tu plánuje v priebehu leta 2003 začať výrobu vysoko sofistikovaných ofsetových strojov pre tlačiarenský a fotografický priemysel, kde v prvej fáze nájde prácu okolo 50 ľudí. Ako skonštatoval zástupca belgického investora Herman Guisset, k rozhodnutiu investovať na východe republiky ich viedlo viacero skutočností.
"Oblasť okolo Bratislavy a západné Slovensko sú už presýtené zahraničnými investíciami. Tu na východe máte viac a lepších investičných príležitostí. Je tu vyššia nezamestnanosť, máte aj nižšiu mzdovú úroveň. Taktiež sa nám páči, že tunajší ľudia sú ochotní pracovať a majú vysokú produktivitu práce," myslí si riaditeľ spoločnosti Gilbos Slovensko H. Guisset. Gilbos má už od apríla jednu prevádzku v prenajatých priestoroch na Moldavskej ulici v Košiciach, pričom nový závod by mal byť súčasťou budúceho priemyselného parku v Kechneci.
Na vybudovanie infraštruktúry a celkový rozvoj tohto parku schválila pred časom slovenská vláda 128 miliónov korún. V Kechneci už takmer dva roky vyrába americký Molex súčiastky pre elektronicky priemysel. Zatiaľ si v podniku našlo práca 520 ľudí, ktorí kvôli vysokému dopytu pracujú na tri zmeny.
Tých ľudí, ktorí pracujú v rannej zmene Molexu spolu so staveniskom závodu firmy Gilbos, si včera predpoludním navštívil aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. "Je príznačné, že moja prvá pracovná cesta po znovuzvolení do funkcie premiéra bude v Košickom kraji. Hlavné je, že pokračujeme v tom, čo sme začali. Presvedčil som sa, že smer, ktorý sme si pred niekoľkými rokmi tu v Kechneci vytýčili, je správny. Pamätám si, ako tu ešte pred troma rokmi bolo len pole, a teraz som s radosťou zobral na vedomie, že sa v Molexe robí na tri zmeny."
So šéfmi oboch podnikov v budúcom priemyselnom parku diskutoval aj o investičných stimuloch, ktoré sa zmenili po prijatí novely zákona a štvrtkovom uzatvorení kapitoly hospodárska súťaž súvisiacej s našim predvstupovým procesom do EÚ. Preto pôvodné podmienky, ktoré vláda predtým dohodla napríklad aj s Molexom, už tomuto investorovi nedokáže splniť. Vláde sa totiž podarilo dosiahnuť pri rokovaniach nadštandardné bonusy iba pre U. S. Steel Košice a Volkswagen Bratislava, na "zvyšných" investorov sa nedostalo.
"Teraz ide o to, aby sme s Molexom našli spôsob, ako zosúladiť pôvodné prísľuby s platnou legislatívou. Nič dramatického ma počas rokovania nevyrušilo a nestretol som sa s požiadavkami na nadštandardnosť. Z našej strany je dobrá vôľa a budeme sa s ministrom financií Ivanom Miklošom usilovať, aby bol s transformáciou pôvodných podmienok Molex spokojný, ale aj my aby sme sa vtesnali do regulí kapitoly hospodárska súťaž," uviedol M. Dzurinda.
Premiér nevedel špecifikovať, v akých bodoch sa pôvodné sľuby rozchádzajú so súčasnými možnosťami. Skonštatoval však, že zatiaľ žiadne napätie zo strany Molexu nezaznamenal. Podľa jeho slov aj riaditeľ Molexu F. Vollman chápe tento proces a preto je pripravený dosiahnuť dohodu v tejto oblasti.
Za najdôležitejšiu skutočnosť považuje premiér to, aby sme aj naďalej boli dobrými partnermi pre zahraničných investorov, pričom jeho kabinet plánuje zvýšiť rýchlosť a razanciu tohto procesu. Vláda pritom chce aj naďalej nechávať priestor a iniciatívu samosprávam pri budovaní priemyselných parkov podobne, ako je to v Kechneci. So svojimi zdrojmi na podporu parkov však chce predísť tomu, aby sa najmä v menej rozvinutých regiónoch budovali tak živelne a neefektívne, ako sa to stalo v susednom Maďarsku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári