minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Jeho vôbec prvá služobná cesta mimo Bratislavu viedla na východ republiky z viacerých dôvodov. Ako konštatoval, tento región je veľmi významný a stav zdravotníctva v ňom sa musí zmeniť.
"Nemôžeme sa zmieriť s tým, že tu nemáme fungujúcu kardiológiu a onkológiu, že nemáme dobre rozložené sily. Košické zdravotníctvo má veľa postelí a lekárov a málo pacientov. Jestvujú využiteľné rezervy v prospech všetkých pacientov, nielen z košického VÚC. Preto som sa rozhodol, že vyjmeme z FNsP kardiocentrum, ktoré by ako samostatná jednotka malo vzniknúť k 1. januáru budúceho roka. Do kardiológie chceme investovať prostriedky priamo a efektívne," zdôraznil minister na tlačovej besede s novinármi.
Podľa Rudolfa Zajaca bude ďalšou prioritou vybudovanie riadneho onkologického ústavu, pretože nie je správne, že sa onkológia robí po jednotlivých oddeleniach. "Nemôžme pýtať od občana peniaze a zároveň mu za to nedať protihodnotu," konštatoval minister a poznamenal, že sa viac nemôžu prerušovať cytostatické kúry, lebo chýbajú peniaze za cytostatiká.
Podľa jeho slov je tiež nutné vyriešiť otázku, čo s košickou detskou nemocnicou. "Nie je možné, aby sme mali v hornej nemocnici dve voľné podlažia a v centre mesta prevádzkovali samostatnú detskú nemocnicu. Tá nemôže byť odkladiskom pre deti zo sociálne neprispôsobivých rodín, je v nej potrebné poskytovať špičkovú zdravotnú starostlivosť," podotkol. Zajac tiež načrtol svoje predstavy vytvoriť v Košiciach jednu veľmi dobrú fakultnú nemocnicu a ďalšiu špeciálnu zameranú na traumatológiu, onkológiu. Zároveň je podľa neho potrebné ponechať tu takých 'žralokov', ako je súkromná v Šaci a neštátni lekári, ktorí sú ďaleko lacnejší ako mamutie zdravotnícke zariadenia, pretože si jednoducho nemôžu dovoliť produkovať stratu.
"Musí tu jestvovať rovnosť šancí - ale aj v dlhoch," dodal minister, ktorému vraj košická FNsP pripomína Slovenský rozhlas. Je samá chodba a má málo priestoru na liečenie pacientov.
Zajacovým cieľom je tiež podporovať rozvoj jednodňovej chirurgie a medicíny, ktoré napomôžu znížiť výdavky na zdravotnú starostlivosť. Keďže sa ale zázraky neudejú za dve hodiny, nemocnice budú podľa R. Zajaca ešte v budúcom roku chtiac-nechtiac tvoriť dlh. Jeho výška sa ale začne znižovať. "Systém chceme reštrukturalizovať tak, aby sme od roku 2004 boli pripravení na výrazne efektívnejšie hospodárenie. Samozrejme, ďaleko lepšie to pôjde v ambulantnej starostlivosti, poliklinikách a malých zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú ďaleko flexibilnejšie."
R. Zajac tiež skonštatoval, že je potrebné zmeniť celý rad legislatívnych noriem, predovšetkým Liečebný poriadok a Zákon o zdravotnej starostlivosti a v čo najkratšom čase, preto nebude strácať čas spätnými odpočtami a vŕtaním sa v minulosti. Plánované zavedenie poplatkov za služby nesúvisiace s poskytovaním zdravotníckej starostlivosti v nemocniciach (za stravu, ubytovanie či prepravu pacienta zo zdravotníckeho zariadenia) pritom nepovažuje za skutočne systémové opatrenia, len za začiatok tohto procesu. Prvý balíček zákonov by mohol byť podľa ministra schválený už v decembri, resp. v januári budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári