Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 21. máj, 2019 | Meniny má Zina
Nájdete nás na webe

Obstarávateľ "trávy", ktorú ponúkol mladistvému, dostal podmienku, príjemca 10-tisícový peňažný trest

Prípady zo súdnych siení ukazujú, že čoraz menej mladých ľudí dokáže odolať pokušeniu zafajčiť si "marišku". A to najmä vtedy, ak je poruke kamarát,

čo sa o zmysly omamujúcu látku rád podelí, resp. ju predá… Na prísne trestné postihy nik nemyslí, väčšina narkomanov spolieha na šťastie. O tom, že je vrtkavé, sa presvedčili na vlastnej koži 20-ročný Peter a 17-ročný Juraj. Obidvaja sa pred súdom zodpovedali z trestného činu nedovolenej výroby a držby omamnej, psychotropnej látky, jedu a prekurzora a obchodovania s nimi.

Prvý preto, že neoprávnene prechovával 5,3 gramu podrvených listov rastliny konope, ktoré ponúkol mladistvému kamarátovi Jurajovi. Ten čelil obvineniu z prechovávania troch gramov "trávy"… "Ja o ničom takom neviem. Pamätám si len, že v kritický večer som popíjal s priateľom Tomášom. Potom sme odišli do autokempingu v Jasove. Pili sme aj tam, a čo bolo ďalej, neviem. Zobudil som sa na autobusovej zastávke, Tomáš bol pri mne a potom sme šli domov," bránil sa pred súdom Peter. Jeho mladistvý priateľ na pojednávaní využil právo nevypovedať. Z čítania jeho výpovede, ktorú urobil v prípravnom konaní pred vyšetrovateľom však vyplynulo, že sa ku konaniu, ktoré mu kládla za vinu obžaloba nielenže sám priznal, ale usvedčil z neho aj spoluobžalovaného Petra.

"Večer 23. júna lanského roka som šiel s priateľom Igorom do autokempingu v obci Jasov. O niečo neskôr tam prišli aj Tomáš s Petrom. Popíjali sme spolu a Peter mi pritom ponúkol, či nechcem skúsiť "trávu". Najprv som to odmietol, ale potom som si rozmyslel a on mi z igelitky, ktorú mal, odsypal trošku marihuany. Krátko na to ma zadržali policajti…" uviedol Juraj. Na svojej výpovedi zotrval aj pri konfrontácii s Petrom, sa od "trávy" dištancoval.

Obžalovaní mladí muži konzumovali alkohol a zrejme pritom zabudli na opatrnosť. To, ako Peter odsypal Jurajovi "trávu" do igelitového vrecúška, videl totiž na vlastné oči Ladislav V. Na veľkú smolu mládencov to bol policajt, ktorému sa neskôr podarilo dolapiť Juraja aj s igelitovým vrecúškom…Vysušené rastliny zelenej farby preskúmali experti Kriminalistického a expertízneho ústavu PZ Košice. Z ich odborného vyjadrenia vyplynulo, že ide o konope s jednopercentným obsahom THC, čo je hraničný interval na stupnici 0 10. Inak povedané, takéto množstvo už môže ovplyvňovať psychiku konzumenta, i keď na druhej strane fajčenie marihuany s nižším obsahom, ako je jedno percento nemožno považovať za konzumáciu drogy, lebo na psychiku fajčiara má len nepatrný vplyv. Podľa expertov fajčením konope z toxikologického hľadiska nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo poškodenia zdravia, ani života. Dlhodobým fajčením sa však vyvíja psychická závislosť na omamné látky, medzi ktoré patria konope.

Peter, hlavný aktér "trávovej" story uvedenú trestnú činnosť popieral, argumentoval aj výpadkom spomienok na to, čo sa v kritickú noc stalo. Jeho psychický stav vyšetril znalec z odvetvia psychiatrie, ktorý dospel k záveru, že je duševne zdravý. Zdôraznil pritom, že obžalovaný chápe zmysel trestného konania, a že jeho ovládacie a rozpoznávacie schopnosti boli v inkriminovanom čase znížené len pod vplyvom alkoholu.

Ani jeden z obžalovaných nebol doposiaľ trestaný. Obidvaja navštevovali SOU dopravné v Košiciach, ale s tým rozdielom, že zatiaľ, čo Petra hodnotila škola pozitívne, charakteristiky Juraja bola naopak negatívne. Vysvitlo, že učilište ani neukončil…

Na základe vykonaného dokazovania senát Okresného súdu Košice okolie uznal obidvoch obžalovaných vinnými z trestného činu nedovolenej výroby a držby omamnej a psychotropnej látky, jedu, prekurzora a obchodovania s nimi. A to s tým, že súd vyhodnotil Petrovu obranu ako účelovú v snahe vyhnúť sa trestnej zodpovednosti. S prihliadnutím na to, že to bol on, čo zadovážil "marišku" a ponúkol ju mladistvému kamarátovi, mu súd uložil 24 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dva a pol roka. Jurajovi, ktorý omamnú látku prijal a prechovával, vymeral senát 12 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu jeden a pol roka.

Tomu sa však uložený trest videl príliš prísny a tak sa proti verdiktu odvolal. Na verejnom zasadnutí Krajského súdu v Košiciach žiadal o uloženie miernejšieho trest, pričom argumentoval, že ide pracovať do Čiech a viesť normálny život. Muži v talároch mu dali ďalšiu šancu. Senát zrušil napadnutý rozsudok vo výroku o treste a namiesto podmienky, uložil Jurajovi peňažný trest vo výške 10 000 korún. V prípade, že by uvedenú sumu nezaplatil, čaká ho polročný pobyt za mrežami. Rozsudok je právoplatný.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 3. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 9. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Do finále McDonald´s Cupu postúpili mladí Vranovčania
 2. Atos poukázal na spotrebu mobilných aplikácií
 3. Slovenskí právnici partnermi právnickej kancelárie CMS
 4. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Bezstarostná klimatizácia len za 35 € mesačne
 8. Rozvody tepla v Plešivci prejdú tento rok veľkou modernizáciou
 9. Odpovedáme na vaše otázky - Sídlo s.r.o-čky
 10. Alkohol za volantom neriskujte ani v zahraničí
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 65 985
 2. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 30 377
 3. Kedy zaplatíme v Česku eurom? Pýtali sme sa analytikov 29 072
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 16 936
 5. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 16 414
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 15 505
 7. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 8 828
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 7 532
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 6 233
 10. Pri hypotéke už nemusíte mať znalecký posudok, môžu stačiť fotky 2 966

Neprehliadnite tiež

Užívame si čaro majstrovstiev. Maximálnou prácou

Ako vyzerá deň redaktora Korzára na hokejovom šampionáte.

Dvojica redaktorov Korzára na MS v hokeji - sprava Daniel Dedina a Patrik Fotta.

Požiar na košickom sídlisku zničil štrnásť áut

Celková škoda je viac ako 113-tisíc eur.

Deravú cestu pri Košickej Polianke plátajú ľudia sami

Cesta nemá majiteľa, spojili sa, lebo si ničili autá.

Chlapi sa už na rozbitú cestu nemohli pozerať.
Frekventovaná Jarková ulica v centre mesta je už roky v dezolátnom stave.

Hlavné správy zo Sme.sk

Technik BVS.

Zomrel legendárny jazdec F1 Niki Lauda

Niki Lauda zomrel vo veku 70 rokov.

Niki Lauda.
Ilustračná fotografia.
Igor Matovič sa vzdal kandidatúry do europarlamentu.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019