenia. Na tieto upozornenia nereagoval. Napriek tomu, že neexistujú právoplatné povolenia, spoločnosť Kaufland naplnila sklady tovarom a žiadosť o predčasné používanie zdôvodnila aj tým, že Kaufland je plne navezený tovarom," uzavrela hovorkyňa. Mesto Košice v správnom konaní využije všetky zákonné práva vlastníka komunikácie.

V súvislosti s povinnosťou investora zabezpečiť aspoň zriadením svetelnej signalizácie čo najväčšiu priepustnosť priľahlých komunikácií, vyvstal ďalší vážny problém, na ktorý nás upozornil autorizovaný stavebný inžinier Pavel Titl. "Investor dal 31. októbra vymaľovať vodorovným dopravným značením nový priechod pre peších cez Popradskú ulicu, ktorý je situovaný v križovatke Moldavská - Popradská - OC Baumax. Križovatka je svetelne riadená, avšak nový priechod nie je vybavený návestidlami svetelnej signalizácie. Keďže došlo k rozporu s príslušnou normou, musela byť svetelná signalizácia na križovatke vypnutá. Vymaľovanie priechodu pre peších vykonal investor bez zabezpečenia rekonštrukcie svetelnej signalizácie v tejto križovatke, čo bolo zo strany dotknutých organizácií požadované ako podmienka otvorenia obchodného centra. Ako zodpovedný projektant projektu rekonštrukcie cestnej svetelnej signalizácie tejto križovatky spracovaného pre stavebné povolenie stavby OC Kaufland týmto upozorňujem na skutočnosť, že investor sa svojím počínaním dopustil trestného činu všeobecného ohrozenia a mal by zabezpečiť urýchlenú nápravu. Až do zjednania nápravy musí byť svetelná signalizácia vypnutá, čo má negatívny vplyv na bezpečnosť cestnej premávky v tomto dopravnom uzle," uviedol projektant.

Stanovisko investora k celému problému sa nám zohnať nepodarilo, keďže mesto poskytlo svoje vyjadrenie neskoro popoludní, pokúsime sa vám ho priniesť v niektorom z budúcich vydaní.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 063
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 21 059
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 19 503
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 895
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 12 124
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 368
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 645
 8. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 4 696
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 879
 10. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 3 535

Neprehliadnite tiež

Vedenie Košíc a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.
Ilustračné foto.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v DPMK nerozhodne

Polaček nechce sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Michala Havrana

Slovensko bez Európy sme tu už mali (píše Michal Havran)

Nemôžete strácať čas pestovaním mentality 19. storočia a zároveň blúzniť o obchodných vzťahoch s Čínou.

Vladimír Mečiar si pri otváraní dialničného úseku pri Ilave zatancoval s topmodelkou Claudiou Schifferovou. Dodnes nechápeme.
Začal sa proces s Pavlom Ruskom a bosmi podsvetia.
Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.

Oroschova kázeň mohla ovplyvniť voľbu prezidenta (video)

Rada začala konanie aj voči RTVS a TA3.

Ján Orosch.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019