Korzár logo Korzár Košice

Najblbšie na strese je, že človeka najviac stresuje - človek

Košice - "Keď šéf na vás reve, alebo keď šéf vojde k vám do kancelárie a vám sa roztrasú ruky a začnete sa potiť od strachu, tak to asi nie je zdravé

pracovné prostredie," tvrdí Ing. Ivan Majer (na snímke), hlavný inšpektor košického inšpektorátu práce. Práve prebieha týždeň boja proti stresu na pracoviskách, ktorý je tohtoročnou variáciou každoročného európskeho týždňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci. Túto kampaň Európskej únie (EÚ) organizuje na Slovensku ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny spolu s národným a krajskými inšpektorátmi práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Materiály EÚ uvádzajú, že až jedna tretina zamestnancov je pri práci vystavená stresu, ktorý okrem iných následkov zvyšuje riziko pracovných úrazov a finančné straty zapríčinené stresom vyčíslili krajiny EÚ na 20 miliárd EUR ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Ako stres vplýva na inšpektorov práce?

"Inšpektori nemajú ľahkú prácu, musia cestovať, v zime je príliš zima, v lete je príliš teplo, cestujú prepchatými verejnými dopravnými prostriedkami, spoje premávajú poriedšie a tak musia na ne dlho čakať, ale už máme niekoľko vlastných áut a tak je to už lepšie," vraví I. Majer. "Pre inšpektora je stresom aj to, že pracuje sám, čiže sa stáva, že pri stretnutiach čelí presile za opačným koncom stola, kde sedia: riaditeľ, námestník, bezpečnostný technik, psychológ i právnik. Často príde inšpektor do reštaurácie alebo strážnej bezpečnostnej služby urobiť previerku a sú na neho agresívni: ´Vás ešte nezrušili? Veď je to prežitok socializmu!´, alebo: ´Pustím na vás psov!´ Je stresujúce, keď pri tejto práci nikdy neviete, kedy a kde narazíte na nejaký kriminálny živel či mafiu, môžu vás dať zbiť alebo zraziť autom - taká je totiž dnes doba..."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa I. Majera je najkritickejším článkom bezpečnosti práce a teda aj ohniskom stresu na pracovisku, nie pracovné prostredie ako také, ani nie stroje, ale - samotný človek a medziľudské vzťahy. Človek sa tak stáva nielen subjektom ochrany pri práci, ale aj objektom, pred ktorým ho treba chrániť. "Absolvovali sme školenie u psychologičky na tému ako zvládať záťažové situácie a bolo veľmi užitočné. Ľudia dnes žijú v hrozbe, že zajtra, keď si šéf zmyslí, ma môže vyhodiť z roboty. Na druhej strane je pravda i to, že stres má aj svoje pozitívne účinky, keď, do istej hranice, človeka motivuje ku kvalitnejšiemu výkonu. Zámerom nás, inšpektorov, nie je riešiť problematiku stresu na pracovisku, ale otvoriť širokú diskusiu na túto tému. A okrem toho, že proti stresu treba bojovať, treba si naň aj zvyknúť a trénovať to, ako ho zvládnuť, ale hlavne si uvedomiť jeho príčiny," hovorí I. Majer.

SkryťVypnúť reklamu

Sprievodnými akciami protistresového týždňa sú medzinárodná konferencia vo Vysokých Tatrách a na nej hlavný seminár k tematike stresu doktorky Perichtovej z výskumného a vzdelávacieho ústavu bezpečnosti práce, ale i stretnutie slovenských a českých odborníkov z oblasti bezpečnosti práce či workshop perspektívy transformácie inšpekcie práce. A pre Košičanov asi najlákavejším bude deň otvorených dverí na inšpektoráte práce v Košiciach na Masarykovej ulici 10 vo štvrtok 31. októbra so seminárom "Práca bez stresu" od 9. do 12. hodiny.

Viete, že viac ako 50 percent pracovníkov pracuje veľmi rýchlo alebo v krátkych termínoch aspoň štvrtinu svojho pracovného dňa? Že stres je druhým najčastejšie uvádzaným pracovným zdravotným problémom ovplyvňujúcim 28 percent pracovníkov? Alebo že 23 percent pracovníkov zažilo celkové vyčerpanie?

Mimochodom, v čase našej návštevy na košickom inšpektoráte práce sa inšpektori zaoberali dvoma podobnými "lešeniovými" pracovnými úrazmi ešte z augusta. Pri prvom z diletantsky zbúchaného lešenia na košickom letisku pri montáži okien jeden pracovník montážnej firmy spadol a na druhého spadlo lešenie, výsledok dve ťažké zranenia. Tragickou smrťou sa skončil prípad z košického gymnázia Opatovská, keď pracovník firmy opravujúcej ochranné pletivo na oknách telocvične prepadol cez zle urobenú podlahu lešenia a skončilo sa to, žiaľ, najhoršie, ako mohlo...

Autor: jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 462
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 809
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 620
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 785
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 437
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 435
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 729
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu