konalo zároveň aj na celom Slovensku.
"Cieľom štrukturálneho cenzu fariem je zabezpečiť kompletné a kompatibilné údaje za slovenské poľnohospodárstvo s požiadavkami Eúropskej únie a získať ucelený obraz o situácii v poľnohospodárstve," informovala nás hlavná metodička Ing. Emöke Rozborilová.
Lenže práve toto "sčítanie" sa u mnohých obyvateľov stretlo s nevôľou. Formulár bol totiž jednotný nielen pre registrované farmy, ale aj pre domácnosti, ak farma spĺňala aspoň jedno z kritérií, napríklad výmera obhospodarovanej pôdy je najmenej 0,50 hektára, počet hospodárskych zvierat je 1 ks hovädzieho dobytka alebo 2 ks ošípaných, aspoň 4 ks oviec a kôz, alebo 50 ks hydiny, počet kožušinových zvierat, ako aj králikov je najmenej 100 ks, a aspoň 5 včelstiev.
"Najmä starší drobní farmári, čiže bežní chovatelia na dedinách boli dosť negatívne naladení voči naším sčítacím komisárom. Neraz sa nám stalo, že babka na dedine nám tvrdila, že nemá ani sliepku, a pritom sme videli na dvore kŕdeľ hydiny. Tiež sme zaznamenali prípad, že komisára nepustili do dvora a pustili tam psa. Títo ľudia mali obavy, že by týmto zisťovaním mohli byť viac zdaňovaní, alebo si dokonca mysleli, že budú musieť odvádzať kontingenty," prezradil nám riaditeľ Štatistického úradu Slovenskej republiky, Krajská správa v Košiciach Emil Kočiš.
Podľa jeho slov dokonca ešte v pilotnom programe sčítania došlo aj k útokom:
"Za obeť padla jedna vetrovka a nohavice sčítacieho komisára."
I preto sčítacích komisárov na dedinách robili poväčšine pracovníci obecných úradov, ktorí svojich susedov najlepšie poznali. Ľuďom, najmä starším, sa totiž ťažko vysvetľuje, že cenzus je pre nich výhodný. Na základe výsledkov totiž môžu žiadať o väčšie dotačné peniaze z fondov Európskej únie. Nakoniec však drvivá väčšina opýtaných farmárov opodstatnenosť cenzu pochopila.
V Košickom kraji splnilo podmienky pre farmy 9 950 jednotiek, z toho bolo 213 právnických osôb a 9 737 fyzických osôb.
Poľnohospodárstvom sa v našom kraji zaoberá 9 923 subjektov, lesným hospodárstvom piati, rybárstvom dvaja (inak na celom Slovensku sú len štyri farmy s hlavnou činnosťou rybárstvo).
Celková výmera obhospodarovanej poľnohospodárskej plochy v našom kraji je vyše 300-tisíc hektárov, čo činí 14 percent z celkovej plochy tejto pôdy na Slovensku.
Zaujímavé sú aj údaje o počte zvierat k 31. októbru minulého roku. Chovatelia priznali v Košickom kraji k tomuto dátumu 64 136 ks hovädzieho dobytka, 1 128 244 ks hydiny, 148 784 ks ošípaných, 42 045 ks oviec a 632 koní. Po prvýkrát sa na Slovensku sčítavali aj pštrosy chované na farmách, nie v zoo. Na Slovensku sa chová pre hospodárske účely 922 pštrosov, v Košickom kraji je to len 60 kusov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári