Korzár logo Korzár Košice

Talianski a slovenskí umelci povýšili odpadky na umenie

Košice - Prostredníctvom aktuálneho výtvarného umenia sa rozhodla spoločnosť Kosit upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku životného prostredia

a problémov súvisiacich so zneškodňovaním odpadov.

Vo výstavných priestoroch Východoslovenskej galérie na Hlavnej ulici vystavujú spolu talianski a slovenskí výtvarníci. Nosnou témou bol román talianskeho spisovateľa Itala Calvina o neviditeľnom meste Leonia, ktoré žije uprostred narastajúcej kopy odpadkov. Tá je merítkom blahobytu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nepotrebnými vecami a ich "recykláciou" sa zaoberá vo svojom výtvarnom programe Pavol Rusko. Provokujú ho nájdené materiály, ktorým môže prisúdiť novú funkciu. Z odstrižkov látok vytvára tapisérie, nepotrebný papier kombinuje so sklom v stlačených objektoch. Podľa neho ide vlastne o recykláciu ľudskej práce a myšlienok.

SkryťVypnúť reklamu

"Náš svet sa v dobe informatiky zmenil na malú planétu. Tu sa nedá utajiť nijaký dejinný či politický zločin. Postindustriálnu dobu chápem ako vytriezvenie z horúčkovitej eufórie z neobmedzených možností," tvrdí Juraj Bartusz, ktorý v tomto duchu vytvoril inštaláciu pripomínajúcu akýsi cintorín použitých počítačových klávesníc a monitorov, môžete sa nimi prebrodiť, alebo si po nich podľa chuti pokojne poskákať.

Talianska výtvarníčka Anna Moro Lin z Benátok vytvorila inštaláciu podnietenú vzájomným pôsobením lepidla a celulózy na starých roštoch. Nazbierala a spracovala ich stovky, každý je však, ako inak, popísaná strana.

Rastislav Biarinec sa zas nechal unášať objavovaním zabudnutých štruktúr v kameni, do ktorého zasadil kovové prvky.

SkryťVypnúť reklamu

Prístup talianskeho profesora Paola Pasiniho z Ferrary k odpadovému materiálu je úplne odlišný. Venuje sa totiž výskumu antickej polyfónie a až do obdobia baroka a kópie nástrojov si vyrába z odpadových materiálov. Z nepotrebnej zásuvky a častí kostry dáždnika vytvoril napríklad juhoafrický nástroj sansa, ktorý vylúdi zvuk podobný harfe. Paolo Pasini sa podelil o svoje nápady aj s deťmi z košických škôl, ktoré sa zapojili do projektu Leonia.

Zvláštna kapitola v expozícii patrí košickému dizajnérskemu ateliéru End Side, ktorý zastupujú práce Ľuboša Pahulyho. Ten sa pohráva s kovovým odpadom vskutku originálnym spôsobom.

Vytvoril napríklad kovový punk objekt z hrubého plechu s ostňami a sklenenými skúmavkami do ktorých môžete umiestniť hoci kvet. Ide o dokonalý artefakt do interiéru tretieho tisícročia.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 809
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 620
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 785
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 437
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 435
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 729
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu