v tzv. skrátenom vyšetrovaní. Znamená to, že pri trestných činoch so sadzbou do troch rokov vedú identické vyšetrovanie ako predtým vyšetrovací orgán (OÚV PZ). Policajti, ktorí sa doteraz pohybovali viac-menej v teréne, píšu uznesenia o obvinení, predvolávajú procesné stránky, vykonávajú vyšetrovacie úkony, komunikujú s obhajcami i prokurátormi.
Na oboch košických okresných riaditeľstvách policajti podrobujú novelu neľútostnej kritike, dokonca si myslia, že kriminalita vďaka nej stúpne.
"Je to absurdné, že policajti, ktorí majú v teréne objasňovať kriminalitu, zabezpečovať stopy a pátrať po podozrivých osobách, sa musia zatvárať v kancelárii a robiť prácu vyšetrovateľov. Myslím, že objasnenosť v tomto prípade určite klesne a stúpne kriminalita, policajti zavretí v kanceláriách s ňou nebudú môcť bojovať," povedal nám jeden z policajných dôstojníkov, ktorého názor zdieľa podstatná väčšina jeho kolegov.
Pravda, ide o kritiku zákona, ktorý je už v platnosti. Problém rezonuje aj na policajnom odborovom zväze. Jeho podpredseda Štefan Dvorský vidí v novele veľký anachronizmus a v odborových novinách polície ostro napáda skrátené vyšetrovanie.
"V roku 1994 vtedajšia novela Trestného poriadku zaviedla vyšetrovanie po celej šírke a najpovolanejší vykonávať všetky úkony bol vyšetrovateľ. Celých osem rokov boli ostatní policajti len druhoradí, vhodní akurát na predvádzanie a stráženie, dnes sa zrazu stali vyšetrovateľmi. Nepochopiteľné je pre mňa, že operatívci budú robiť aj administratívu. Pochybujem, či to posilní naštrbenú dôveru občanov v políciu, toto nie je cesta."
Jedným z primárnych účelov novely má byť zrejme odbremenenie bývalých okresných úradov vyšetrovania, dnes okresných úradov justičnej polície, od dokazovania trestných činov so sadzbou do troch rokov, teda napríklad od bežných krádeží a skutkov spadajúcich pod tzv. hladovú kriminalitu a zväčšiť priestor pre závažnejšie prípady, ako sú napríklad trestné činy ekonomickej povahy, podvody - sprenevery, alebo vydierania.
Policajní odborári tvrdia, že sa to nemuselo robiť takouto radikálnou zmenou. Dvorský sa domnieva, že stačilo úkony vykonané políciou považovať za procesné - teda ponechať ich ako súčasť spisu a nie ich donekonečna opakovať. V tomto by sa zlepšila aj komunikácia so svedkami. Tí sú opakovaním výpovedí znechutení a nie sú ochotní spolupracovať, čím sa prípady odkladajú pre nedostatok dôkazov.
V súvislosti s danou situáciou sme vyžiadali vyjadrenie ministra vnútra Vladimíra Palka. V jeho stanovisku pre Korzár sa uvádza:
"Ministerstvo vnútra si uvedomuje, že občan si zaslúži rýchlu spravodlivosť. Preto bola prijatá novela Trestného poriadku, ktorá odstraňuje duplicitu trestného konania. Podľa tejto novely trestné činy s hornou hranicou trestnej sadzby do troch rokov vyšetrujú policajti. Doteraz sa nimi zaoberali najskôr policajti, a potom ešte raz vyšetrovatelia. Táto zmena by mala výrazne zrýchliť trestné konanie. Pokiaľ ide o nárast agendy policajtov, pripravujeme zlúčenie vyšetrovateľov s policajtmi. Tak bude možné efektívne a operatívne rozdeľovať prácu medzi policajtov a vyšetrovateľov. Ich užšia spolupráca pod jedným vedením môže byť len na prospech rýchlejšiemu a efektívnejšiemu odhaľovaniu a vyšetrovaniu trestných činov. Rovnaký počet policajtov a vyšetrovateľov dokopy by teda mal byť schopný vyšetriť a objasniť vyšší počet trestných činov za kratší čas. Občan si totiž zaslúži rýchlu spravodlivosť."
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári