Korzár logo Korzár Košice

Súvislosť medzi očkovaním proti chrípke a zápalom nervov sa nepreukázala

Košice Informácia týkajúca sa nebezpečnosti očkovania proti chrípke, ktorá odznela presne pred dvoma týždňami v televízii, sa nezakladala na

pravde. Primár neurologickej kliniky bratislavskej fakultnej nemocnice Juraj Štofko vtedy tvrdil, že vakcinácia môže spôsobiť i ochrnutie až smrť, pričom na klinike mali zaznamenať už tri závažné komplikácie v dôsledku očkovania - jeden z pacientov im dokonca podľahol. Ako však v týchto dňoch skonštatoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, po prešetrení spomínaných prípadov sa nedokázala súvislosť s očkovaním. Jedna pacientka namala v zdravotnej dokumentácii vôbec záznam o očkovaní, u ďalších dvoch chorých sa zápal nervov objavil o päť mesiacov až poldruha roka neskôr...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu správy odradili mnohých, ktorí vakcináciu zvažovali. Kým vlani bol protichrípkových vakcín na trhu nedostatok a neraz sa museli zháňať doslova po známostiach, zverejnením poplašnej informácie pred nadchádzajúcou chrípkovou sezónou dostali distribučné firmy riadne zaucho. Vakcíny stoja na pultoch lekární a niektorí pacienti, ktorí si ich krátko predtým zakúpili, ich prišli v obavách vrátiť.

"Záujem o vakcíny skutočne poklesol. Aj keď na vyjadrenia doktora Štofka obratom reagovali hygienici, pacienti sú z protichodných informácií zmätení. Je to na škodu, celý svet očkuje mnohonásobne viac ako my a zatiaľ odnikiaľ neprišli také poznatky, že by malo mať očkovanie také závažné následky. Myslím, že za šírenie takýchto poplašných správ by sa mal príslušný lekár zodpovedať lekárskej komore," poznamenal prezident Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach a majiteľ pohotovostnej lekárne Aesculap PharmDr. František Tamer.

SkryťVypnúť reklamu

Na slovenskom trhu sú momentálne štyri protichrípkové vakcíny, ktoré tak ako ostatné liečivá podliehajú prísnemu registračnému konaniu na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv. Experti pritom posudzujú nielen ich účinok, chemickú a mikróbnu nezávadnosť, ale aj toxikologický a farmakodynamický efekt. Výrobca je pritom povinný informovať na príbalovom letáku aj o nepriaznivých účinkoch.

"V našom regióne neboli hlásené žiadne komplikácie po podaní vakcíny. Je možné, že sa u niekoho objavili lokálne reakcie ako začervenanie v mieste vpichu alebo bolestivosť, ale do našej evidencie sa nič nedostalo," povedala nám vedúca oddelenia epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu Košice MUDr. Jana Seligová. Podľa jej slov hystéria rozhodne nie je namieste a očkovanie vrelo odporúča.

SkryťVypnúť reklamu

V sabinovskom stredisku firmy FIDES, ktorá distribuuje vakcíny Fluarix a Influvac, nás včera informovali, že po zverejnení šokujúcej informácie zaznamenali niekoľkodňový pokles záujmu o vakcíny, ale situácia sa už našťastie stabilizovala. "Veľa lekární nakúpilo vakcíny už v septembri a mnohí pacienti sú už aj zaočkovaní. Záujem o ne však pretrváva aj teraz, našťastie, počiatočné váhanie lekárnikov rýchlo pominulo," konštatovala vedúca strediska pre východoslovenský región Margita Vagurková.

Iná je situácia v spoločnosti INTEC PHARMA, kde v týždni, keď Markíza informáciu zverejnila, poklesol záujem o vakcínu Vaxigrip až o 75-80 percent a to vo všetkých regiónoch Slovenska. Ako nám povedala obchodná riaditeľka Darina Adamečková, aj keď sa situácia postupne napravuje, zďaleka sa ešte nevrátila na pôvodnú úroveň.

"Len vďaka očkovaniu sa ľudstvu podarilo eliminovať také nebezpečné ochorenia, ako sú detská obrna, novorodenecký tetanus, záškrt či pravé kiahne (variola). Čo sa týka chrípky, u nás sa v porovnaní so svetom očkuje iba málo. Takéto fámy veci vôbec neprospievajú, chcelo by to skôr dobrú osvetu," zdôraznila MUDr. Seligová.

Podľa štatistík sa vlani nechalo zaočkovať proti chrípke u nás menej ako desať percent populácie. V krajinách západnej Európy alebo USA je počet zaočkovaných viac ako trojnásobne vyšší.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 422
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 797
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 607
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 783
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 512
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 423
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 725
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu