pohmoždil ľavý bok. K incidentu medzi starým pánom a vodičom došlo v autobuse smerujúcom z Košíc do Vyšného Nemeckého.
"Ráno som prišiel na stanicu a už desať minút pred jeho odchodom som stál na nástupišti. Keď prišiel autobus vošiel som dovnútra. Povedal som, že si prosím lístok, no keďže mám nad 70-rokov, prináleží mi zľava. Vodič pýtal občiansky preukaz, ten som však nemal. Ukázal som mu preukaz ZŤP (zdravotne ťažko postihnutý), kde je fotografia i dátum narodenia. Navyše som mu do ruky podal aj ruský cestovný pas," líči svoj príbeh Vasiľ Dubrovský. Do bývalého Československa sa prisťahoval v roku 1983 z Podkarpatskej Rusi, nakoľko sa oženil. Za manželku si zobral Košičanku. "Vodičovi som dal dve koruny, no lístok mi nevydal. Keď som ho od neho pýtal, odvetil mi, že pas môže byť falošný. Chvíľu sme sa naťahovali, následne mi vodič povedal, že ideme za dispečerom. Naštartoval autobus a išli sme tam. Dispečer však k autobusu nevyšiel, preto vodič vbehol do vestibulu stanice a prišiel so strážnou službou stanice. Ukázal som svoje papiere aj strážnikovi, ktorý sa vyjadril, že pas i preukaz ZŤP sú právoplatné. Nevedel však povedať, či mám nárok na zľavu, lebo on sa tým nezaoberá."
Ani po uistení, že papiere sú v poriadku však vodič neupustil od svojho a jeho agresivita sa podľa rozprávania dôchodcu vystupňovala. "Chytil ma za rameno a chcel vyhodiť z autobusu. Chodím o dvoch barlách a veru stabilitu bohvieakú nemám. Prekvapil ma svojim správaním voči staršiemu človeku. Nikdy som mu nič zlého neurobil a on na mňa zdvihol ruku. Sotil ma a spadol som v autobuse do uličky. Strážnik, ktorý sa na všetko prizeral na vodiča vykríkol:´Preboha, čo robíš!´ Ako som spadol, vypadli mi papiere von z autobusu. Keď sa mi podarilo postaviť sa na nohy, podal mi ich strážnik," hovorí muž, ktorý pocítil pri páde prudkú bolesť.
Týmto sa však incident neskončil. "Stál som na nohách, vodič ma opäť schytil, sotil a znova som spadol. Tentokrát na barlu, ktorá spadla ako prvá. Opätovne som cítil bolesť, no pomaly som vstal. Vodič potom šťavnato zahrešil, dal mi lístok a nakoniec som sa dopravil do cieľa. Občiansky preukaz pri sebe nenosím, keď idem na návštevu za rodinou na Ukrajinu. Vždy mi vštepovali, že do zahraničia ho nemám nosiť. Nikdy som s tým problém nemal, veď aj v ruskom pase mám vyznačený trvalý pobyt na území Slovenska."
Vasiľ Dubrovský sa ešte v ten deň vrátil späť do Košíc. Ako hovorí, aj keď stál na nástupišti a išiel autobus, radšej sa mu vyhol. Domov cestoval iným, nechcel riskovať ďalší konflikt s vodičom.
"Nemyslel som si, že to bude také vážne. Už vôbec som nepredpokladal, že by som mal niečo zlomené. O barlách chodím už roky, počas druhej svetovej vojny, keď som oslobodzoval Československo mi odmrzli nohy. Odvtedy mám problémy, som na invalidnom dôchodku. Myslel som si, že aj po tých dvoch pádoch v autobuse sa ozýva stará bolesť. Po niekoľkých dňoch som však začal mať ťažkosti s dýchaním. Šiel som teda k lekárovi."
Podľa názoru lekárov utrpel zlomeninu 10. rebra, ako aj pohmoždenie mäkkých častí v oblasti ľavého boku. Dôchodca sa nedal a na správanie vodiča podal na SAD sťažnosť. Zaoberali sa ňou kompetentní pracovníci, pričom V. Dubrovský dostal i odpoveď.
"Keďže nie ste občanom Slovenskej republiky a vlastníte doklady slovenské a cudzinecké, nárok na poskytovanie výhod v autobusovej doprave sme konzultovali s našim nadriadeným orgánom. Výsledok konzultácie - podmienka trvalého pobytu v SR," znie v odpovedi podpísanej generálnym riaditeľom SAD Košice Ing. Ľubomírom Geršim.
O skutočnosti, že dôchodca má predsa i v ruskom pase, ktorý vodičovi predložil vyznačený trvalý pobyt na území Slovenska tam nestojí ani slovo. Stačí len čítať. "V zmysle prepravného poriadku cestujúcemu, ktorý pred nastúpením do autobusu oznámi vodičovi, že má obmedzenú schopnosť pohybu umožní vodič bezpečné nastúpenie a vystúpenie. S takouto prosbou ste sa na vodiča neobrátili. S problémami, ktoré vám údajne spôsobil vodič, čo on popiera sa obráťte na políciu," vyberáme z odpovedi SAD na sťažnosť dôchodcu.
Skutočne pozoruhodné, no vodič mal predsa v rukách preukaz, v ktorom stojí, že muž je zdravotne ťažko postihnutý. Navyše sa pohybuje o dvoch barlách a len slepý si nevšimne, že ich nemá pre okrasu. Nehovoriac už o incidentoch, ktoré podľa rozprávania dôchodcu v autobuse nastali. Keďže mu z SAD poradili, pobral sa na políciu a podal na vodiča trestné oznámenie.
"Zdravotný stav pacienta a jeho telesné postihnutie nedovoľuje pohybovať sa bez pomoci podpornej pomôcky, teda barlí," znie vyjadrenie lekárky dôchodcu.
"Nechcem sa k tomu vyjadrovať, bolo to riadne vyšetrené, ospravedlňujeme sa mu. No čo sa stalo medzi týmto pánom a vodičom je ich osobná vec. Každý má vlastnú verziu. Vasiľ Dubrovský je človekom, ktorý prežil už všetky doby, ak je pravda, že ho vodič sotil a zlomil si rebrá, nech to riešia orgány činné v trestnom konaní. Mal sa preukázať občianskym preukazom, to neurobil, vodič sa dostal do rozpakov, no plnil si svoje povinnosti," uviedol k prípadu dopravný námestník SAD Ján Štofančík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári