neďaleko obce Belža. Ropa striekala do okolia v priemere minimálne dvesto metrov. Za chvíľu sa z nej vytvorilo jazero. Na miesto havárie v okruhu dvoch kilometrov nepúšťali policajti ani vozidlá. Vraj z bezpečnostných dôvodov.
"Hrozí výbuch alebo požiar," povedali nám. Novinári sa len útržkovito dozvedali, čo sa na mieste vlastne stalo. Približne kilometer sme museli kráčať v totálnej tme. Okolo sa šíril silný ropný zápach a o chvíľu sa nám na topánky začala lepiť akási mazľavá hmota. Čata dobrovoľníkov s lopatami, zväčša miestnych Rómov, posýpala úsek hradskej adsorbujúcou hmotou. Okolo ropného jazera nervózne pobiehali zástupcovia Transpetrolu, ktorému potrubie patrí.
"Tých fotografov odtiaľ vyžeňte z bezpečnostných dôvodov," rozčuľoval sa akýsi chlap. "Boli sme vyrozumení zhruba o 16.42 cez operačné stredisko. Vyslali sme sem príslušníkov Okresného hasičského záchranného zboru Košice a Košice-okolie štyri automobily s posádkou. Myslím, že za týchto podmienok, ktoré sú tu momentálne, ani požiar, ani výbuch nehrozí. Neviem povedať ani rozsah tej škody, my sme tu zasahovali len z hľadiska ekologickej havárie. Snažili sme sa poskytnúť čistenie cesty špeciálnou adsorbujúcou hmotou. Spolupracovali sme s firmou Transpetrol. Sme pripravení zasiahnuť v prípade akéhokoľvek nebezpečenstva, ale situácia bola momentálne vyhodnotená z hľadiska požiarnej bezpečnosti ako stabilizovaná. Na odstraňovaní už bude pracovať firma Transpetrol, ktorá je vybavená potrebnými cisternami a čerpacími mechanizmami," povedal nám mjr. Ing. Ľubomír Hochvart, riaditeľ okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru, ktorý bol už takmer na odchode.
Z rôznych neoficiálnych zdrojov sa nám podarilo zistiť, že potrubie prerazila mechanizmom akási firma, ktorá neďaleko pokladala optické káble. Jej meno nám však nechcel prezradiť ani Vladimír Vargovič zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá hneď prišla. "Vytvorili sme pracovnú skupinu na šetrenie tejto havárie. Zatiaľ by som nerád prezradil meno firmy, ktorá narušila potrubie. Ťažké je odhadnúť, koľko vytieklo ropy, v tejto chvíli si to nikto netrúfne povedať. To číslo môže byť obrovské a potrvá to možno aj niekoľko dní, kým sa to vyčísli. Jazero, ktoré sa vytvorilo z ropy, má zhruba 50x50 metrov. Zatiaľ by som sa k tomu nechcel vyjadrovať presnejšie," povedal.
Treba si uvedomiť, že jeden liter ropy môže znečistiť tisíce a tisíce litrov vody. Zhruba o pol deviatej večer, teda dobré tri hodiny od začiatku havárie, prichádza na miesto rozčúlený starosta Belže Július Ruščák. "Televízia vysiela, že je v Belži ekologická havária a starostovi nikto nič neoznámi? Prvé, čo by malo byť, keď sa niečo podobné stane, je oznámenie na obecný úrad. Veď my nemáme ani len vodovod a celá obec používa vodu z povrchových vodných zdrojov. Mám potvrdenie, ktoré mi dal okresný úrad už dávnejšie, že môže dôjsť k zamoreniu spodných vôd. Povedali nám, ide o stavbu, ktorá je v celoštátnom záujme a my nemôžeme ovplyvniť celkové dianie. Tak sme súhlasili. Neviem, ako je to možné, že som sa o havárii dozvedel až z televízie. A čo keby to bola škoda ešte väčšieho rozsahu a mohlo by to ohroziť občanov? Je to vážne, lebo spodná voda je tu meter a pol hlboko a pitnú vodu máme povrchovú, ktorú čerpáme z týchto zdrojov. Pred desiatimi rokmi sme chceli vybudovať vodovod a kanál, apeloval som, že je tu blízko ropovod. Prvé domy sú odtiaľto vzdialené do 50 metrov," krúti nechápavo hlavou starosta.
Opúšťame miesto katastrofy ešte milosrdne zahalené tmou. Len tušíme, že jabloň a krajina, ktorá lemuje jazero ropy, sa od neho nijako farebne nelíši. Práce na odstraňovaní katastrofy potrvajú ešte niekoľko dní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári