Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

M. Dzurinda: S Molexom sa dohodneme o úprave pôvodných podmienok

Kechnec - Blízko známej fabriky Molex v Kechneci (okres Košice-okolie) vyrastá ďalší podnik na tzv. "zelenej" lúke. Belgická firma Gilbos z Molenbeku

tu plánuje v priebehu leta 2003 začať výrobu vysoko sofistikovaných ofsetových strojov pre tlačiarenský a fotografický priemysel, kde v prvej fáze nájde prácu okolo 50 ľudí. Ako skonštatoval zástupca belgického investora Herman Guisset, k rozhodnutiu investovať na východe republiky ich viedlo viacero skutočností.

"Oblasť okolo Bratislavy a západné Slovensko sú už presýtené zahraničnými investíciami. Tu na východe máte viac a lepších investičných príležitostí. Je tu vyššia nezamestnanosť, máte aj nižšiu mzdovú úroveň. Taktiež sa nám páči, že tunajší ľudia sú ochotní pracovať a majú vysokú produktivitu práce," myslí si riaditeľ spoločnosti Gilbos Slovensko H. Guisset. Gilbos má už od apríla jednu prevádzku v prenajatých priestoroch na Moldavskej ulici v Košiciach, pričom nový závod by mal byť súčasťou budúceho priemyselného parku v Kechneci.

Na vybudovanie infraštruktúry a celkový rozvoj tohto parku schválila pred časom slovenská vláda 128 miliónov korún. V Kechneci už takmer dva roky vyrába americký Molex súčiastky pre elektronicky priemysel. Zatiaľ si v podniku našlo práca 520 ľudí, ktorí kvôli vysokému dopytu pracujú na tri zmeny.

Tých ľudí, ktorí pracujú v rannej zmene Molexu spolu so staveniskom závodu firmy Gilbos, si včera predpoludním navštívil aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. "Je príznačné, že moja prvá pracovná cesta po znovuzvolení do funkcie premiéra bude v Košickom kraji. Hlavné je, že pokračujeme v tom, čo sme začali. Presvedčil som sa, že smer, ktorý sme si pred niekoľkými rokmi tu v Kechneci vytýčili, je správny. Pamätám si, ako tu ešte pred troma rokmi bolo len pole, a teraz som s radosťou zobral na vedomie, že sa v Molexe robí na tri zmeny."

So šéfmi oboch podnikov v budúcom priemyselnom parku diskutoval aj o investičných stimuloch, ktoré sa zmenili po prijatí novely zákona a štvrtkovom uzatvorení kapitoly hospodárska súťaž súvisiacej s našim predvstupovým procesom do EÚ. Preto pôvodné podmienky, ktoré vláda predtým dohodla napríklad aj s Molexom, už tomuto investorovi nedokáže splniť. Vláde sa totiž podarilo dosiahnuť pri rokovaniach nadštandardné bonusy iba pre U. S. Steel Košice a Volkswagen Bratislava, na "zvyšných" investorov sa nedostalo.

"Teraz ide o to, aby sme s Molexom našli spôsob, ako zosúladiť pôvodné prísľuby s platnou legislatívou. Nič dramatického ma počas rokovania nevyrušilo a nestretol som sa s požiadavkami na nadštandardnosť. Z našej strany je dobrá vôľa a budeme sa s ministrom financií Ivanom Miklošom usilovať, aby bol s transformáciou pôvodných podmienok Molex spokojný, ale aj my aby sme sa vtesnali do regulí kapitoly hospodárska súťaž," uviedol M. Dzurinda.

Premiér nevedel špecifikovať, v akých bodoch sa pôvodné sľuby rozchádzajú so súčasnými možnosťami. Skonštatoval však, že zatiaľ žiadne napätie zo strany Molexu nezaznamenal. Podľa jeho slov aj riaditeľ Molexu F. Vollman chápe tento proces a preto je pripravený dosiahnuť dohodu v tejto oblasti.

Za najdôležitejšiu skutočnosť považuje premiér to, aby sme aj naďalej boli dobrými partnermi pre zahraničných investorov, pričom jeho kabinet plánuje zvýšiť rýchlosť a razanciu tohto procesu. Vláda pritom chce aj naďalej nechávať priestor a iniciatívu samosprávam pri budovaní priemyselných parkov podobne, ako je to v Kechneci. So svojimi zdrojmi na podporu parkov však chce predísť tomu, aby sa najmä v menej rozvinutých regiónoch budovali tak živelne a neefektívne, ako sa to stalo v susednom Maďarsku.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 31 209
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 25 173
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 167
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 14 879
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 9 452
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 9 286
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 9 193
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 551
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 049
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 899

Neprehliadnite tiež

Farmárovi Oravcovi ponúkal jeho príbuzný zbrane, bitku i streľbu

Na košickom súde pokračovala kauza nákupu výbušnín. Odzneli nahrávky.

Marcel H. prišiel na pojednávanie maskovaný parochňou z hustých havraních vlasov.

Za kosenie mesto dáva státisíce eur. Pravidlá sa menia

Verejná súťaž je ukončená, začína sa kosiť.

Prešovčania sa sťažujú na nepokosené mesto.

Mal prezývku košický Garrincha. Július Kánássy hráva aj ako 85-ročný

Cenu pre najstaršieho futbalistu nehodlá prepustiť inému.

Na toto mužstvo Lokomotívy Košice z päťdesiatych rokov minulého storočia si pamätajú už len nemnohí priaznivci futbalu. Zľava stoja: Nepko, P. Fecko, Hledík, Kánássy, A. Polák, Cestický. V podrepe: Greškovič, Iľko, Škultéty, Gašparík, Košč.

Hlavné správy zo Sme.sk

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019.

Beblavý: Kiska má stále odo mňa pozvánku (rozhovor)

So spoluprácou s PS je Miroslav Beblavý spokojný.

Miroslav Beblavý
Miroslav Šatan počas slávnostného ceremoniálu uvedenia nových laureátov do hokejovej Siene slávy IIHF. Bratislava, 26. máj 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019