chýbajúce mosadzné písmená na náhrobkoch, prázdne miesta po bronzových bustách na hrobkách slávnych košických rodín. Pred vchodom aj priamo pri hrobe vám bezostyšne ponúknu veniec či rôzne doplnky, ktoré možno zmizli práve z hrobky vašich známych či príbuzných. Samozrejme, za symbolickú cenu.
"Žiaľ, krádežiam nedokážeme zabrániť. A neustrážila by to ani armáda policajtov. Cintorín sa rozprestiera na 35 hektároch. Viac ako 100-tisíc mŕtvych je pochovaných približne v 40-tisíc hroboch. Väčšinou ide o drobné krádeže, za ktoré páchatelia nemôžu byť trestne stíhaní. Na druhý deň sú tu opäť. Mám pocit, že dokonca vedia čo a v akej cene môžu ukradnúť, aby ich nemohli stíhať pre trestný čin," hovorí Miloslav Uram, konateľ spoločnosti Rekviem, ktorá má v správe najväčší cintorín na Slovensku.
V poslednom čase sa po na mieste posledného odpočinku Košičanov pohybujú ľudia, ktorí sa vydávajú za zamestnancov správcovskej spoločnosti. Ponúkajú očistenie či opravu hrobu, obnovu písmen, betónovanie chodníkov a iné služby za "akciové" ceny.
Vedenie správy cintorína dlhodobým sledovaním odhalilo konkrétne skupiny podozrivých osôb. Zameriavajú sa väčšinou na staršie a osamelé ženy. Oslovia ich pod zámienkou, že im vyčistia náhrobný kameň. "Keď získajú telefonický kontakt, urobia nejaké práce navyše a žiadajú o ich zaplatenie. V prípade, že niekto odmietne, vyhrážajú sa, že zdemolujú hrob," vykresľuje metódy podnikavcov Karol Kačmáry, spolumajiteľ spoločnosti.
Pracovníkom cintorína sa už podarilo chytiť zopár podozrivých. Pri odhalení sa vyhovárajú, že opravujú hroby svojich príbuzných. "V databáze cintorína sme však zistili, že majiteľom je niekto úplne iný," tvrdí konateľ.
Správa cintorína sa snaží návštevníkov upozorniť na nekalé podnikateľské maniere, na ktoré v konečnom dôsledku dopláca občan. Zatiaľ márne. Do prípadu je zainteresovaná aj polícia. "Samozrejme, občanom sa zdajú ich služby finančne výhodné. Nevadí im, že nemajú živnostenské oprávnenie, podnikajú načierno, kvalita ich práce je katastrofálna. Polícia je bezmocná - zneužití zákazníci odmietajú prípady ohlásiť a vypovedať," hovorí Kačmáry.
Verejný cintorín v Košiciach strážia ôsmi pracovníci správcovskej spoločnosti, vedenie spoločnosti spolupracuje aj s mestskou políciou. "Pochodil som množstvo cintorínov mimo Slovenska, nikde som ale nevidel strážcov. Jednoducho, je to naša špecialita. Aj toto odzrkadľuje stav spoločnosti. Ako môžeme čakať úctu k mŕtvym, keď ju nemáme ani voči živým?" pýta sa Miloslav Uram.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári