Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 27. máj, 2019 | Meniny má Iveta
Nájdete nás na webe

Súvislosť medzi očkovaním proti chrípke a zápalom nervov sa nepreukázala

Košice Informácia týkajúca sa nebezpečnosti očkovania proti chrípke, ktorá odznela presne pred dvoma týždňami v televízii, sa nezakladala na

pravde. Primár neurologickej kliniky bratislavskej fakultnej nemocnice Juraj Štofko vtedy tvrdil, že vakcinácia môže spôsobiť i ochrnutie až smrť, pričom na klinike mali zaznamenať už tri závažné komplikácie v dôsledku očkovania - jeden z pacientov im dokonca podľahol. Ako však v týchto dňoch skonštatoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný, po prešetrení spomínaných prípadov sa nedokázala súvislosť s očkovaním. Jedna pacientka namala v zdravotnej dokumentácii vôbec záznam o očkovaní, u ďalších dvoch chorých sa zápal nervov objavil o päť mesiacov až poldruha roka neskôr...

Napriek tomu správy odradili mnohých, ktorí vakcináciu zvažovali. Kým vlani bol protichrípkových vakcín na trhu nedostatok a neraz sa museli zháňať doslova po známostiach, zverejnením poplašnej informácie pred nadchádzajúcou chrípkovou sezónou dostali distribučné firmy riadne zaucho. Vakcíny stoja na pultoch lekární a niektorí pacienti, ktorí si ich krátko predtým zakúpili, ich prišli v obavách vrátiť.

"Záujem o vakcíny skutočne poklesol. Aj keď na vyjadrenia doktora Štofka obratom reagovali hygienici, pacienti sú z protichodných informácií zmätení. Je to na škodu, celý svet očkuje mnohonásobne viac ako my a zatiaľ odnikiaľ neprišli také poznatky, že by malo mať očkovanie také závažné následky. Myslím, že za šírenie takýchto poplašných správ by sa mal príslušný lekár zodpovedať lekárskej komore," poznamenal prezident Regionálnej lekárnickej komory v Košiciach a majiteľ pohotovostnej lekárne Aesculap PharmDr. František Tamer.

Na slovenskom trhu sú momentálne štyri protichrípkové vakcíny, ktoré tak ako ostatné liečivá podliehajú prísnemu registračnému konaniu na Štátnom ústave pre kontrolu liečiv. Experti pritom posudzujú nielen ich účinok, chemickú a mikróbnu nezávadnosť, ale aj toxikologický a farmakodynamický efekt. Výrobca je pritom povinný informovať na príbalovom letáku aj o nepriaznivých účinkoch.

"V našom regióne neboli hlásené žiadne komplikácie po podaní vakcíny. Je možné, že sa u niekoho objavili lokálne reakcie ako začervenanie v mieste vpichu alebo bolestivosť, ale do našej evidencie sa nič nedostalo," povedala nám vedúca oddelenia epidemiológie Štátneho zdravotného ústavu Košice MUDr. Jana Seligová. Podľa jej slov hystéria rozhodne nie je namieste a očkovanie vrelo odporúča.

V sabinovskom stredisku firmy FIDES, ktorá distribuuje vakcíny Fluarix a Influvac, nás včera informovali, že po zverejnení šokujúcej informácie zaznamenali niekoľkodňový pokles záujmu o vakcíny, ale situácia sa už našťastie stabilizovala. "Veľa lekární nakúpilo vakcíny už v septembri a mnohí pacienti sú už aj zaočkovaní. Záujem o ne však pretrváva aj teraz, našťastie, počiatočné váhanie lekárnikov rýchlo pominulo," konštatovala vedúca strediska pre východoslovenský región Margita Vagurková.

Iná je situácia v spoločnosti INTEC PHARMA, kde v týždni, keď Markíza informáciu zverejnila, poklesol záujem o vakcínu Vaxigrip až o 75-80 percent a to vo všetkých regiónoch Slovenska. Ako nám povedala obchodná riaditeľka Darina Adamečková, aj keď sa situácia postupne napravuje, zďaleka sa ešte nevrátila na pôvodnú úroveň.

"Len vďaka očkovaniu sa ľudstvu podarilo eliminovať také nebezpečné ochorenia, ako sú detská obrna, novorodenecký tetanus, záškrt či pravé kiahne (variola). Čo sa týka chrípky, u nás sa v porovnaní so svetom očkuje iba málo. Takéto fámy veci vôbec neprospievajú, chcelo by to skôr dobrú osvetu," zdôraznila MUDr. Seligová.

Podľa štatistík sa vlani nechalo zaočkovať proti chrípke u nás menej ako desať percent populácie. V krajinách západnej Európy alebo USA je počet zaočkovaných viac ako trojnásobne vyšší.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 2. 7 rád pred investovaním do realít
 3. S hyperpigmentáciou na slniečko? Len s novou dermokozmetikou
 4. Módne trendy na leto? Päť kúskov z udržateľných materiálov
 5. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 6. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 7. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 9. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 1. S hyperpigmentáciou na slniečko? Len s novou dermokozmetikou
 2. 7 rád pred investovaním do realít
 3. Módne trendy na leto? Päť kúskov z udržateľných materiálov
 4. Vytúžené bábätko
 5. Najdôležitejšie faktory pri výbere správnej klimatizácie
 6. Okenné fólie ochránia vaše deti v aute aj počas horúčav
 7. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 8. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 9. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 10. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 31 174
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 25 198
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 170
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 14 846
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 9 377
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 9 304
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 9 263
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 569
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 027
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 899

Neprehliadnite tiež

Farmárovi Oravcovi ponúkal jeho príbuzný zbrane, bitku i streľbu. Vraj opité reči

Na košickom súde pokračovala kauza nákupu výbušnín. Odzneli nahrávky.

Marcel H. prišiel na pojednávanie maskovaný parochňou z hustých havraních vlasov.

Za kosenie dáva Prešov státisíce eur. Pravidlá sa menia

Verejná súťaž je ukončená, začína sa kosiť.

Prešovčania sa sťažujú na nepokosené mesto.

Mal prezývku košický Garrincha. Július Kánássy hráva aj ako 85-ročný

Cenu pre najstaršieho futbalistu nehodlá prepustiť inému.

Na toto mužstvo Lokomotívy Košice z päťdesiatych rokov minulého storočia si pamätajú už len nemnohí priaznivci futbalu. Zľava stoja: Nepko, P. Fecko, Hledík, Kánássy, A. Polák, Cestický. V podrepe: Greškovič, Iľko, Škultéty, Gašparík, Košč.

Hlavné správy zo Sme.sk

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019.

Beblavý: Kiska má stále odo mňa pozvánku (rozhovor)

So spoluprácou s PS je Miroslav Beblavý spokojný.

Miroslav Beblavý
Miroslav Šatan počas slávnostného ceremoniálu uvedenia nových laureátov do hokejovej Siene slávy IIHF. Bratislava, 26. máj 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019