desiatok ľudí. Išlo o veriteľov skrachovanej nebankovej inštitúcie Dexteriry Financial, ktorí si prišli uplatniť svoje pohľadávky. Po otvorení dverí súdnej siene dav ľudí obsadil všetky lavice, vrátane trestnej, a vyplnil i voľný priestor vedľa nich. Posledný vošiel obžalovaný Ján P., keďže nemohol zaujať svoje miesto, zostal stáť bokom vedľa svojho obhajcu.
Napätú atmosféru neupokojil ani umiernený tón hlasu predsedníčky senátu, ktorá vyše hodiny zaznamenávala finančné nároky veriteľov, čo si uplatnili pred súdom. Neobišlo sa to bez komentárov a prejavov nespokojnosti, ktorú dávali poškodení hlasito najavo. Najmä tí, (prihlásilo sa ich 12) čo majú právoplatné rozhodnutia o náhrade škody, ktorú si uplatnili v občiansko-právnom konaní. "Exekútor mi od neho vymohol 8-tisíc, žiadny iný majetok vraj nemá, veď je to výsmech," hneval sa jeden z poškodených. "Akože nemá, určite ich má v zahraničí. A čo tie domy, pozemky, o ktorých toľko rozprával," kričal ďalší veriteľ. Spokojní v súdnej sieni boli len štyria šťastlivci, pohľadávky ktorých Ján P. vyrovnal. "Chceme rozsudok, nie reči..., opýtajte sa ho kde dal našich 15 miliónov..., zlodeji sa smejú a poriadni ľudia plačú..., toto je právny štát...?"
Čo k tomu dodať, vari len toľko, že štát, to sme my, občania, a ak chceme žiť v právnom štáte, musíme vedieť priznať si vlastné chyby a neobviňovať z nedostatku právneho vedomia iných. Navyše, v právnom štáte by mal mať občan k ustanovizni, akou je súd, úctu. Niektorí zo zúčastnených veriteľov však podľahli emóciám a vykrikovali v súdnej sieni tak, ako to robili na mítingoch ´nebankoviek´. Na druhej strane sa cítili dotknutí, keď po neuposlúchnutí niekoľkých výziev, aby opustili súdnu sieň, im predsedníčka senátu musela pohroziť privolaním justičnej stráže. Až potom mohla pristúpiť k výsluchu obžalovaného.
Prokurátor obžaloval 41-ročného Jána P., ktorý predstúpil pred senát Okresného súdu Košice I, z pokračujúceho trestného činu sprenevery podľa paragrafu 248 ods. 1, ods. 4, Trestného zákona.
Obžalovaný stál od marca 1996 na čele nebankovej inštitúcie Dexterity financial so sídlom na Štefánikovej ulici. Jeho firma pôsobila na trhu tri roky, v priebehu ktorých sa mu podarilo získať 106 tichých spoločníkov. Väčšinu z nich prilákali vysoké až 45-percentné výnosy. Na základe zmlúv o tichom spoločenstve, o pôžičke a tiež ústnych dohôd, mal Ján P. podľa obžaloby prokurátora, prijať od svojich klientov 17 268 700 korún s tým, že ich peniaze zhodnotí. V skutočnosti použil získané finančné prostriedky na vyplácanie výnosov a pre osobné účely. Takýmto konaním mal spôsobiť škodu 13 miliónov 756 573 korún.
Ján P. využil na pojednávaní právo nevypovedať. Z čítania jeho výpovede v prípravnom konaní pred vyšetrovateľom však vyplynulo, že sa k spáchaniu uvedeného trestného činu nepriznal. "V čase uzatvárania zmlúv s poškodenými, som nekonal s úmyslom ich poškodiť. Svoje záväzky som plnil do leta 1998. Do nesolventnosti som sa dostal len kvôli mojim dlźníkom. A to potom, čo prestali plniť záväzky, ktoré mali voči mne," bránil sa pred vyšetrovateľom. Zdôraznil, že podľa jeho názoru, plnil aj to, čo nebolo jeho povinnosťou. Poukázal na to, že tichí spoločníci nemajú nárok len na výnosy zo zisku, ale podieľajú sa aj na strate. Ďalej uviedol, že z účtovnej uzávierky je zrejmé, že v inkriminovanom období vykazoval každý rok stratu. Teda, že tichí spoločníci nemali nárok na vrátenie vkladu, ani výnosov. A preto sa necíti byť vinný.
Poškodení sa pripojili k trestnému stíhaniu Jána P. so žiadosťou o náhradu škody, ktorá pozostáva z vkladu a ušlých výnosov. Väčšina ich uviedla, že peniaze zverili Jánovi P. na základe masívnej reklamnej kampane. A to s tým, že im ich výhodne zúročí.
"Obžalovaný mi povedal, že chce peniaze zhodnocovať rôznym spôsobom. Pôjde o stavebnú činnosť, predaj pozemkov, stroje, kamióny, už si ani nespomínam, čo všetko. Vložil som do jeho spoločnosti dvakrát po jednom milióne a raz 200-tisíc s tým, že mi každý štvrťrok budú vyplatené úroky," vypovedal Oto B. Ako ďalej uviedol, uplynul rok a žiadny výnos nedostal. Ján P. ho len stále ubezpečoval, mu všetko splatí... "Prestal som mu veriť a vypovedal som zmluvu o tichom spoločenstve. Dal mi dlžobný úpis - uznanie dlhu, ktorým sa zaviazal, že mi vklad aj výnosy vráti do konca decembra 1998. Neurobil to napriek mojim urgenciám. Moju rodinu pripravil o peniaze, ale na sebe nešetril. Viedol bohémsky život, prevážal sa s manželkou na luxusných autách, chodil na nákladné dovolenky..."
argumentoval svedok. Pojednávanie bolo odročené na január budúceho roka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári